Osazovací plán projektované zahrady
Osázením zahrady konkrétními rostlinami dotvoříme atmosféru tohoto „živého“ prostoru.
Vítejte na naší webové stránce věnované stálezeleným rostlinám! Zde najdete užitečné rady, tipy a návody, jak se o tyto rostliny starat, jak je pěstovat a jak je začlenit do vaší zahrady. Ponořte se do světa stálezelených rostlin a objevte fascinující články plné inspirace a poznání.
Osázením zahrady konkrétními rostlinami dotvoříme atmosféru tohoto „živého“ prostoru.
Na zahradu patří jak slunná místa, tak stín. Poradíme vám, jak si s nimi poradit a jaké rostliny pro ně zvolit?
Plánujete zimní zahradu? Měli byste vědět, že její konstrukce musí vycházet ze statického posudku a může být hliníková, plastová i dřevěná. Měli byste též vědět, k čemu budoucí zimní zahradu využijete a jaké rostliny byste zde chtěli mít. Nakonec počítejte i s důkladným větráním a zastíněním, v zimě pak vytápěním a celoročně přívodem vody k zalévání rostlin.
Co vyžadují pokojové rostliny v zimě, co je trápí, jak o ně pečovat? Proč mnozí pěstitelé svým pokojovkám neumožní odpočinek v období vegetačního klidu a jak to udělat, aby si rostliny opravdu odpočinuly? A jak je to s kaktusy, povýšenou sektou mezi sukulenty?
Cibulnaté a hlíznaté rostliny se od ostatních liší tím, že mají jinou podzemní část. Abychom všemu lépe porozumněli, uděláme si stručný přehled.
I když naše okrasná zahrada v prosinci už spí zimním spánkem, stále nás může překvapit nejen mnohými tvary a sněhově bílou peřinou, ale i barvami. Přitom můžeme využít mnohé okrasné rostliny a dřeviny pro vánoční výzdobu a například ustřižené barborky nám ve váze při pokojové teplotě i vykvetou.
O které rostliny je třeba v zimě pečovat a jak? Proč je v zimě dobré zalévat, když zrovna nemrzne, ale také je nedostatek sněhu?
Jak připravit zahradu na zimu, aby v dalším vegetačním období úspěšně prospívala?
Že dovedou některé pokojové květiny doslova čistit vzduch od toxických látek, je všeobecně známo. Existují však rostlinné druhy, které v interiérech také fungují jako přírodní osvěžovače vzduchu, což je žádoucí například obzvláště na toaletách a nebo v kuchyních.
Výsadba okrasných záhonů je tou nejpříjemnější částí budování zahrady. Přinášíme vám tipy jak na to?
Předností půdokryvných rostlin je mnohem více než jen schopnost nahrazovat trávníky. Předně zastíní půdu a udrží v ní více vody, což prospěje jim samým i vyšším dřevinám, stromům i keřům.
Eliška se před několika lety pustila do zvelebení plácku za domem. Bez znalostí a zkušeností, ale s elánem. Po 3 letech intenzivní práce vznikla neuvěřitelně útulná a členitá zahrada. Podívejte se na fotky proměny, kterou obdivují i na americkém zahradnickém YouTube kanálu.
Škornice nás budou v zahradách těšit v době, kdy listopad sejme stromům listí a květiny ztratí barvy. Škornice, ušlechtilé příbuzné dřišťálů, překvapí barevnou rozmanitostí a rekordní výdrží. Na jaře pak jemnými kvítky neobvyklých tvarů.
Nejen silné mrazy v době, kdy nenapadl sníh, který rostliny chrání přirozeně, ale i nežádoucí vlhkost či odpařování vody z rostlin, které se tak vysouší a především pak rychlé střídání extrémů, jsou pro chlouby našich zahrad nežádoucí. Musíme je tedy před těmito vlivy chránit. A jak?
Zima skončila a my na jaře zjistíme, co napáchala na rostlinách, do kterých jsme investovali nemalé prostředky, ale i čas a námahu. Proč se po zimě stává, že některé rostliny uhynou u jiných najdeme vážné poškození?
Především v zimě, kdy jsou všechny ostatní listnáče opadané, oceníme zeleň a krásu těch stálezelených. A kouzlo, které jim dodá jinovatka, už jejich půvab jen podtrhne. Jak o ně ale pečovat?
Rádi byste si doma vytvořili zelené zákoutí, ale stále se vám nedaří pokojové rostliny pěstovat? Na vině může být nadměrná nebo naopak nedostatečná zálivka. Při zalévání rostlin je potřeba dodržovat určitá pravidla a držet se osvědčených postupů.
Že listnatým stromům a keřům opadává na podzim listí, načež se uchylují k zimnímu odpočinku, je tak nějak samozřejmé a v mírném klimatickém pásu všemi běžně přijímané. Čím dál tím častěji se však v parcích a zahradách a nejen těch botanických, ale třeba i venkovských, objevují dřeviny, které prostě na zimu neopadají. Kde se vzaly, tu se vzaly…