Pasivní domy a dokonce ani nulové domy či domy s pozitivní energetickou bilancí nestačí. Evropská unie zavádí novou kategorii pasivně agresivních domů.
Pasivně agresivní dům
Nová kategorie definuje jako pasivně agresivní dům takovou stavbu, která kombinuje prvky pasivního domu (viz souborné definice níže) s chytrou domácností, provozovanou umělou inteligencí. Ta pak komentuje chování obyvatel domu.
Jak se žije v pasivně agresivním domě?
Modelový dům zatím stojí jen jeden, nalézá se ve švédské vesničce Kraajsvjjettä. Bydlí v něm tříčlenná rodinna Svena Passivssona. Sven zatím není úplně nadšený.
Komunikační systém domu nabádá obyvatele, aby si oblékli svetr, pokud jim je zima. Rád vyslovuje věty jako "Nikdo mě nemá rád, tady se mi loupe barva a nikdo si toho ani nevšimne" nebo "Ehm, že rekuperační jednotka potřebuje vyčistit, to bude řešit kdo?" a podobně.
Základní druhy domů a jejich definice
Pasivní dům je typem nízkoenergetického domu, který je navržen tak, aby minimalizoval potřebu vytápění a chlazení a využíval přirozené zdroje energie, jako jsou slunce, teplo z těles a větrání. Tento typ domu využívá izolace, energeticky účinná okna a systémy rekuperace tepla k dosažení velmi nízkého energetického spotřebu a téměř nulových emisí.
Dům s pozitivní energetickou bilancí je takový dům, který produkuje více energie, než spotřebuje. To znamená, že dům je schopen vyrábět energii z obnovitelných zdrojů a využívat ji k napájení svých zařízení a přebytek energie může být prodán zpět do sítě.
Pasivně agresivní dům využívá technologie pasivního domu. K řízení domácnosti využívá vyspělou umělou inteligenci, která jemnými poznámkami koriguje chování obyvatel tak, aby dosáhla co největších energetických úspor.
Pro úplnost ještě dodáváme, že tento článek vyšel 1. dubna, jde tedy o Apríl. Ale to vás už jistě dávno napadlo. Přečtěte si i další "zaručené" zprávy z naší aprílové dílny.