Jak zateplit strop půdy?
Jak zateplit strop půdy, jak vyřešit problém s nedostatečným vytápěním tepelným čerpadlem a zda lze vytápět každé patro domu jedním plynovým kotlem?
Tepelná izolace podkroví je dnes samozřejmostí, zejména pokud chcete tuto místnost využívat jinak než půdu. Jak na zateplení podkroví, jaký zůsob a materál vybrat, na co si dát při pokládání pozor, to se dozvíte u nás. Přečtěte naše rady od odborníků nebo přímo od výrobců izolačních materiálů.
Jak zateplit strop půdy, jak vyřešit problém s nedostatečným vytápěním tepelným čerpadlem a zda lze vytápět každé patro domu jedním plynovým kotlem?
Budování podkrovního bytu vyžaduje kromě kvalitní střechy a krovu druhý nejdůležitější krok – volbu zateplovacího systému.
Bydlení v podkroví je velmi oblíbené, jak ale podkroví zateplit, abychom nezasahovali do interiéru?
Každá rekonstrukce by měla být důvodem k vytvoření zdravého a pohodlného prostoru. Proto je důležitý dostatek světla a čerstvého vzduchu, což zajistí střešní okna.
Vhodně vybranými a správně instalovanými střešními okny zabráníme tepelným ztrátám podkroví a zatékání.
Jak dopadlo nadkrokevní zateplení svépomocí v domě pana Jiřího?
Výdaje za teplo v zimě a za klimatizaci v létě tvoří v rodinném rozpočtu výraznou částku. I proto stále více Čechů sahá po zateplení, aby zamezili vysokým účtům za energie.
Ještě před několika dny poučila nenadálá vedra mnohé z nás, obyvatel podkrovních bytů, že jsme „něco prostě udělali špatně.“
Snížit tepelné ztráty budov lze mnoha způsoby, jedním z nich je zateplení střechy.
Jak správně zateplit podkroví šikmé střechy? Podívejte se na podrobný video návod, který odhaluje postup zateplení izolací z kamenné vlny krok za krokem.
Moderní a energeticky úsporné bydlení je spjato s kvalitní izolací. Jaký typ izolace zvolit do podkroví, jakou zvolit její tloušťku a kam izolaci umístit?
Zateplení objektu je v současné době jakousi samozřejmostí. Kdo by ostatně nechtěl ušetřit za vytápění. V době vysokých cen energií jednoduše každý. Zateplit stavbu je možné hned několika způsoby. Hodně oblíbená je v současné době stříkaná izolace. Právě proto jsem se v tomto rozhovoru zeptal právě na ni majitele společnosti Honter Jana Černého. Jeho firma vyrábí vysoce kvalitní stříkanou izolaci.
Polyuretanové izolace mají více než 50letou historii v různých odvětvích, jako je letecký průmysl, stavebnictví či zdravotnictví. Když přijde na izolaci vašeho domova, výběr správného materiálu a profesionální aplikační firmy je rozhodnutí, které může zásadně ovlivnit kvalitu vašeho bydlení na desítky let dopředu.
Bydlíme ve starém kamenném domě (tedy přesněji kombinaci kamene, hlíny a cihel), ale za více dní trvajících veder se už začíná zahřívat byt v patře i zde. Fajn je nadále jen ve vlhčím přízemí včetně průjezdu. Ale to jsou pouze drobné trable, které vždy docela rychle pominou. Jakmile totiž Česko zasáhnou tropická vedra, začne se přehřívat až polovina obytných domů. A kde chybí klimatizace, tam je vedro i v kancelářích, obchodech, restauracích a jiných provozech. A mnohem větší, než je u nás.
S klimatizací je to stejné jako s vytápěním. Měnit topný systém za nový, úspornější, aniž by byla zateplena obálka domu a bylo tak zamezeno tepelným ztrátám, nemá valný smysl. A jelikož zateplení pomáhá i v létě, pro změnu s přehříváním budov, je před instalací klimatizace také nezbytné. Výrazně sníží dobu provozu klimatizace a s tím související náklady. Bez zateplení nemá smysl klimatizovat, stejně jako měnit topný systém.
