Požehnaný déšť
Nejspíš má každý z nás v sobě nějaký zděděný kousek hospodáře, i když nám neroste ani pelargónie nebo mořská cibule v okně; jak na nás týden svítí slunce, začnem se starostlivě dívat k nebi a říkáme si na potkání: „Mělo by zapršet.“
Nejspíš má každý z nás v sobě nějaký zděděný kousek hospodáře, i když nám neroste ani pelargónie nebo mořská cibule v okně; jak na nás týden svítí slunce, začnem se starostlivě dívat k nebi a říkáme si na potkání: „Mělo by zapršet.“
Připravujete zahradu na letní sezónu? Určitě byste neměli zapomenout na své ratolesti. Pokud zahradu máte, tak máte z půlky vyhráno. A pokud je dostatečně velká, abyste tam vytvořili koutek na hraní pro své děti, tak máte absolutně vyhráno.
Kočky s námi žijí už tisíce let. Jejich domestikace začala už ve středověku a od té doby nás kočky stále provází. Někde uctívaná jako božstvo, jinde nenáviděná, jako ďáblův posel. Názory na kočky se liší i dnes. Jsou lidé, kteří kočky nesnesou a ti, kteří je milují.
Za vyvážení klasické žumpy, resp. jímky platíme nemalé finanční prostředky. Lze jejich obsah používat k hnojení zahrady? Vždyť dříve se obsah žump běžně vyvážel na pole. Jak s ním tedy můžeme naložit dnes?
Vaše letošní úroda ovoce a zeleniny nemusí být závislá jen na rozmarech počasí. Zejména nejrůznější skleníkové krásky (okurky, rajčata nebo papriky) trpí nadbytkem nebo naopak nedostatkem slunečního svitu nejvíce. A stejné je to se zálivkou. Jde to však mnohem jednodušeji – za pomoci hydroponie.
Proč se v poslední dobou tak často skloňuje jméno kalifornských žížal? Jde o novodobou módu, nesmysl a nebo skutečně najdou uplatnění a kde? A jak výkonné jsou oproti našim běžným žížalám?
Dobrý hospodář chápe, že půda na jeho pozemku je o něco víc než jen substrát, který přidržuje kořeny rostlin. Takže to, co si z ní úrodou vzal, zase musí vrátit zpátky. Nejlépe pak nenáročným a přesto maximálně efektivním zeleným hnojením.
Rajčata jsou asi nejkontroverznější zeleninou u nás. Zatímco jedni se jich nemohou nabažit, druzí je skoro nenávidí. Ovšem dovolujeme si tvrdit, že ti první patří pravděpodobně do kategorie nadšených zahrádkářů, užívajících si plodů vyzrálých na slunci, zatímco ti druzí se musí spolehnout jen na nabídku obchodů – bez chuti i vůně. A to doslova.
Hodně zjednodušeně lze rady pro zahrady v období sucha charakterizovat následujícím souvětím: Mulčujte, kde můžete, zadržujte vodu na svém pozemku, vytvářejte co nejvíce stínu, volte rostliny nenáročné na zálivku, sbírejte ze střech dešťovou vodu a sekačku nechte po většinu sezóny uskladněnou.
Opylovačů kolem nás houfně ubývá, a hlasy odborníků o probíhající hmyzí apokalypse rozhodně nejsou ojedinělé. Dá se jim pomoci? Ano. A zvládnete to sami, na vaší vlastní zahradě. Stačí k tomu udělat jen pár maličkostí. A pár zase nedělat.
Psi k naším životům už neodmyslitelně patří. Jsou to nejlepší kamarádi, pomocníci a také členové rodiny. Mají své místo v našem životě, na zahradě nebo u nás doma. Nebo by alespoň nějaký ten svůj pelíšek či boudu mít měli. Existují plemena, kterým je lépe venku v boudě po celý rok, jako jsou husky nebo malamuti, a plemena, která potřebují teplý měkký pelíšek u nás doma.
Jsou věci, které si dobrovolně nevyberete. Třeba jílovitou půdu ve své zahradě. Ale co dělat, když už ji tam jednou máte? I neúrodný, těžký a mazlavý substrát se dá zhodnotit. Chce to jen čas a nebát se trochy systematické práce navíc.
Zahradníkův rok je sympatické dílko zapáleného zahrádkáře, typologicky hromaditele rostlinných druhů, sběratele, který si byl vědom, že všechno, co by chtěl, se do jeho zahrady nevejde, byť by byla sebevětší.
Protože je dnes Mezinárodní den skautů a skautek, přinášíme návod, jak odlesk skautské romantiky přenést k vám na zahradu nebo chalupu. V létě v něm vaše děti jistě užijí spoustu zábavy i romantických nocí.
Dvakrát měřit a jednou řezat? Jestli se někdy rozhodnete pro vytvoření ohniště na zahradě, měřte, zvažujte a promýšlejte raději třikrát. Ohniště může pozvednout estetickou úroveň venkovního prostředí či zahrady v okolí vašeho domu na dočista jinou, vyšší úroveň. Ale také s ním můžete nadělat více škody, než krátkodobého užitku.
Ať jsme již skalničkáři vášniví a protřelí a nebo teprve začátečníci, jaro je pro naše skalky vždy výzvou. Co udělat, aby byla naše skalka letos stejně krásná jako loni, ne-li ještě krásnější?
Rádi byste měli na svém záhumenku prostornou zahradu, ale do cesty se vám staví zdi? Vytváříte svou oázu zeleně a radosti ve městě, jenže nemáte dost místa? Jak to zařídit, aby se vaše mini-zahrada zdála být větší? Poradíme vám se základními principy.
Ve sklenících je vhodné pěstovat především teplomilnější zeleninu, problém zde však bývá s prostorem, běžné skleníky nejsou příliš rozměrné a jen obtížně pak do skleníku dostaneme vše, co zde chceme pěstovat. Navíc bývá obtížné skloubit nároky různých druhů zeleniny.
Vysít a vysázet zeleninu odděleně, každou na jiný záhon či jinou část záhonu a nebo ji střídat prostorově? A se kterou zeleninou si to vůbec můžeme dovolit? Proč se dnes tolik hovoří o smíšené kultuře, čili polykultuře? A jaké jsou její historické kořeny?
Potřebujete zastřešit terasu či bazén? Společnost ALUKOV, výrobce bazénových a terasových zastřešení obnovuje od 15.4. 2020 individuální konzultace ve svých SHOWROOMECH.