K realizaci projektů mohou mít architekti nejrůznější motivaci, ale v tomhle konkrétním případě si tvůrkyně celého záměru, Ema Butrimaviciute, nepřála nic jiného, než zmizet z města. Tak prosté to je.
Jí navržené obydlí, alternativně pojatá chata, je útočištěm pro strávení klidných chvil mimo civilizaci. A tomuto cíli je celé nenáročné provedení objektu podřízeno. Není ničím víc, než příjemnou zastávkou, místem odpočinku. Přijdete sem navečer, dobře se tu vyspíte a ráno vás probudí zpěv ptáků. Včas na to, abyste ještě zašli do nedaleké vsi pro čerstvé pečivo, a dopřáli si snídani „na louce u lesa“. Pak poklidíte a můžete, nabiti energií, zase přečkat týden v ruchu města a povinností. Je to tak jednoduché, až je to krásné. A to je i celá Etno Hut.
Pokoj se snídaní
Objekt s celkovou zastavěnou plochou 14 metrů čtverečních není o nic víc, než obytná buňka, dřevěný kontejner s rámovou konstrukcí. Aktuálně se nachází v pěší dostupné vzdálenosti od železniční stanice, na kterou přijedete posledním vlakem z města. Stojí také nedaleko vesničky Pakalnišk?s, ale vidět sem z ní není. V blízkosti se kromě lesa a luk nachází ještě jezero, a několik bublavých potoků. A tuto nenáročnou vyprázdněnost pak odráží i samo bydlení.
Je střechou nad hlavou, jednou obytnou místností. Je tu postel k přespání, malý kuchyňský koutek, zázemí toalety. Pokud je vám navečer zima, jsou tu repasovaná kamna na dřevo, které prostor pohodlně vyhřejí. A hlavně je tu výseč terasy, jež ze čtvercového profilu dřevostavby ukusuje šikmý profil. Tady se dá posedět a kochat se výhledem do přírody. Možná tu lišky dávají dobrou noc, ale i to má své kouzlo. V těchto končinách Litvy si totiž umí vážit maličkostí.
Účelně jednoduché uspořádání
Objekt, jež svou zjednodušující skladbu odvozuje od kulturních tradic (proto se jmenuje Etno Hut) je usazen na menším svahu, přičemž výškový rozdíl vyrovnává terasou. V „podkladu“ stavby – protože nemá pevné základy a je jen uchycená na betonových patkách – se nachází nádrž na pitnou vodu i jímka na odpad z toalety. Nejvíce místy ale zabírá nádrž na vodu dešťovou, jímanou přímo ze střechy. Ta se používá v koupelně i kuchyni. Rozvody a potrubí jsou rovněž situovány do objemu pod stavbou.
Konstrukčně je stavba řešena ze SIP panelů, tedy panelů strukturálně zaizolovaných. Výhodou je jejich lehkost a snadná opracovatelnost, s níž je možné je bez obtíží upravit pro potřeby jakékoliv realizace. Kromě jiného jsou energeticky efektivní, cenově dostupné, velmi odolné. A taky prakticky bezúdržbové, což se hodí. V bočním profilu stavby, pod obytnou částí, se pak nachází dovedně maskované úložné prostory. Do jednoho lze uložit kolo, druhý slouží jako dřevník.
Celá stavba byla realizována za necelé tři dny, bez pomoci nějaké těžké techniky. Autorka celého návrhu se ta tuhle nenápadnou realizaci dočkala velké chvály, a emulovat Etno Hut na jiných místech si od roku 2018 vyžádalo na svých pozemcích řada dalších klientů. Nenáročnou pohodu a útočiště v přírodě si totiž občas žádají všichni.
Materiály: Utopium
Foto-kredit: Leonas Garbacauskas