První otázkou při výběru foukané izolace pro střechu je materiál. Zvolit izolaci foukanou minerální? Kamennou vlnu nebo skelnou vatu? Zvolit izolaci celulózovou, dřevovláknitou, nebo polystyren? Má smysl uvažovat o jiných alternativách? Vlastnosti materiálu jednoduše definují budoucí funkčnost zvoleného izolantu. A zde bychom měli začít.
Pro vzduchotěsnost, a tedy vzduchotěsné parobrzdné fólie, platí 2 základní pravidla: 1. fungují celistvě a 2. v proměnlivosti (variabilitě) je inteligence a síla. Navíc přibylo ještě jedno pravidlo, totiž ekologie. V tomto případě jde o minimalizaci plýtvání a odpadu při výrobě, stejně jako o možnou recyklaci materiálu.
Dvouplášťové střechy jsou typy střešních konstrukcí, kde horní plášť chrání budovu před povětrnostními vlivy, zatímco ten spodní udržuje stabilní teplotu uvnitř. Jejich správná izolace je důležitá pro efektivní využívání energie a dlouhou životnost budovy. Ideálním materiálem pro zateplení tohoto typu střech je foukaná minerální izolace, která kombinuje vlastnosti minerální vlny s rychlým a flexibilním zpracováním.
Snižování spotřeby energií v domácnostech je stále palčivější téma. Jedním z klíčových prvků, které mohou významně ovlivnit energetickou účinnost, je zateplení střechy a půdy domu. Majitelé na tato opatření mohou opět žádat o příspěvek z programu Nová zelená úsporám Light.
Obyčejný zdravý selský rozum a lidská inteligence nepotřebují inteligenci umělou. Alespoň ne proto, abychom dovedli zvolit vhodný izolant a zateplit dům. Neustálým bombardováním zprávami o úžasných schopnostech umělé inteligence pomalu zapomínáme, že právě rozhodnutí o volbě nejlepších materiálů pro naši stavbu nenajdeme v neuronových strukturách lidmi zmanipulované umělé inteligence. Je třeba vyjít ze zkušeností jiných lidí, doporučení a příkladů plynoucích z reálných lidských situací.
Dotaz: Text: dobrý den ,mam novou šikmou střechu a chci se zeptat kolik cm mám dát zateplení a jaké je nejlepší někdo tvrdí 20cm někdo dokonce 24cm rockwool zkusíte mi odpovědět??? na střeše mám krytinu SK2.
Jedná se patrně o zateplení vytápěného podkroví pod šikmou střešní konstrukcí (s dřevěným krovem). Zde je několik možností, jak…
Dotaz: Dobrý den, Provádím rekonstrukci podkroví na starém RD. Střecha je nová (3 roky). Taška Bramac. Latě, kontralatě, difuzní folie. Krokve jsou 10/16. Mezi ně jsem umístil 16 cm minerální vatu (Orsil). Nyní jsem na doporučení provedl přes krokve dřevěný rošt ze 4 cm latí, mezi které budu ještě vkládat další 4 cm vatu. Je možné poté přímo na tyto profily sponkovačkou umístit parozábranu a poté hned zaklopit SDK deskami? Jaké mohou nastat problémy pokud to bude takto provedeno (bez další mezery mezi parozábranou a SDK)?? Děkuji za odpověď Tomáš Fiala
Z popisu pánované skladby konstrukce střešního pláště podkroví vyplývají dva nedostatky. Prvním je nedostatečná tloušťka tepelné…
