Ať už kvůli peněžence nebo životnímu prostředí, možná přemýšlíte, jak doma co nejvíce šetřit elektřinou. Provedli jsme jednoduchý test, při kterém jsme se změřili spotřebu pračky při praní na různé teploty. Rozdíly nás samotné překvapily.
Vy ještě perete na 60°C?
Poslední dobou se hodně mluví o tom, že zažité představy o správné teplotě praní jsou dnes už překonané. To, že je třeba prát minimálně na 60° C, aby se odstranila špína a bakterie, pocházejí z dob, kdy se pralo hlavně mýdlovými prostředky. Výrobci pracích prášků a gelů shodně tvrdí, že jejich moderní přípravky umí vyprat prádlo stejně dobře i za mnohem nižších teplot.
Praní je věda
Praní prádla je dnes zkrátka věda. A nezáleží jen na pracím prostředku a teplotě, ale také samotné pračce a jejímu více či méně inteligentnímu programu.
A další kapitolou je pak prádlo samotné. Z jakého materiálu je vyrobené? Může to být bavlna, hedvábí, vlna, ale také různá umělá vlákna. A může to být kombinace více materiálů. Jaká je míra znečištění? Jaká je barva?
V tomto článku se ale výše uvedenými detaily zabývat nebudeme. Jeho cílem bylo jen prosté porovnání spotřeby elektřiny.
Šetřit elektřinu i parádní trička
Sám doma bedlivě sleduji spotřebu elektřiny a zajímá mě, jaký dopad na ni mají jednotlivé činnosti a spotřebiče v naší domácnosti. Díky jednoduchému měřiči spotřeby za pár stovek to jde snadno. Proto jsem se rozhodl změřit si, jaký je rozdíl při praní prádla o různých teplotách.
Pral jsem vždy na stejný program - bavlna - na stejné pračce. Vždy stejné množství prádla - 2 kg v suchém stavu. Měnil jsem pouze teplotu. Na 30° C doma většinou peru všechno oblečení, které není nijak extra špinavé, na 40° pak třeba ručníky. Na 20° C často neperu, ale začal jsem při této teplotě prát třeba svá oblíbená trička metalových kapel, která chci mít co nejméně sepraná.
Jaká je spotřeba při praní na 20°, 30° a 40° C?
Jak tedy test dopadl? Nepřekvapivě ukázal, že čím vyšší teplota, tím vyšší spotřeba. Co mě ale docela překvapilo, byl znatelný rozdíl, tedy výše spotřeby s rostoucí teplotou praní. Ve skutečnosti by to tak překvapivé být nemělo, vždyť 90 % energie vynaložené na praní jde právě na ohřev vody.
Teplota praní | Spotřeba elektřiny | Orientační cena (8,50 Kč/kWh) |
20° C | 0,272 kWh | 2,31 Kč |
30° C | 0,545 kWh | 4,63 Kč |
40° C | 0,912 kWh | 7,75 Kč |
Spotřeba elektřiny udávaná výrobcem pračky
Výrobce pračky udává spotřebu vody a elektřiny u jednotlivých programů v návodu k obsluze. Tady je naše pračka. Poměry spotřeby při různých teplotách odpovídají víceméně i našemu malému "experimentu" a spotřeba elektřiny při praní na 20° C je zhruba třetinová oproti 40° C. Při plně naložené pračce je udávaný rozdíl ve spotřebě mezi 20° C a 40° C celá 1 kWh.
Co prát na 20° C?
Co všechno lze prát na 20° C? Když projedete různé zdroje na internetu, odpovědi se liší (liší se i v případě vyšších teplot). Pokud to mám shrnout, dá se tak prát jemné prádlo nebo oblečení, které není prakticky vůbec znečištěné, třeba tričko, které jsme na sobě měli jeden den a jen jsme v něm seděli v kanceláři. Dále pak hodně jemné prádlo, opět bez znečištění. Doporučuje se každopádně použít prací prostředek, který deklaruje, že je vhodný na studené praní.
Pračku je třeba občas "protáhnout" při vyšší teplotě
Doporučuje se také nezanedbat údržbu pračky. Po několika studenějších praních byste ji měli "prohnat" pracím cyklem na vyšší teplotu, případně vestavěným čistícím cyklem spuštěným naprázdno, aby se pročistily její útroby (místo pracího prášku můžete použít třeba jedlou sodu). Jinak se vám může snadno stát, že pračka "zatuchne" a bude podivně zapáchat (i to je bohužel praktická zkušenost autora článku).
Přečtěte si další tipy jak vyčistit pračku.