Zima je pro malování interiéru ideální období, stačí topit a větrat (Zdroj: Shutterstock) Zobrazit fotky zobrazit 8 fotek

Zima se může jevit jako poměrně dost nudná a nezáživná sezóna, která nás víceméně uzavře v interiéru bytu či domácnosti, kde není pořádně co dělat. Kutilové i domácí opraváři si ale nemusí stěžovat. Zimních prací totiž existuje víc než dost, a tohle období je na ně vlastně jako dělané.

Na natírání pokojů není po zbytek roku čas, protože v programu dne jsou užitečnější aktivity. Teď je na to ideální moment. Že by se mělo natírat jen při pokojové teplotě? Tu doma, bez ohledu na zimu a mráz za okny, většinou máte. A například barvy na bázi latexu lze aplikovat i při teplotách lehce nad nulou (a zvládají to i akrylové barvy). Zima tedy může být tou částí roku, kdy doma konečně vymalujete. Nechcete malovat, ale chcete změnu? Tapety už čekají…

Čas na změnu k lepšímu

Podobně věčně odkládanou činností je výměna koberců, které už prostě nejde dál čistit a vyspravovat. Do jejich vláken je už vepsala příliš dlouhá historie, a když trávíte víc času doma, je pořád na očích. Koberce na rozdíl od nátěrových hmot aktuálně nepatří k nedostatkovému zboží, takže je výběr víc než dostatečný. Že to bude obnášet vystěhování místnosti, důkladné proměření? V zimě je na to čas.

Pokládka koberce (Zdroj: Shutterstock)
Pokládka koberce (Zdroj: Shutterstock)

Místo koberců se v zimě můžete pustit i do pokládky laminátové nebo pevné podlahy. Tady je třeba zdůraznit jen to, že zima je sice ideálním obdobím na takový zákrok, ale měli byste postupovat metodicky, místnost za místností, hezky popořadě. Abyste nevytvořili chaos plošně v celé domácnosti (z níž se nedá utéct ven). Konečně je taky čas proměřit a vyměnit lišty na okrajích, nebo vyspravit prahy.

Pokládka nové podlahy (Zdroj: Shutterstock)
Pokládka nové podlahy (Zdroj: Shutterstock)

Odmontování obkladů, jejich kontrola a případně nové osazení se může zdát prací navíc. Jenže je zima, a kdy jindy se do něčeho takového pustit? Dobrým důvodem pro takovou aktivitu je i to, že domácnosti se v téhle době potýkají buď se suchým vzduchem, anebo naopak vysráženou vlhkostí. Zkontrolovat, zda se vám někde za obklady netvoří nehezký nárůst plísní nebo neloupe omítka, škodit nemůže.

Prosvětlete celou domácnost

Šero nedělá dobře našim očím a ani naší náladě. Takže je jen logické, že se přes zimu pustíte do předělávek osvětlení. Právě proto, že světelné podmínky v domácnosti nejsou v zimě nejlepší, pocítíte změnu k lepšímu nejsilněji. Můžete zkusit výměnu lustrů, posílení světelných zdrojů v rozích místností, instalaci bodového osvětlení nebo třeba dodatečné osvětlení šatníku, skříně. V zimě je čas si s tím pohrát.

Přestavba dětského pokoje, úprava ložnice, re-modelování podoby koupelny, instalace nového botníku v šatně. Na spoustu takových se čeká a odkládá léta. Teď už není proč to posouvat dál. Je zima, a podmínky k tomu jsou ideální.

Instalace osvětlení (Zdroj: Shutterstock)
Instalace osvětlení (Zdroj: Shutterstock)

Někdy to není o světle, stáří nábytku nebo barvě koberce či podlahové krytiny. Místnosti mohou vypadat staře, přeplněně a zahlcené jen proto, že je v nich nashromážděna spousta zbytečností, balastu a nepořádku. Zima je ideální čas na to, abyste si sedli a všechno to probrali. Opravdu všechny ty krámy potřebujete? Nebude lepší s některých zbavit? Do nového roku by člověk měl jít trochu „čistější“, a probírka domácnosti vám prosvětlí bydlení i hlavu.

