Jak, kdy a proč čistit vodu ve studni
Pokud patříte k domácnostem, které mají na svém či obecním pozemku studnu a využívají její vodu i jako pitnou, zbystřete...
Jak vyčistit studnu? Jak probíhá mechanické nebo chemické čištění, jak dezinfikovat vodu ve studni? A jak často studnu kontrolovat? To vše se dozvíte z rad, návodů a tipů od odborníků na čištění studní.
Pokud patříte k domácnostem, které mají na svém či obecním pozemku studnu a využívají její vodu i jako pitnou, zbystřete...
Chcete, aby voda z vaší studny byla co nejkvalitnější a dala se skutečně pít? Nechte si provést chemický rozbor a pak ji upravte.
Význam pravidelného čištění studní není radno podceňovat. A o to víc, pokud poskytují pitnou vodu. Ovšem ani užitková voda ze studny nemusí být vhodná k zalévání zahrady.
Pokud udeří vlna veder, začne ubývat vody i ve vaší studni. Výše její hladiny totiž odráží hydrogeologické poměry na celém území, takže žádné lokální zázračné řešení k dispozici není.
Při využívání studny se za několik let vytvoří na jejím dně nános usazenin, které do studny pronikly s dešťovou a povrchovou vodou.
Nejmenší problém mohou pro zahrady představovat přívalové deště, pokud voda pouze spadne na plochu vaší zahrady, nebo rychle steče z nejbližší okolní nekontaminované přírody. Povodeň s nánosy toxického bahna v zahradě je však problémem vážným. Navíc toho po ní v zahradě často mnoho nezůstane a z těch rostlin, co zbydou, je třeba mnohé zničit dodatečně. V každém případě dovede napáchat velké škody jak přívalový déšť, tak povodeň. Jak sanovat postiženou zahradu?
Jestliže nejste napojeni na veřejný vodovod, neodebírejte vodu z vlastního zdroje, pokud ještě nebyl sanován a nebyl poté proveden rozbor kvality vody s uspokojivým výsledkem. Navíc je možné, že stát opět poskytne rozbor vody zdarma, jako tomu bylo při předešlé povodni. Nyní se jedná o finančních prostředcích na tuto službu. Jak ale studnu správně sanovat?
Dovolená je sice za odměnu, ale návraty z ní bývají jako za trest. V tom shonu nastřádaných povinností, návratu do pracovního tempa, je totiž snadné něco opomenout. Třeba to, že během vaší nepřítomnosti v domácím potrubí nečině ležela a stárla voda. Maličkost to prý není.
Trable, které mají někde za hranicemi, se vždy snáší tak nějak lépe, než potíže, co máme doma. Ovšem ke studii o kvalitě pitné vody, s níž mají velké problémy ve Spojených státech amerických, se vyplatí přistupovat opatrně. A s o dost menší škodolibostí. Poukazuje totiž na problémy, které se teoreticky mohou vyskytnout i tady u nás.
Dobře udělaná studna vydrží takřka neomezeně dlouho i bez intenzivní péče. Jestliže v ní však má být trvale dostatek čisté vody, určitě se vyplatí věnovat čas, energii a peníze její údržbě. Voda může ze studny například mizet a přitom vůbec nejde o následek sucha. Ostatně sousedé ve vašem okolí mohou mít ve svých studních vody dostatek. A to může trvat i roky, přitom někdy stačí studnu pouze vyčistit a vody je zase dostatek. Dalším důvodem čištění je pak čistota vody, její hygienická nezávadnost.
Co je vlastně tvrdost vody, co nám říká? Jde o ukazatel, který popisuje množství minerálních látek ve vodě. Největší zastoupení má přitom vápník (Ca), stopově pak Hořčík (Mg) a další prvky. A v zásadě jde opravdu především o vápník, čím větší obsah vápníku ve vodě tedy je, tím je voda tvrdší a tím větší je i výskyt vodního kamene.
Nevíte si rady s kvalitou a případnou úpravou vody ve své studni? Jak odstranit nečistoty a upravit její vlastnosti?