Nejprve je třeba si uvědomit, čím kůra stromů vlastně je. Tato různorodá, na každém místě originální hmota vytváří různé obrazce a má různé barvy. Samotné dřevo stromu je odumřelou hmotou cév, která je složena z celulózy a ligninu. Na této hmotě najdeme kambium, které je důležité pro růst kmene dřeviny. Na kambiu najdeme lýko (floém), což je vlastně jediná aktivní část kmene stromu, kterou si strom transportuje živiny a vodu. Následuje vrstva pletiva zvaná felogén, které produkuje buňky obsahující chlorofyl. A právě nově vzniklé buňky zde brání přístupu živin do starých buněk a z nich se tvoří povrchová vrstva kůry - borka.
Funkce kůry je především ochranná, ovšem barevnosti kůry využívají zahradníci a zahradní architekti pro sadovnické účely. Stromy tak i v zimě v zahradách a parcích vyniknou, byť jim opadá listí. Liší se též síla kůry u jednotlivých druhů dřevin. Například sekvoje mohou mít borku silnou až 30 cm, u nás rostoucí staré borovice až cca 10 cm, oproti tomu smrk, jedle, mladé borovice a borovice ve svých horních partiích mají kůru poměrně tenkou a například bříza tvoří šupiny tenké jako silnější papír. A skutečně je tato borka i ideální k podpalu ohniště, ale i k psaní či malování.
Především však lze též podle kůry poznat, o jakou dřevinu jde, což je obzvlášť v zimě, kdy se dřeviny zbaví listí a to je ukryté a tlející pod příkrovem sněhu, velmi důležité. kromě vzrůstu a tvaru koruny již jiné vodítko než kůru nemáme. Jedině, že bychom do stromu řízli, ale podle dřeva pozná dřevinu jen opravdový odborník.
Pokud je kůra místy silně poškozená a borka zcela chybí, jde většinou o strom starý a již hodně nemocný. Kůře stromů též mohou ublížit v zimě zvířata, kterým kůra konkrétních dřevin chutná. Jiná se o ni pro změnu drbou či si 'brousí' drápy. Ovšem jsou i takoví živočichové, kteří skrz kůru stromy léčí, tedy zbavují škůdců, například datel.
Některé dřeviny mají kmen pěkně zelený (v buňkách je stále mnoho chlorofylu), jiný šedý, jiný nažloutlý, jiné v různých odstínech hnědé. Například Acer negundo a Sophora japonica se pyšní kmenem pěkně zeleným, buky se z lesa vylupují barvou zelenou až šedou a borkou hladkou až do značného věku. Bílá vrba má kůru pro změnu zbarvenu žlutě, svídy červeně (včetně větví a větviček) a platan javorolistý nabízí mnoho barev své kůry, především světlých odstínů. Kůra platanu se odlupuje v nepravidelných plátech, tvoří jakési maskáče, jako tomu bývá u vojenské techniky a oblečení do terénu.
Zajímavou, pohlednou kůru však nemají jen dřeviny okrasné, ale i ovocné. Krásná je kůra třešní, zcela typická kůra jabloní, velmi majestátně působí hladká, byť rozvrásněná, kůra ořešáku královského. Typický tmavý odstín mají slivoně apod.
Určitě si též pamatujete, z jaké kůry jste si jako malí vyřezávali lodičky. Jde o kůru statných, starých borovic, kterou odebíráme nožem či sekerou ve spodní části kmene. Některé kousky pak mají až úctyhodné rozměry a my z nich můžeme pro svou ratolest vyřezat pořádný parník. Navíc kůra borovic nádherně voní pryskyřicí.
Kůra některých dřevin též léčí, známé jsou hojivé koupele v dubové kůře, případně mast z této léčivé kůry. Legendou je také březová kůra, která se zpracovávala do podoby prášku a zasypávaly se jí ekzémy a další kožní onemocnění, případně se prášek užíval 3 krát denně perorálně. Březová kůra totiž obsahuje fytoncidní látky, které jsou účinné proti bakteriím a houbám a používají se dodnes. Kůra černého bezu pro změnu pomáhá s revmatismem, vrbová kůra snižuje teplotu a pomáhá i proti tvorbě lupů (známé jsou březové šampony) a s kazivostí zubů. Běžně se přidává do koupelí.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, wikipedia.org, shutterstock.com
Kvíz: Poznáte stromy a keře podle jejich kůry?
Kůra, tedy vlastně správně borka, je charakteristická pro každou dřevinu. Proto by nemělo být obtížné rozeznat stromy a keře právě podle borky. Zvládnete to?