Výmalba je ideální pro vyházení zbytečností (Zdroj: Shutterstock)
Výmalba je ideální pro vyházení zbytečností (Zdroj: Shutterstock)

Velké i malé výměny

Výměna oken se může zdát poněkud nerozumným zásahem do domácí pohody a tepla v celé domácnosti, ale hodí se tu zmínit jedna přednost takového „projektu“. Firmy, které podobné realizace zajišťují, mají přes zimu o dost volněji. Takže s trochou štěstí máte šanci sehnat materiál i dodavatele řešení na první dobrou, a mít nová okna i rámy osazené doslova na počkání. Něco méně riskantního? Výměna dveří. V interiéru bez problémů, u těch venkovních v podstatě také.

Zima je ideální doba pro rozsáhlejší inovace v interiéru. Třeba zbudování vestavěné šatní skříně, osazení policové stěny, rozebrání a odsunutí starého nábytku a jeho nahrazení nějakými novějšími kousky. Konečně je totiž chvilka na to všechno pořádně rozměřit, naplánovat a provést. Jaro, léto, podzim – ty všechny roční období odvádí vaši pozornost ven, ale teď se na to můžete vrhnout.

Kompletní výměna kuchyňské linky? Je to počin, který vám (až bude hotovo) přinese velkou radost. Posune vaše bydlení k novým kvalitám a „obleče“ celou domácnost do nového hávu. Je to spousta práce, ale pokud si vše dobře rozplánujete a nachystáte, je to dílo hotové za prodloužený víkend. A do svátků už jdete v novém.

Oprava kuchyňské linky (Zdroj: Shutterstock)
Oprava kuchyňské linky (Zdroj: Shutterstock)

Práce do dílny a garáže

Pokud máte zázemí dílny, kutilského doupěte nebo garáže, je zase zima jedničkou pro domácí renovace. Zákroky, při nichž prodloužíte životnost nábytku, který uchováváte ještě po prarodičích. Přelakování, svorkování, přetření novým nátěrem. Aktivity, při nichž se práší, ale které přináší jasný efekt. Navíc se hodí občas zmizet do dílny, a být od všedního ruchu domácnosti trochu dál.

Zazimování zahradnického nářadí jste samozřejmě měli provést už na podzim, ale ne každý to stihl. Jestli to nešlo před tím, teď je doba na to, dohnat to. Broušení lopat, motyk nebo řetězu motorové pily, olejové lázně pro motory? Venku stejně není co dělat, takže není třeba hledat výmluvy, proč se dobře nepřipravit na jaro a další sezónu.

Probírka technického vybavení se taky může jevit jako ztráta času. Nemáme pochopitelně na mysli, že byste z nedostatku jiné zábavy měli přibrušovat špičky hřebíků. Ale podívat se, kolik čeho máte a co vám dochází, rozhodně neuškodí. Po zbytek roku chodíme do dílny pro běžný spotřební materiál automaticky, a teď je moment na to, abyste doplnili stavy.

Oprava nábytku (Zdroj: Shutterstock)
Oprava nábytku (Zdroj: Shutterstock)

Drobnosti, které vám usnadní život

Síť proti komárům je maličkostí, na kterou si v zimě nevzpomenete. Proč taky, bzučiví hmyzáci teď mají pauzu. Vy byste ale měli být připraveni na to, až o sobě zase dají vědět. Sítě proti komárům pochopitelně na zimu z oken sundávejte (pustíte si tím do domácnosti více světla, a taky vám je nebudou cupovat hladové sýkorky), ale taky je teď můžete zkontrolovat a vyspravit.

Můžete tomu říkat třeba Mezinárodní den utažených šroubů (nebo nějak jinak), ale zkuste projít všechny ty viditelné točivé spoje, a s arzenálem šroubováků nebo nástavců na aku je dotáhněte. Držátka šuplíků, kliky u dveří, panty (ty můžete zrovna i přimáznout a prokapat), zástrčky, kapající kohoutky. Jedno dopoledne strávené dotahováním šroubků vám ušetří spoustu energie, zdržení a nadávek po zbytek roku.

Zasádrování děr, které si o to už dlouho říkají. Zatmelení spár v koupelně a kolem vany nebo sprchového koutu. Zaizolování parapetů, dveřních a okenních rámů. Není to dřina na dlouhé hodiny, ale půjde poznat, když to uděláte. A kdy jindy to udělat, než teď?

Práce v dílně (Zdroj: Shutterstock)
Práce v dílně (Zdroj: Shutterstock)