Dispozice jsou ve starších domech často řešené velmi neprakticky. Nároky například na hygienu, ale i vaření, bývaly odlišné a postupné změny vybavení pak byly mnohdy na škodu. A často i dosti nelogické. Rozhodnout se ke změně dispozic navíc mnohdy nepředstavuje ani statické problémy, pokud budeme zasahovat pouze do příček. Buďte odvážní a využijte rekonstrukci ke změně všeho, co jen změnit lze.
Viselec bojleru nad záchodovou mísou
Malý záchod, ve kterém nad vámi visí bojler? Noční můra. Prťavá koupelna, kam se sotva vešel sprchový box a umyvadlo, načež se zde neustále šíří plísně? Špatný nápad. O to víc, když realizátor snížil strop o půl metru, aby se koupelna snáze vytápěla. Sádrokartonem samozřejmě a tím nejlevnějším. Vytvořený tropický skleník je pak ideálním semeništěm všeho živého, čím menšího, tím lépe. Plísně a bakterie mají na růžích ustláno.
Chce to odvahu, chuť a touhu
Přitom stačí trocha odvahy, chuť do změn a hlavně touha po co nejpříjemnějším bydlení. Dispozice většinou změnit lze, i když to představuje značné stavební zásahy. Již během rekonstrukce však změny oceníte a po dokončení si budete užívat o dost větší komfort a luxus. A pokud jsou obytné místnosti velké a vlastně prostorná i chodba, i když to tak na první pohled nevypadá, je kde ubírat a kde naopak přidávat.
Dosáhněte co nejpraktičtějšího uspořádání
Cílem by mělo být dosažení co nejlogičtějšího a zároveň co nejpraktičtějšího uspořádání. Za zvážení také stojí, zda veškeré dveře v domě jsou důležité a zda náhodou některé z nich nejsou zbytné. Nejlepší jsou takové dveře, které nikde nepřekáží, a které se dokonce ani nemusí otevírat. Tedy dveře žádné. Ne vždy, ale často na jedny až dvoje takové přijdeme.
Technická místnost je výhra
Za zvážení také stojí, zda nepřidat technickou místnost. O to více, že vám někde v chodbě visí na stěně plynový kotel, a že máte v koupelně či na záchodě (a nebo na jiném nevhodném místě) umístěn bojler. Kostky jsou vrženy, v hlavě se perou dvě osobnosti, a když vyhraje ta rozumnější a na malou technickou místnost se prostor najde, s chutí do toho. Přidat dostatečný způsob větrání (ani zde nemusí být okno, stačí ventilátor s výfukem mimo dům) a dokonce i zmenšíte riziko otravy oxidem uhelnatým. Mimochodem velmi častou příčinou zdravotních problémů či dokonce úmrtí.
Praktické změny dispozic do podoby moderního bydlení
Změna dispozic hlavního obytného prostoru do moderní trojkombinace přechodu z obýváku přes jídelní kout do kuchyně? Pak si vytvoříte uvnitř staršího domu moderní řešení, které je snad součástí již každé novostavby. Ve starém, ale přitom nově. I tak se dá bydlet a žít. A podkroví? O tom nemá snad ani smysl hovořit. Získat vlastně další byt za minimální investice, jako bychom postavili nový dům, je prostě k nezaplacení.
Ostatně o tomto řešení a výhodnosti investice do podkroví si najdete více informací například ZDE.
Technologie zbytné a nezbytné
A technologie? Nikdo neříká, že musíme před rekonstrukcí za každou cenu počítat třeba s rekuperací a instalacemi z říše chytrých domů a automatizace procesů. Ale stará hliníková elektroinstalace? Nevhodně rozmístěné zásuvky a vypínače? Topný systém, který ohřívá příliš mnoho teplonosného média? Zastaralé potrubní vedení odpadů a vody? Bylo by na pováženou, kdyby se takovéto vyloženě nešvary bydlení, byť stále ještě hojně tolerované, rekonstrukcí neodstranily. Ano, nové rozvody elektřiny nejsou levné, ale ta úleva, že konečně splňujete normy, a že nemůžete vyhořet, aniž by došlo k pojistnému plnění.
Jsou prostě technologie nezbytné a ty zbytné, kdy je na každém, zda se pro ně rozhodne. Třeba kombinace podlahového topení a stropního chlazení místo klasického topného systému s radiátory a klasické klimatizace je vynikajícím řešením. I když drahým. Pokud máte v nově rekonstruovaných prostorách žít třeba až do konce svého života, investice se určitě vyplatí. Změna topného systému spojená s přechodem na nízkoteplotní podlahové topení? Ano, proč ne tepelné čerpadlo, systémy vzduch-voda jsou cenově dostupné každému. A když už měníme rozvody topení, můžeme změnit i způsob vytápění, zdroj tepla. Do této kategorie pak patří i solární systémy. Někdo na ně nedá dopustit, jiný je kritizuje. Je to prostě na každém, pro jaké řešení se rozhodne.
Obvykle je pak největším problémem komplexní rekonstrukce bydlení. Bez byť jen částečného vybourání často nemá smysl projektovat řešení, ale po nakreslení projektu bude nějakou dobu trvat, než seženete řemeslníky. Třeba instalatér mi před časem řekl, že potřebuje v únoru projekt a v červenci až srpnu mohou začít. Jenže my potřebovali nejprve v červenci bourat, abychom vůbec věděli, jak rekonstrukci vyřešíme.
Jeden dodavatel, ale ověřený
Když si člověk rekonstrukci provádí svépomocí a postupně, lze to dokonce přežít i na staveništi, nervy a značná omezení to představuje, ale jde to. O to více, když je v domě ještě jeden byt. Pokud se však rozhodnete pro řemeslníky, bude nejlepší vybrat firmu, která vše zajistí. A budete si muset najít dočasné bydlení. Výběrem jednoho dodavatele pak nebudete muset kontaktovat zástupce všemožných řemeslných cechů a licitovat s nimi o nesmrtelnosti chrousta. Na čele nepřibude mnoho vrásek a možná nebudou třeba ani tablety na snížení krevního tlaku. Tedy když si vyberete dobře. Určitě proto koukejte především po referencích a nebojte se kontaktovat lidi, pro která ta či ona firma dělala. Pokud byli nespokojení, neexistuje důvod, proč by měli být vůči zhotoviteli loajální.
Investujte
A ještě jedna rada, plánujete vybudovat podkroví i rekonstruovat stávající bydlení? Začněte podkrovím, přestěhujte se do nového a pokračujte rekonstrukcí svého stávajícího bytu. Nebudete muset nikomu platit nájem. I přes vysoké ceny materiálů a výrobků se v době rostoucí inflace a ztráty hodnoty peněz vyplatí investovat do nějaké trvalé hodnoty, respektive zvýšit hodnotu nemovitosti a zlepšit obytný komfort. Co s penězi.