Topení, ohřev vody
Bez vytápění a ohřevu vody se dnes už neobejdeme. Přitom paliv, zdrojů vytápění a otopných těles, včetně alternativních řešení, existuje celá dlouhá řada. Inspirujte a insformujte se o reálných možnostech, které máte.
Vítejte na naší webové stránce věnované zásobníkům vody! Zde najdete užitečné rady, tipy, návody a zajímavé články, které vám pomohou lépe porozumět tomuto důležitému prvků vodního hospodářství. Ať už jste odborník nebo začátečník, věříme, že zde najdete informace, které hledáte.
Bez vytápění a ohřevu vody se dnes už neobejdeme. Přitom paliv, zdrojů vytápění a otopných těles, včetně alternativních řešení, existuje celá dlouhá řada. Inspirujte a insformujte se o reálných možnostech, které máte.
Na co jste se ptali v energetické poradně? Přinášíme vám dva zajímavé dotazy a vyčerpávající odpovědi na ně. První dotaz se týká ohřevu vody solárními kolektory, druhý tloušťky tepelné izolace obálky domu.
Mezinárodní den vody se každoročně připomíná 22. března a zdůrazňuje, jak cenným zdrojem voda je. Její nedostatek je často definován jako jedno z největších budoucích globálních rizik a už řadu let se s ním potýká například nespočet oblastí v Africe nebo Jižní Americe.
Teplota vody v bojleru ve výši 65 stupňů Celsia a více je luxus, běžný standard, takzvaný ekonomický (úsporný) režim pak představuje 60 stupňů. Má ale smysl snižovat teplotu vody v bojleru ještě více? V bojleru a potrubí se ukrývá nebezpečí jménem Legionella, především pak Legionella pneumophila.
Před výstavbou nového domu anebo před rekonstrukcí domu či bytu se rozhodujeme pro způsob ohřevu užitkové vody. To však i v případě, že nám původní ohřívač dosloužil. Jaký vybrat?
Chcete získat teplou užitkovou vodu, vytápění a řízené větrání v jednom? Seznamte se s ekologickým a ekonomickým systémem, jenž sdružuje řízené větrání (rekuperaci) a ohřev užitkové vody, která najde uplatnění jak v kuchyni a koupelně, tak v radiátorech při vytápění vašeho obydlí.
Voda je jedním z nejdůležitějších médií, bez vody se neobejdeme, je základní životní potřebou, zohledňuje náš životní styl a je jedním z předpokladů života na planetě. Využití vody je zásadní v domácnostech i v sektoru oblasti občanské vybavenosti, kam spadá vše ostatní (restaurace, prádelny, kancelářské a výrobní provozy, nemocnice, obchody atd.). Co je třeba vědět, než se rozhodneme pro úpravu (změkčení) tvrdé vody právě ve své domácnosti?
Máte zájem o teplou vodu ohřátou zdarma nebo za minimální náklady?
Širokou paletu zásobníkových ohřívačů vody v objemech od 5 do 1000 litrů nabízí tradiční výrobce tepelné techniky, německá firma STIEBEL ELTRON. Společným rysem přístrojů je maximální snaha o dosažení nejlepších energetických parametrů při zachování vzájemné slučitelnosti s předchozími modely.
Vsakování srážkových vod v zahradách se řídí vyhláškou č. 501/2006 Sb o zasakování dešťové vody do horninového prostředí. Podle této právní úpravy je vsakování srážkové vody obecně upřednostněno před jejím odváděním pomocí veřejné srážkové či jednotné kanalizace.
Několik stovek, ne-li tisíce korun, tolik lze ušetřit sběrem dešťové vody. Zásoby dešťovky využijete zejména k pravidelné zálivce vegetace, ale také při mytí automobilu, stavebních pracích, praní či úklidu.
Průměrné srážky v Česku se ročně pohybují o kolo 678 milimetrů ročně. To špatné vůbec není. Víme též, že srážkově nadprůměrné měsíce u nás připadají na květen a srpen, zatímco k těm pod průměrem se počítá březen nebo říjen. Jenže s průměry je ovšem vždycky trochu potíž. Jsou lehce ošidné, skutečnost zkreslující. Voda je však pro pěstování rostlin nezbytně potřebná, bez ohledu na čísla a statistiky. Jak ale efektivně pěstovat rostliny, když je jí zoufale málo? Inspiraci jsme našli v horké a povětšinou suché Africe.
Dobrý den, máme u domku v zemi betonovou jímku s plastovou vložkou, kterou momentálně nijak nevyužíváme. Její objem je cca 30 m3 a mohu do ní svádět dešťovou vodu. Dá se jímka rozumně využít na zalévání zahrady a případně i jako vodu pro spotřebu v domku (sprchování, mytí, praní)?
Dobrý den, objem vaší jímky je značně velký. Dnešní komerčně nabízené systémy pro využívání dešťové vody obsahují nádrže…
Dobrý den, mám dotaz ohledně retenční nádrže - jímky. V současné době mám vyřešen svod dešťové vody vsakem. Teď bych chtěl změnit a realizovat pro dešťovou vodu nádrž cca 8m3 . Součástí stavebního povolení (starý st. zákon) z května 2007 jsou "svody dešťové vody vč. vsakovací jámy" - "likvidace deštových vod bude řešena vsakem na vlastním pozemku". V kolaudačním rozhodnutí z prosince 2008 se k uvedenému nic nepíše, tehdy to nebylo ještě hotové. V současnosti bych chtěl realizovat tuto nádrž s přepadem do uvedeného vsaku. Je prosím nutné k této nádrži - jímce stavební povolení, ohlášení nebo není nutné nic vyřizovat? Nádrž - jímka bude využita na polévání zahrady. Jaké je pravidlo pro vzdálenost tohoto objektu od sousedního pozemku? Děkuji, s pozdravem,
Odpověď najdete v § 103 stavebního zákona 183/2006 Sb. Zásobníky na vodu do 50 m3 nevyžadují ohlášení. Toto bude platit i od ledna 2018…