Akvaponický systém povyšuje hydroponické pěstování o akvakulturu, chov ryb. Odpadní vodu od ryb totiž recykluje jako hnojivo pro zeleninu. Jde o téměř uzavřený koloběh vláhy a živin, který šetří vodu i půdu. Podívejte se na video z Jihočeské univerzity, kde je vše názorně předvedeno.
Akvaponie = hydroponie + akvakultura
Tento jednoduchý vzoreček vystihuje princip tohoto technologicky vyspělého způsobu zemědělství. Akvaponie slibuje podle svých obhájců pomoci vyřešit zásadní výzvu, kterou je nárůst lidské populace a jejích nároků na půdu a obživu.
Akvaponický systém Jihočeské univerzity
Podívejte se na krátké video, představující akvaponický systém vybudovaný na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Dozvíte se tady například o čtyřech různých způsobech hydroponického pěstování zeleniny, které se liší například v principu závlahy nebo ne/používání substrátu.
Zajímavá je také informace, jak na univerzitním pracovišti řeší kontrolu škůdců bez pesticidů jen za pomoci přirozených predátorů. Protože jde o uzavřený systém, rostliny také zachytávají vznikající oxid uhličitý, který se jako skleníkový plyn podílí na globálním oteplování.
Co se týče akvakultury, ryby se tady chovají v recirkulačním systému, kdy se voda mechanicky i biologicky pročištuje. Nitrifikační bakterie v čističce vytvářejí z toxického amoniaku v rybím odpadu dusičnany, které se pak využívají k výživě rostlin v hydroponické části systému.
Výhody a nevýhody akvaponie
Akvaponické systémy mají mnoho výhod, ale mají - jak už to tak bývá - také určité slabiny. Protože jde o sofistikované technologie, musí být řízené pomocí výpočetní techniky. Mají také vyšší energetické nároky. Vše stručně shrnujeme níže:
Výhody akvaponie
- až 10% úspora vody oproti konvenčnímu zemědělství
- nepotřebuje zemědělskou půdu, pěstovat lze na brownfieldech nebo střechách budov uprostřed města
- 2 hektary akvaponické farmy vyprodukují stejně potravy jako 25 hektarů obhospodařovaných konvenční zemědělskou technologií
- nevyužívá (nebo minimalizuje) pesticidy a herbicidy
- nedochází k znečištění nebo vyplavování pesticidů, herbicidů či živin do řek, přehradních nádrží, moří
Nevýhody akvaponie
- vyšší spotřeba energie (teplo, světlo, řídící, zavlažovací a čerpací systémy). Může však využívat odpadní teplo (geotermální, z výpočetních středisek nebo těžby kryptoměn) nebo obnovitelné zdroje energie (například fotovoltaické panely a sluneční kolektory v poušti).
- závislost na informačních systémech, zajišťujících optimální podmínky. Výpadek technologie může zapříčinit zhroucení systému.
Zdroj videa: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Fakulta rybářství a ochrany vod