Přípravy na INFOTHERMU 2024 jdou do finále, výstaviště je téměř vyprodáno!
Na co se můžete v Ostravě v lednu 2024 těšit? Bude toho opravdu mnoho! Neradi bychom na někoho, nebo na něco zapomněli, tak tedy pěkně popořadě.
Jak zařídit a šetřit energie v domácnosti? Jak energiemi šetřit a co je v této oblasti nového? Jak je na tom energetický trh, jak funguje regulace? Jaké jsou výhledy do budoucna? Přečtěte si naše rady, tipy a návody!
Na co se můžete v Ostravě v lednu 2024 těšit? Bude toho opravdu mnoho! Neradi bychom na někoho, nebo na něco zapomněli, tak tedy pěkně popořadě.
Největší český distributor zemního plynu, skupina GasNet, zvyšuje v tomto týdnu sílu zápachu distribuovaného zemního plynu. Nárazová odorizace běží od pondělí do pátku, a probíhá na celém distribučním území GasNetu. Distributor tím prověřuje funkčnost plynárenských zařízení a plynovodů před zahájením hlavní topné sezóny.
S příchodem energetické krize si mnoho lidí uvědomilo, že náklady na vytápění jsou pro rozpočet domácnosti zásadní. A buďme upřímní, ne každý se předtím choval zodpovědně a zbytečně neplýtval. S nárůstem cen elektřiny a fosilních paliv se však tlak na úspory citelně zvýšil. Pro všechny, kdo staví nový dům, nebo rekonstruují starší, máme doporučení. I když bude zdroj tepla jakýkoliv, tedy tepelné čerpadlo, plynový či elektrický kotel, dejte přednost teplovodnímu podlahovému vytápění. Rozhodně nebudete litovat a nízké účty za energie vás potěší.
Již od 1.1. 2024 musí majitelé bytů vybavených dálkově odečitatelnými měřidly umožnit provedení odečtu spotřebovaného tepla a teplé vody na dálku, pokud jejich ITN (indikátory topných nákladů) vysílají signál na vzdálenost větší než 250 metrů. To samé se bude týkat i spotřeby teplé užitkové vody. Co to znamená?
Je třeba začít vysloužilou fotovoltaiku skutečně recyklovat. Aktuální čísla jsou alarmující, zájem je jen o hliník a sklo a ukazuje se, že solární byznys je vše možné, jen ne zelený. Oni totiž, zdá se, čekají na příležitost, jak se vysloužilých panelů zbavit, skoro všichni.
Čeká vás řehole v podobě kompletní rekonstrukce staršího domu? Taková oprava představuje nákladný proces, od kterého krom jiného očekáváte zejména úsporu za provoz domu a jeho vytápění. V první fázi vás nemine pořízení nových oken a zateplení fasády, následuje ale také výměna topného systému. Dejte si záležet na výběru vhodného systému pro váš dům.
Zbývá necelý rok na výměnu kotlů na pevná paliva, které již nesplňují dnešní legislativní a ekologické požadavky. Je tedy nejvyšší čas začít plánovat. Před úspěšnou výměnou kotle je potřeba vše pořádně promyslet, vybrat správný produkt a hlavně – najít spolehlivého dodavatele a realizátora. Nebojte, společnost STIEBEL ELTRON vám poradí, jak na to.
Španělský holding Simon je proslulý progresivitou svého elektroinstalačního materiálu. To dokázala minimalisticky čistá řada Simon 100, která získala ocenění v mezinárodní designové soutěži Red Dot Design Award. Po roce Simon přichází s další novinkou. Simon 55 zaujme především moderní koncepcí ultratenkého rámečku, který téměř splývá se stěnou.
Pokud to bude nakonec tak, jak bylo nyní Energetickým regulačním úřadem rozpočítáno, nepůjde zdaleka o jednotky procent, jak včera uklidňoval na breafingu premiér Petr Fiala (ODS). Některé domácnosti mohou pocítit nárůst až o více jak 20 %, zásadně pak regulovaná složka cen energií dopadne na firmy. Počínaje malými podnikateli a konče energeticky náročnou výrobou. Připlatí si též obce za veřejné osvětlení.
PREFA integrované solární panely SDP byly představeny jako horká novinka pro rok 2024 na letošním ročníku veletrhu FOR ARCH. Jde o unikátní řešení 2v1, které kombinuje osvědčený střešní systém PREFA s fotovoltaickými prvky. Je to první střecha, která využívá sílu slunce po celé své ploše. Pokud navíc spěcháte se stavbou domu, je možné v první fázi namontovat střešní krytinu ve formě integrovaných solárních panelů SDP a s připojením k elektrické síti počkat až na později.