Dobrý den, pročítala jsem odpovědi na zateplení stropu, ale vše je k nevytápěné půdě. Dělali jsme novou střechu, zatím máme pouze novou krytinu - na krovech je folie, latě a plechová krytina ondusteel, letos dokončení izolace a plánované sádrokartony asi nestihneme, ale stropy bychom zateplit chtěli. Jedná se o starý RD, stropy jsou z trámů cca 20cm, dole prkenné podbití a rákos, zhora prkenný záklop, ten je již částečně odkryt. V pokroví plánujeme pokoj pro návštěvy a úložný prostor, radiátory tam vyvedeny budou, ale do zateplení střechy se samozřejmě vytápět nebude. Chtěla bych poradit jak zateplit a možnosti podlah. krytiny - plánovala jsem obyč laminát.plovoucí podlahu, ale dle vašich odpovědí to asi není nejjepší na půdu a zda hraje roli,že nyní bude půda studená a časem se tam topit bude. Dále prosím o radu na zateplení samotného půd prostoru, střechu jsem popisovala a štíty jsou původní zděné nestějně široké od cca 10 do 30 cm, zateplovat je i zevnitř, pod sádrokartony, které plánuji na vyrovnání nebo hlavně zvnějšku. Děkuji za pomoc Veronika Kučerová
Po dobu, než bude provedeno zateplení střešního pláště plánovaného podkroví, doporučuji provést dočasné zateplení stropní konstrukce…
Dotaz: dobrej chcu udelat mistnost v podkrovi ze sikmou strechou kdeje kridlice a kde neni paropropustna folie a je to jenom podbity drevotriskou jak udelat skladbu zatepleni a jakou tloustku vaty pouzit
Při koncipování skladby šikmé konstrukce s krokvemi pro vybudování podkroví je nezbytné dodržet některé základní technické principy,…
Dotaz: Dobrý den! Chceme rekonstruovat podkroví,nelíbí se nám ale klasické obložení SD deskami , rozhodli jsme se tak pro obezdívky vnitřních stěn 7,5 cm ytongem.Vnější stěna někde pouze 15cm plus omítky, jinde 30cm ,vše plná cihla.Do budoucna bude nutno počítat s vnější izolací celého domu,ale teď řešíme dilema zda vkládat mezi obezdívku z ytongu a původní stěnu polystyren (u staré 30cm zdi je vzduchová mezera pouze cca 3cm) nebo raději nechat vzduchovou mezeru? nehrozí kondenzace uvnitř stěn i při plánovaném zateplení cca 15cm polystyrénem?.Děkuji
Z Vašeho popisu se zdá, že se jedná o zateplení štítových stěn. Ty bývají u starších domů na půdách vyzděny právě pouze na…
Dobrý den, po povodní v loňském roce jsem od babičky dostal rodinný dům, kde nyní bydlím. Dům je zděný s obyvatelným podkrovím. Přes zimu, jsem si všiml, i když jsem topil. tak v mrazech byla v podkrovních místnostech celkem zima (11 - 13°C). Poté jsem zjistil, že krovy nejsou vůbec zatepleny. Skládají se z vnějšku - šindel, prkna, mezra (dnes se dává izolace) a prkna na kterých je z místnosti omítka. Strop je rákosový a izolován škvárou. Tímto bych jsem se chtěl zeptat jestli existuje levný způsob zateplení krovů, aniž bych do toho musel sahat. Uvažoval jsem o polepení zevnitř místnosti polystyrénem, ale obávám se vlhkosti. Dřevěná konstrukce střechy je napadena červotočem a já plánuje rekonstrukci do 5 let. Díky za radu a jsem s pozdravem
Pokud bude plánovaná rekonstrukce střechy zahrnovat opravu krovů, patrně ano, protože je napadená dřevokazným hmyzem, pak lze pohlížet na…
Dobrý den . chcceme dělat na pudě další 2 místnosti ale jedná se o folií která se dává pod střešní krytinu, u nás jsou tašky, jestli se folie muže dát až na trámy nebo se musí dát pod latě díky moc,chtěl jsem dát folii až na trámy pod krytinu dát izolaci pak teda folii a uzavřít to osb deskami nebo sádrou díky moc za radu
