zobrazit 4 fotky Již od února můžeme pomalu začít s pracemi na zahradě. Pochopitelně vše záleží na počasí. Pokud je to však jen možné, můžeme začít ze zahrady uklízet pozůstatky podzimu a zimy. Pusťme se tedy do jarního úklidu zahrady. Je čas čistit a rýt záhony, začít s vápněním půdy a prořezáním ovocných stromů a keřů.
Je čas výsevu letniček
Květinové záhony v únoru
V únoru se již mohou objevovat květy šafránů (Crocus), které jsou v zahradě obvykle k vidění od února do dubna. Kvetou nejrůznějšími odstíny žluté, fialové a bílé, takže záhon po zimě dokonale rozsvítí. Obvykle tvoří celé koberce barevných květů. Další předjarní rostlinku, kterou na záhoně nepřehlédnete, protože kvete sytě žlutou barvou jsou talovíny (Eranthis). Jednou z nejčasněji kvetoucích rostlin je jaterník sedmihradský (Hepatica transsilvanica), který zdobí světle modré květy, působící velice něžně. Velké květy čemeřic (Helleborus), která patří k trvalkám, zdobí ještě sněhem pokryté záhony. Kvete obvykle od února do března velkými bílými, růžovými nebo červenými květy. Nesmíme zapomenout na sněhobílé květy sněženek (Galanthus), které patří mezi první posly jara. Květy se objevují od ledna do března.
Zelená pro váš trávník
Již od února je třeba o trávník pečovat, pokud jej chceme mít krásně zelený a pravidelně hustý. Po roztátí sněhu je třeba začít s jeho čištěním. Začneme uklízet spadané větve a větvičky a hrabat poslední zbytky spadaného listí. V místech, kde se drží voda, bude třeba trávník provzdušnit hráběmi, vertikutátory nebo provzdušňovači, které je možné také zapůjčit. Jejich pomocí dosáhneme u trávníku dokonalého vzhledu, protože čistí půdu od nečistot pomocí ocelových nožů, které se zařezávají do země cca do hloubky 1 – 2 mm. Navíc odstraňují mech, staré plsti a odumřelou trávu. Povrch půdy se tak nakypří a ta dokáže lépe přijímat vodu, živiny a vzduch. Kromě péče o trávník je nejvyšší čas zkontrolovat stav zahradní techniky.
Péče o zahradní jezírko či rybníček
Pokud to počasí dovolí, vodní plochu čistíme od odumřelých částí rostlin, listí a větví. Pokud je jezírko zamrzlé, je dobré led prorazit. Sluneční paprsky by totiž vodu pod ledem mohly prohřát. U malých jezírek by tak mohl vzniknout problém s nedostatkem kyslíku. Kontrolujte stav vody, měla by mít hodnotu pH neutrální, nasycení kyslíkem 60 % a minimální tvrdost alespoň 5 °.
Zeleninová zahrada
Tím však předjarní práce na zahradě nekončí. V dalším pokračování se dozvíte více o předjarním řezu ovocných stromů a keřů.