Kermi vstupuje do oboru řízeného větrání obytných místností s rekuperací
Příjemné teplo a pravidelná výměna čerstvého vzduchu činí z obytných a pracovních prostor místo, kde se cítíme dobře. Vytápění a větrání se přitom navzájem podmiňují.
Jak si zařídit domov tak, aby byl zdravý nebo nebyl zdraví škodlivý? Co všechno nás doma může ohrozit? Čemu bychom se měli vyhnout v dětském pokoji? Jak si bydlení zařídit tak, aby našemu zdraví naopak posloužilo? Přečtěte si naše tipy, návody a rady.
Příjemné teplo a pravidelná výměna čerstvého vzduchu činí z obytných a pracovních prostor místo, kde se cítíme dobře. Vytápění a větrání se přitom navzájem podmiňují.
Představa o dokonalé sauně, kterou by chtěli mít obyvatelé domu z předměstí lotyšského městečka Mārupe na dvoře za domem. Na druhé straně rozpočet limitovaný stropem 30 000 € (cca 745 000,- Kč), a rozloha stavby předdefinovaná stavebními vyhláškami. Jak to dopadlo?
Dispozice jsou ve starších domech často řešené velmi neprakticky. Nároky například na hygienu, ale i vaření, bývaly odlišné a postupné změny vybavení pak byly mnohdy na škodu. A často i dosti nelogické. Rozhodnout se ke změně dispozic navíc mnohdy nepředstavuje ani statické problémy, pokud budeme zasahovat pouze do příček. Buďte odvážní a využijte rekonstrukci ke změně všeho, co jen změnit lze.
Neklamná znamení probíhajícího jara jsou jistě důvodem k radosti. Jenže tam někde dole, v podrostu, se z oteplení radují i živočichové, na něž jsme měli přes zimu čas zapomenout. Klíšťata. Titěrní a snadno přehlédnutelní tvorečkové, kteří se mohou stát zdrojem kolosálních problémů. Jak si je doma na zahradě držet pokud možno od těla?
Cihlářská produkce je jednou z nejstarších profesí, která kdysi začínala ruční výrobou z obyčejné pálené hlíny. A cihlářské výrobky jsou dodnes tradičním stavebním materiálem určeným pro pozemní stavby.
Vyrobit, spotřebovat a... znovu využít! Podle principu cirkulární ekonomiky by ve výrobě měly být využity suroviny vhodné k recyklaci. V dnešní době a při současném technologickém vývoji jsou i plastová okna produktem, který je šetrný k životnímu prostředí, a který lze snadno recyklovat. Přináší tak příštím generacím šanci na lepší život.
Výstup na Špičák, procházka kolem Černého jezera a večer strávený rozmrzáním u krbu s knihou a sklenkou červeného nebo hrnkem kakaa. Zkrátka nefalšovaný Hygge styl uprostřed krás šumavské přírody. Pojďte s námi odhalit, jak si dopřát dánské umění odpočinku i v českých končinách.
Voda je jedním z nejdůležitějších médií, bez vody se neobejdeme, je základní životní potřebou, zohledňuje náš životní styl a je jedním z předpokladů života na planetě. Využití vody je zásadní v domácnostech i v sektoru oblasti občanské vybavenosti, kam spadá vše ostatní (restaurace, prádelny, kancelářské a výrobní provozy, nemocnice, obchody atd.). Co je třeba vědět, než se rozhodneme pro úpravu (změkčení) tvrdé vody právě ve své domácnosti?
Propadli jste kouzlu jihu Francie? Jejich pokrmům, vínu, životnímu stylu? Provence čili Provensálsko se může zabydlet i u vás doma a také může vstoupit do vaší zahrady. Jaké prvky jsou pro provensálský styl typické?
Čističky vzduchu, zvlhčovače či odvlhčovače s ionizátorem, ale i samostatné ionizátory vzduchu, sortiment mnohými přehlížený, jinými vyhledávaný a velebený. Co je vlastně ionizace vzduchu a jak ionizátory fungují? Proč je dobré vzduch v uzavřených prostorech ionizovat?
Vnitřní prostory mohou být považovány jako problémové z hlediska své uzavřenosti. V dnešní době, kdy se staví hlavně nízkoenergetické a pasivních domy, dochází v důsledku nedostatečného či žádného větrání ke zvyšování koncentrací škodlivých látek, virů a baktérií.
Nejenže není toto větrání téměř vidět, ale jeho instalace navíc nevyžaduje složité stavební úpravy a potrubní rozvody. A to je vlastně hlavní přednost decentrálního řízeného větrání se zpětným ziskem tepla. Bez rekuperace přitom již není možné zajistit zdravé a komfortní bydlení. Rekuperace je nezbytnou součástí moderních obydlí, ale i budov komerčních a administrativních.
Dítě, které začíná lézt a chodit, bývá samo o sobě pohromou a uhlídat je není vůbec snadné. Hormony pracují mamince i tatínkovi a najednou se z jim v myšlenkách začínají vynořovat seznamy všeho možného, co by se vůbec mohlo stát, kdyby… A někdy se něco stane, než si konkrétní možné riziko vůbec uvědomí. Přitom stačí se na všechna možná úskalí připravit předem.
