Přístup k lodžii potřebují dělníci při jejím zasklívání jen z vašeho bytu, použití lešení tedy není nutné. Konstrukční rám zasklení je připevněn ocelovými kotvami nebo šrouby. Instalace zasklení lodžie přitom podléhá pouhému ,,ohlášení“ na místně příslušném stavebním úřadu.
Jaké změny pocítíte po zasklení lodžie
Po zasklení lodžie či balkónu bude v bytě méně hluku, což zvýší příjemný pocit soukromí. Při úklidu uevnitř určitě zaregistrujete méně prachu a v zimě už nebudete mít starosti s odklízením sněhu z balkónu či lodžie. Hlavně ale ušetříte peníze za teplo. Nejvíce vydělají ti, kteří mohou vytvořit prosklený prostor z lodžie otočené na jih. Proti prudkému slunci můžete skla opatřit žaluziemi (ideálně venkovními), případně venkovními roletami, ale i vnitřním stínením, stejně jako u jakýchkoli jiných oken. Váš byt se samozřejmě stane hůře dostupným soustem pro zloděje než byt s otevřenou lodžií. Velkou radost přinese zasklená lodžie nadšeným pěstitelům. Do zaskleného prostoru umístí květiny, které potřebují zimní odpočinek, aby na jaře o to více kvetly.Skla jsou zasazena v hliníkových rámech, jsou otočná, nebo se posunují v kolejničkách. (Stejně tak ale lze použít tradiční okenní rámy.) Pokud by vám vadilo, že posunutí skla neumožňuje úplné otevření, zvolte otevírací systém posuvně otočný. U něj dojde po posunutí skla do krajní polohy ještě k otočení skleněné tabule. Těsnění mezi jednotlivými tabulemi v rámech tvoří kartáčky. Z lodžie tak neuniká příliš tepla, základní cirkulace vzduchu je ale zajištěna i při zavřených oknech. Vzduch štěrbinami s kartáčky projde, tlak při poryvu větru však není příliš velký a nedojde k deformaci rámu. Co se týká běžného větrání, mělo by být stějně časté a intenzivní, jako v obytných místnostech. Jinak byste mohli být nepříjemně překvapeni výskytem plísní. Když v teplém období zatoužíte po bezprostředním kontaktu s přírodou, prostě třeba vysadíte okna lodžie.
Nabízí se i další způsob s nerušeným výhledem bez rámu. Čiré bezpečnostní sklo je umístěno ve vodících lištách mezi zábradlím a stropem lodžie. Používají se skla jednoduchá nebo izolační. I když se mluví o zasklení, lze použít i polykarbonát nebo PVC.
Kvalita je klíčová
Zasklení musí odolat povětrnostním podmínkám včetně silných poryvů větru U kvalitních výrobců máte jistotu, že systém byl na tuto důležitou vlastnost testován. Podřadný rám a nebo rám kvalitní, ale neodborně nainstalovaný může představovat pohromu. U certifikovaných produktů odpovídá míra odolnosti zaplacené ceně, může být tedy poněkud vyšší. Získáte však jistotu korektně vyřízené reklamace v případě jakýchkoli problémů.Máte-li před sebou výměnu oken, nebo dokonce celkovou rekonstrukci bytu, může to být ta správná příležitost právě pro přeměnu lodžie na zelenou oázu. Pohled na květiny či zakrslé dřeviny v květináči vám určitě zpříjemní ponuré zimní dny.
Zdroj: Lodžie - Funk