Možné složení střechy by mohlo být následující: na krokve z vrchní strany prkna po celé ploše střechy, na ně pojistná folie…
dobry den, potřeboval bych zateplit střechu v půdním prostoru,je to možné tímto způsobem ? mezi krokve připevním vysoce difuzní kontaktní fólii na tepelnou izolaci-GUTTAFOL DO 95 mezi prkny střechy a touto folii nechám mezeru 5cm pro proudění vzduchu mezi krokve umístím tepelnou izolaci- KNAUF CLASSIC 039 12cm. na tuto izolaci připevním parozabranu -JUTAFOL N 110 STANDARD,a celé obložím , -např, palubky, V celé délce hřebene bude odvětravací mezera cca 5cm tato mezera bude překryta pomocí plastového hřebenové odvětrání výrobce -katepal. je tento způsob vhodný ? nebude ve střešním prostoru docházet k tzv, stanovému efektu ? a tím k hnilobě celé střechy ? děkuji za radu,
Jedná se o dodatečné zateplení stávající konstrukce, kde krytina je zřejmě dle Vašeho popisu na bednění. Nerozumím úplně dobře…
Dobrý den, dotaz na zateplení domu se týká půdy a stávájící stropní izolace. Jedná se o cca 35 let starý barák. Strop je klasický z trámů mezi které je nacpaná nějaká vata (cca 12cm) zavařená v igelitových pytlích !?! Vyplněnost prostoru mezi trámy není maximální. Shora jsou trámy normálně pobity prkny a zality betonem. Střecha je plechová, našroubovaná přímo na trámy - zespoda je plech vidět. Otázka je zda má vůbec cenu střechu ještě odizolovávat ??? Pokud ano jak na to ??? Střecha je po minulém majiteli nově udělaná a rozebírat a znovu utěsnňovat se mi ji moc nechce. Vytvořit jakýsi falešný záklop a pak vatu nebo můžu vatu "nacpat" přímo na plech, co fólie ??? Půda slouží jen k odkládání "nepostradatelných věcí", podkroví nebude. Snížením půdy položením polystyrenu a nové podlahy jsem zavrhl, už takhle je tam pomerně málo místa na výšku. Děkuji za opdověď.
Zateplovat půdu v šikmé rovině střechy pod plechovou krytinu nedoporučuji. Není zde žádná pojistná izolace, ztratíte možnost…
Dobry den,chtel jsem se zeptat na spravny postup a pouziti materialu pri zatepleni podkrovi sikme strechy a dreveneho stropu shora a zespodu. stavime domek svepomoci,obvodove zdivo je porotherm CB 400mm. Strecha je sikma do 45 stupnu krovy vysky 15 cm dreveny zaklop difuzni folie a plechova krytiny.Uvazuji o Minerální izolace Knauf Insulation s technologií ECOSE® Technology 170mm ktera ma součinitel tepelné vodivosti = 0,044 W/mK, třída reakce na oheň A1 na to nepropustnou parozabranu na krovy znovu pribyt stresni late a na to dat palubky. jen nevim jestli sila tepelne izolace bude dostacujici. dale dreveny strop kde tramy jsou vysoke 20cm nahore dreveny zaklop.na dreveny zaklop bych videl krocejovou izolacj tloustky cca3cm a plovouci podlahu a zespoda nejakou mineralni vatu jako tepelny a zvukovy izolant tloustky cca 5cm na to paronepropustnou folii a palubky . v nekterem pokoji sadrokarton tak aby cast tramu byla videt.se skladbou v koupelne si nejsem az tak jisty jestli to bude stacit.podkrovi bude obyvatelne kde se bude normalne topitustradnim topenim. Dekuji Blahovec
Pokud je vodorovný strop s trámy 20 cm mezi vytápěnými prostory se shodným režimem vytápění, pak bude popsaná skladba z hlediska tepla…