Stačí klasické malířské nátěrové hmoty a nebo je třeba volit do koupelen barvy speciální? S výraznými vlastnostmi, kterými se liší od jiných? Kromě vlhkosti zde navíc jde i o zvýšené riziko otěru.
Snad každý z nás se chce doma cítit co nejlépe. Existuje nekonečno možností, jak toho dosáhnout: pozornost můžete věnovat textilu, nábytku, knihám, světlu či květinám. Často se používají také různé detaily, které interiéru dodají styl. Právě takovým detailem jsou aroma difuzéry. Jen pro vás jsme proto připravili výběr aroma difuzérů, které ve vašem domově budou vypadat skvěle a dodají mu tu správnou atmosféru.
Možná patří k těm nejméně oblíbeným spolubydlícím, ale musí se mu nechat, že svými schopnostmi je skutečně mimořádný. K naší škodě je totiž tenhle motýlek perfektně adaptovaný na život v lidské domácnosti. Jak ho přesvědčit, že u vás nenajde domov?
Zútulnění celého bydlení, vizuální i funkční zateplení podlahy, vytvoření harmonie v místnosti. Také odhlučnění prostor, lapání prachu, snížení nároků na údržbu podlahy, změkčení povrchu. A to jsme téma pozitiv, jaké koberce nabízí, ani pořádně nenačali. Klíčovou otázkou je přitom volba materiálu, z jakého jsou vyrobeny.
K tomu, abychom měli doma čerstvý a čistý vzduch, pomáhají nejen čističky vzduchu, ionizátory vzduchu, zvlhčovače nebo klimatizace, ale také správné větrání nebo kvalitní okna s ventilací.
Toužíte po nové koupelně a plánujete rekonstrukci té staré? Nebo si chcete splnit svůj sen a máte v plánu postavit si nový dům a přemýšlíte, jak vyřešit koupelnu, aby byla funkční, a zároveň splňovala více či méně náročné požadavky současné doby?
Nejen do ložnic, ale i dětských pokojů a pokojů hostinských jsou především nevhodné rostliny aromatické, ale i jiné. Především ty, které mohou zhoršit náš zdravotní stav.
Dotaz: Mám dotaz ohledně podlahového vytápění. Nemá tento způsob vytápění na zdraví lidí žijících v těchto místnostech?
Vážený pane Nováku, děkuji Vám za Váš dotaz a za zájem o naše poradenství. Podlahové vytápění je jeden z možných a hospodárných…
Dobrý den, koupili jsme byt od developera v novostavbě, která byla zkolaudována v roce 2008 (kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci na podzim 2008). Bohužel jsme zjistili a následně měřením od akreditované firmy ověřili, že v našem bytě (a i v dalších bytech v domě, které byly měřeny) nejsou dodrženy normy ČSN 73 0532 a nařízení vlády 148/2006 Sb. „ o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací“ (tedy nejsou nedodrženy normy na hluk). Je tedy možné zpětně napadnout kolaudační rozhodnutí? A co by to mělo pro nás jako pro vlastníky za důsledek? Pokud bychom se s naměřenými hodnotami, které prokazují nedodržení zákonem daných norem, obrátili na stavební úřad, co je jeho povinností? Je nějaká šance donutit developera přes stavební úřad, aby nám vzniklé závady kompenzoval (vzal si byt zpět nebo poskytl přiměřenou slevu), aniž bychom se obraceli na soud? Předem děkuji za odpověď
Skutečnost, že stavba je provedena takovým způsobem, že nebyly dodrženy limity uvedené ve zmíněných předpisech, může být zapříčiněna…
Ráda bych si pořídila kvalitní nové přikrývky. Velmi se mi líbí 100% prachové peří. Jak je to s alergiemi na peří ?
Výborná volba :-) Kvalitní prachové peří je tou nejkvalitnější výplní peřin, kterou můžete mít. Většina alergií, kterými lidé…
Dobrý den, jsem nucena přistoupit k zateplení bytu z vnitřní strany, z vnější bohužel není možnost. V této souvislosti bych se chtěla zeptat, zda jsou dnešní polystyreny zdraví škodlivé, případně jaké konkrétní vybrat pro vnitřní zateplení.
Dobrý den, polystyreny vyráběné po roce 1960 obsahovali toxické zpomalovače hoření. Používání těchto zpomalovačů v roce 2013 omezila…
Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nějaké ochranné pásmo okolo hranice pozemku. Mám pozemek s rodinným domem a hned za plotem je pole, kde je každý rok kukuřice nebo obilí. Letos je tam řepka. Když však zemědělci ošetřují, tak např. granulované hnojivo léta až 2 m na můj pozemek. Vzhledem k tomu, že je zde letos řepka a ta se ošetřuje postřikem, který je zdraví škodlivý a já mám okolo plotu vysázené borůvky, tak je jasné, že je postřik zasáhne. Navíc chci realizovat jezírko a nerada bych, aby mi kvůli různým hnojivům či postřikům uhynuli rybky atd. Je tedy nějaké pásmo mezi plotem a výsadbou, aby k tomu nedocházelo ? děkuji JP
Dobrý den, váš problém řeší „občanský zákoník“ – níže jsem vám zkopírovala relevantní paragrafy. Případně doporučuji…