Od vzniku první budovy postavené výhradně ze skleněných panelů, tedy Crystal Palace v Londýně, uplynulo již více než 100 let. Dnes máme k dispozici mnohem lepší technologie a technické možnosti, ale přesto, stejně jako před více než stoletím, nás skleněné fasády neustále fascinují a okouzlují. Sklo je jedním z nejdůležitějších stavebních materiálů a stojí za to se seznámit s jeho rostoucím potenciálem.
Česká republika je po staletí známá svými sklářskými tradicemi. Jejich počátky sahají do přelomu 12. a 13. století. Šlo hlavně o užitkové a umělecké sklo, ale potenciál sklářských umělců byl ochotně využíván také v architektuře. Příkladem toho je například skleněný zvon v kapli sv. Alžběty ze 17. století v Harrachově, který vznikl na počátku 20. století.
Dalším dokladem úspěšného snoubení českých sklářských tradic a architektury je spolupráce pravděpodobně nejvýznamnějších umělců na poli evropského uměleckého skla 2. poloviny 20. století – Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Jsou mj. autory sedmimetrových vitrážových oken v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Libenský byl také tvůrcem reliéfní skleněné fasády a skleněného vnitřního vybavení při návrhu Nové scény Národního divadla v Praze.
Dnes existuje mnoho příkladů moderních skleněných staveb a prosklené konstrukce tvoří nejznámější současní architekti.
V roce 2020 získali Českou cenu za architekturu Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z architektonického ateliéru OV-A za stavbu charakteristického Skleněného domu v Novém Boru, který spojuje dva historické objekty, jež jsou už od 18. století sídlem sklářské hutě.
A nejnovější ukázkou využití skla v architektuře je vítězný návrh českého pavilonu EXPO 2025 v Ósace. V působivém projektu studia Apropos Architects obklopuje skleněná fasáda spirálovou konstrukci rampy okolo víceúčelového hlediště.
„Tak obrovská a neutuchající obliba skla v architektuře je dána především skutečností, že spojuje nejdůležitější témata současné architektury,“ vysvětluje Martin Sikora, jednatel společnosti Aluprof System Czech s.r.o. „Jedná se o materiál, jehož výroba nezatěžuje, jako většina ostatních technologií, životní prostředí a lze jej recyklovat. Pokud použijeme správné technologie, je sklo bezpečné a energeticky úsporné a navzdory ubíhajícímu času působí estetickým dojmem, přičemž zajišťuje uživatelům objektu komfort v podobě kontaktu s přirozeným světlem.“
Sklo je praktické
Uplatnění najde nejen ve fasádních konstrukcích, ale také při stavbě dělicích příček, případně okenních a dveřních konstrukcí. Ve výsledku získáme objekt, který nejenže působí lehkým dojmem, ale také umožňuje přirozenému světlu proniknout do interiéru. A to následně přináší další energetické zisky.
Prefabrikace a možnost rychlé montáže prosklených interiérových stěn, kterou zajišťuje například systém MB-Harmony Office od společnosti Aluprof, znamená také snadnou změnu způsobu využití prostoru a jeho přizpůsobení potřebám uživatele.
Sklo je ekologické
Sklo může být zcela a bezeztrátově recyklováno a lze jej tak opakovaně používat. Díky tomu je materiálem, který lze využívat v cirkulární ekonomice a udržitelné výstavbě.
„Hliník a sklo se spolu dokonale snoubí,“ zdůrazňuje Martin Sikora. „Oba materiály jsou zcela recyklovatelné. Ve společnosti Aluprof dosahuje obsah hliníkového šrotu v našich výrobcích v současné době úrovně 65 %. Zavedením na trh nové značky Glassprof, která se specializuje na výrobu protipožárních skel a zpracování architektonického skla, se navíc chceme věnovat péči o ekologický aspekt ve stavebnictví.“
Sklo je bezpečné
Moderní způsoby výroby konstrukčního skla umožňují kombinovat různé funkce skla. Zasklení vyráběná společností Glassprof poskytují protipožární ochranu, tepelnou izolaci, ochranu proti slunci a také zvukovou izolaci. Tato všestrannost umožňuje jejich použití v budovách s různými potřebami a funkcemi.
Jednou z nejdůležitějších funkcí skla ve stavebnictví je jeho vysoká požární odolnost. A právě na protipožární sklo se značka Glassprof zaměřuje.
„Je pro nás velmi důležité dodržovat nejvyšší bezpečnostní standardy, a proto jsme představili několik řešení, která zlepšují bezpečnost a odolnost protipožárních skel Glassprof a také izolačních skel Glassprof,“ zdůrazňuje Martin Sikora. „Používáme kromě jiného gel odolný proti UV záření, který při zvýšených teplotách (např. pod vlivem požáru) krystalizuje, a poskytuje tak další protipožární izolaci a bezpečnost uživatelů budov.“
Sklo je krásné
Estetická hodnota prosklených fasád je neoddiskutovatelná. Vypadají atraktivně při pohledu z exteriéru i interiéru budovy. Odrazem světla osvětlují prostor, v místnostech umožňují dosáhnout panoramatického výhledu, čímž přinejmenším zlepšují rozpoložení a wellbeing uživatelů.
Protipožární skla Glassprof nejenže poskytují vysokou úroveň průhlednosti (Lt na úrovni 88 %), ale díky skutečnosti, že jsou vyrobena z kaleného skla, je není nutné chránit laminovanou vrstvou nebo fólií. Jsou odolná vůči UV záření a neprojevuje se u nich efekt žloutnutí skla. To zajišťuje atraktivní vzhled budovy na dlouhá desetiletí.
Let’s Build a Better Future
Využití skla ve stavebnictví dává nejen ohromné architektonické možnosti, ale je také cestou ke snížení ekologické zátěže, kterou toto odvětví bohužel stále generuje.
Výběrem dodavatelů, pro které je důležitá jak kvalita dodávaných materiálů, tak myšlenky udržitelné výstavby, má investor jistotu, že jeho objekt bude splňovat stále náročnější standardy, a architekt, že jeho umělecká vize bude realizována takovým způsobem, který je optimální a bezpečný jak pro přírodu, tak pro uživatele.
Článek sponzorovaný společností Aluprof