Za politikou EU, která se chce zasadit o plošné omezení plýtvání s potravinami, není jen snaha ušetřit. Je to malý plán s velkými dopady, který má přispět k ochraně celoplanetárního klimatu.
Jak smysluplně investovat do vlastního bydlení? Řešíte vysoké účty za energie? Přemýšlíte čím topit? Chcete fotovoltaiku? Opravujete dům po babičce? Dřevostava – jaké má výhody? To jsou nejaktuálnější otázky dnešních dnů. Odpovědi na ně přinese veletrh Stavotech s letošním podtitulem VELETRH ÚSPOR a sloganem Přišel – viděl – ušetřil.
Čeští vývojáři vyvinuli unikátní řešení vytápění. A nejen vytápění. Nový otopný a energetický systém pro rodinné domy i velké průmyslové podniky funguje na principu akumulace tepla v písku. Takto akumulovaná energie prý dovede za určitých podmínek vytápět vnitřní prostory a ohřívat teplou užitkovou vodu prakticky za nulových provozních nákladů po dobu životnosti zařízení v délce padesát let. Ovšem počáteční investice není malá. Je otázkou, zda jde o další příspěvek v panoptiku možností, nebo o řešení, které obrazně řečeno dobude svět. Základní problémy má nyní dva: pořizovací cenu a... samotný písek.
Spojení společností SOMFY, světového lídra v oblasti automatizace oken a dveří, a Netatmo, přední francouzské značky v oboru chytrých domácností, umožní šetřit ještě více energií a zlepšovat jak tepelný komfort, tak kvalitu vnitřního vzduchu v domácnostech. Hlavním přínosem tohoto spojení je totiž kompatibilita mezi platformou pro připojení TaHoma® skupiny SOMFY a zařízeními Netatmo.
Měli bychom nejprve změnit vytápění, nebo zateplovat? Rozhodně zateplovat, změna způsobu vytápění je až na druhém místě. Tento fakt potvrzují nejen četné studie, ale i obyčejný zdravý selský rozum. A co chce každý? Zateplit co nejlépe a přitom co nejlevněji. Navíc by zateplení mělo mít maximální životnost a musí dobře fungovat i v létě, aby se interiéry nepřehřívaly a my nemuseli investovat do drahého klimatizování vnitřních prostor. Řešení přitom existuje!
Řešíte, jak si postavit zdravý, komfortní a přitom energeticky úsporný dům? Přijďte se poradit s odborníky na veřejné fórum Jak na novostavby. Koná se 25. října v Praze a sledovat ho můžete i online.
Při emisích spalin z vašeho podniku dochází k úniku velkého množství energie, která doslova vyletí komínem. Na trhu ale existuje technologie umožňující tuto energii získávat zpět a vracet do oběhu. Tím snižuje náklady na provoz a navíc eliminuje množství vypouštěného oxidu uhličitého. Zpětnému získávání tepla ze spalin a odpadního vzduchu se věnuje společnost ALMEVA EAST EUROPE a.s. ve spolupráci s dánskou firmou Exodraft.
Požárů fotovoltaiky přibývá úměrně s nárůstem množství instalovaných panelů, respektive malých střešní elektráren (FVE). Přitom samotné fotovoltaické panely vlastně nehoří. Dodavatelé uvádí jako hlavní důvod neodbornou instalaci, často svépomocnou. Je zde však ještě jeden důvod, o kterém se mlčí. Totiž v Číně nekvalitně vyráběné panely a vůbec celosvětový trend snižování kvality panelů. Navíc je s fotovoltaikou spojen další problém, pojistný. Lidé zapomínají, že by měli zároveň s instalací FVE kontaktovat i svého pojišťováka, tedy makléře, se kterým uzavřeli pojištění nemovitosti a domácnosti. A pojistku navýšit, aby nedošlo k podpojištění.
Po krátké letní pauze se znovu rozjíždí dotace na fotovoltaiku a tepelné čerpadlo. Ukončení příjmu žádostí k 30. červnu vyvolalo obavy veřejnosti, že dotace budou omezeny, ale nestalo se tak. Program Nová zelená úsporám obsahuje určité změny, ale základní pilíře zůstaly zachovány. Větší úpravy se týkají hlavně tepelných čerpadel a programu pro seniory a domácnosti s nižšími příjmy – NZÚ Light. Co se tedy mění?
Když jste před rokem 1990 potřebovali žádané nedostatkové zboží, a že ho bylo, většinou je měli takzvaně pod pultem. Rozuměj – pro známé, známé známých, kamarády, rodinné příslušníky, důležité osoby, třeba nedostatkové řemeslníky, za nějaký úplatek. A dnes se něco podobného děje se snižujícími se cenami energií. Akorát to funguje jinak.