Kapesní zahrada za sklem. Rostlinná terária jsou hit
Fascinující mikrosvět otevřených a uzavřených vivárií – florárií, tedy skleněných nádob se zelení uvnitř. Jsou skvělým spojením estetiky a domáckého zahradničení.
Fascinující mikrosvět otevřených a uzavřených vivárií – florárií, tedy skleněných nádob se zelení uvnitř. Jsou skvělým spojením estetiky a domáckého zahradničení.
Odpovědí na tvrdošíjnou zimu jsou nízké mniniskleníčky, kterým říkáme pařeniště, a které si zatápí samy, bez toho, že bychom museli přikládat do kamen anebo platit rostlinám drahý zemní plyn či elektřinu. Pařeniště totiž dovedou s plány zimy pořádně zatočit. Jen ať si klidně ještě tu a tam mrzne, jen ať i nasněží, mým pařeništím je to úplně jedno. Teplo si totiž vyrábí z čerstvého koňského či třeba ovčího trusu zakrytého vrstvou listí.
V Arizonské poušti byla již v roce 1991 na třech akrech postavena miniaturní a technologicky dokonalá napodobenina Země. Tedy vlastně soubor budov s futuristickými fasádami. Projekt byl nazván Biosféra 2 a měl prokázat, že lidstvo může kolonizovat jiné planety, kde lidé budou přežívat v uzavřeném ekosystému.
Miniskleníky a minipařeniště jsou určené pro klíčení semen a vývoj mladých sazeniček. Zabezpečují ochranu před chladem a vyšší vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení semen důležitá. Zároveň zajišťují dostatek světla a snadnou optickou kontrolu klíčících semen a rostoucích rostlinek, jelikož kryty jsou průhledné. Nemusíme je neustále snímat, abychom stav rostlinek zkontrolovali.
Vápnění představuje úpravu půdy zvýšením obsahu vápníku, která vede ke změně půdní reakce, zlepšuje přijatelnost některých živin stejně jako strukturu půdy, posiluje hygienickou a ekotoxikologickou funkci půdy, imobilizuje kadmium a další toxické prvky (ztěžuje jejich přijatelnost rostlinami).
Na podzim máte dostatek času na stavbu skleníku a případné řešení technických detailů či komplikací. Nemusíte řešit zmrzlou zeminu při zapuštění kotev skleníku do země nebo při stavbě jeho základů, případně naopak příliš rozbahněnou zem.
Jak a kdy vznikly první skleníky? Jaké rostliny ve sklenících pěstovat a při jaké optimální teplotě? Kdy je optimální čas na pořízení skleníku na vaší zahradu, kam ho správně umístit a jaký materiál si vybrat - sklo či polykarbonát? Nejen o těchto otázkách jsme si povídali v našem podcastu.
Některé projekty vynikají provedením, jiné myšlenkou nebo příběhem, které za nimi stojí. Araucaria Greenhouse má obojí. I přes svou nepatrnou rozlohu zastavěné/užitné plochy – 33 metrů čtverečních - se tahle povedená realizace snadno dostane pod kůži.
Nemáte dům ani zahradu? Bydlíte v bytě, ale máte balkón, terasu nebo lodžii? Pak nemusíte zoufat, i vy si můžete vypěstovat na svém balkóně vlastní zeleninu nebo ovoce. I na tak malém prostoru můžete mít pařeniště, skleník nebo fóliovník, ve kterých si můžete pěstovat vše, co máte rádi.
Zahrada je jako prostřený stůl. A tolik užitečný skleník? Ten je na podzim špinavý jako talíř po vydatné hostině. Proto je nezbytnou součástí jeho příprav na další sezónu velmi důkladná očista, která volně pokračuje i na jaře. Co nezapomenout?
Zásluhou Chytrého skleníku je pěstování čerstvé a domácí zeleniny opravdu úplně pro každého. Naše chytré vybavení vám ušetří čas, sníží náklady a zajistí bohatou úrodu po celý rok.
Po řemeslné stránce sice žádný tesařsko-truhlářský skvost, ani s výběrem materiálu a jeho opracováním jsme se příliš nezabývali. Přesto naše původně provizorní okurkoviště již slouží pátý rok a ještě dlouho sloužit bude.
Velké změny se nedají dělat v malých měřítcích, když mají mít požadovaný efekt. Příslib budoucnosti lidstva, založený na užívání obnovitelných zdrojích energie – solárních panelech, doprovázený precizním skleníkovým zemědělstvím - zajišťujícím potravní bezpečnost, však až donedávna nedával v praxi mnoho smyslu. Nyní, díky sympatickému výzkumnému projektu, to už vypadá o dost lépe.
Skleníky mají tu nevýhodu, že dovnitř prostě neprší, proto je třeba zalévat stále a to i za deštivého počasí. Nabízí se proto otázka, zda není právě pro skleníky ideální kapková automatická závlaha.
Způsob, jak zajistit ty nejlepší tepelné podmínky pro růst sazeniček, nenáročná metoda pro pozvolnou aklimatizaci z výsevu vzešlých plodin a nakonec trik, jak u některých druhů zeleniny dosáhnout maximálního výnosu. Pařeniště jsou sice trochu primitivní zařízení, ale naprosto efektivní. Máte je na své zahradě také?
Vytápěný skleník je terno, které ocení nejeden vášnivý zahrádkář, nejen zahradníci. Ovšem vytápění skleníku je energeticky velmi náročné a drahé, případně i extrémně pracné a zabere spoustu času. A pokud bychom chtěli vytápět tuhými palivy či biomasou, ani se moc nevyspíme a nesměli bychom vlastně ani chodit do práce. Prostě úkol pro čiperného důchodce. Pro mnohé účely však stačí i jen pouhé temperování. Jak si poradit?
Zimní zahrada je velmi praktický doplněk obytného prostoru. Pokud plánujete při rekonstrukci a nebo u novostavby francouzská okna s přístupem na terasu, rovnou zauvažujte i o zimní zahradě. A vůbec nemusí být ani vytápěna, stačí využívat zimních solárních zisků. Navíc zimní zahradu využijeme celoročně, zvětší obytný prostor a dá jeho propojení se zahradou logiku.
Ve sklenících je vhodné pěstovat především teplomilnější zeleninu, problém zde však bývá s prostorem, běžné skleníky nejsou příliš rozměrné a jen obtížně pak do skleníku dostaneme vše, co zde chceme pěstovat. Navíc bývá obtížné skloubit nároky různých druhů zeleniny.
Skleník potřebuje v zahradě vhodné místo, kam zapadne, kde nám nebude překážet a přitom se dovnitř dostane dostatek sluníčka. Velikost skleníku je pak závislá na prostoru a našich potřebách. Jak ale vybudovat a zařídit skleník uvnitř?
Z jakého materiálu by měla být konstrukce skleníku a z jakého zasklení? Jak poznáme, že mají výrobky nějakou vadu, byť by měly být z kvalitních materiálů? Určitě nemá smysl kupovat skleník v co nejlevnějším provedení, vůbec se nám to nemusí vyplatit. Jak si tedy nový skleník vybrat a na co si dát pozor?