S betonovými prvky zahradní architektury se setkáváme tradičně. Mezi nejznámější patří zámková dlažba, palisády, obrubníky, tvarovky pro zdění zídek a plotů, ale i květináče, lavičky, skruže, lemy bazénů a další. Velmi oblíbenou se stala betonová zahradní architektura z vibrolisovaného betonu, který je mrazuvzdorný a nabízí vysokou pevnost, dobrou stabilitu, odolnost vůči vodě a chemikáliím, dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu. Stinnou stránkou je sice vysoká hmotnost, ovšem v naprosté většině případů jde o takové stavební prvky, od kterých vyžadujeme stabilitu a to spolu souvisí. Kromě oplocení a dlažeb jsou další velkou skupinou betonových zahradních architektonických prvků opěrné zdi a zídky.
Co je vibrolisovaný beton
Vibrolisovaný beton vyžaduje co nejlepší kvalitu surové betonové směsi. Je proto nutné přesně dodržet poměr štěrku, písku, cementu a vody. Tyto základní složky se promísí a vzniklá směs je ukládána do připravených forem. Poté je beton zhutněn na speciálních vibračních deskách a ze směsi je tak vytlačena podstatná část vzduchu. Zároveň je hydratace cementu urychlována tlakem a horkou vodní párou. Takto vyrobené prvky betonové zahradní architektury vykazují při zátěžových testech mnohem vyšší odolnost, než doporučuje ČSN. Maximální pevnost, mrazuvzdornost a vodoodpudivost směsi jsou dosažené právě dokonalým zhutněním na vibračních deskách.Výběr betonových prvků zahradní architektury
Základním sortimentem betonové zahradní architektury jsou bloky pro opěrné zídky a zdi, ale i zpevnění svahů, vytoření teras na svažitých zahradách či vytváření oddělených ploch (palisády a obrubníky). Tento sortiment doplňuje tradiční stálice - betonová dlažba včetně dlažby zatravňovací a další betonové výrobky určené pro zahradu.Pomocí betonové zahradní architektury zpevníme plochy a svahy, dosáhneme stabilního oplocení pozemku či jeho části, zajistíme stabilní oddělení záhonových, travních a pochozích ploch, vyčleníme relaxační zóny zahrady a podobně. Použití těchto výrobků samozřejmě vychází z promyšlené koncepce a projektu zahrady. Betonová zahradní architektura zahradu rozčlení a zkrášlí, je bezúdržbová a praktická, kombinovat přitom můžeme materiály, které jsou v celé své hmotě různě probarvené. Kdo však vsadí na jednotný styl a odstín, také neprohloupí.
Opěrné zdi a zídky GARDEN STONE a GEOGARDEN STONE
Systém zahradních opěrných zdí GARDEN STONE a GEOGARDEN STONE je určen pro okrasné zdi a zídky, dělící stěny, zídky pro překonání výškového rozdílu a podobně. Do systému lze přitom účelně začlenit schodiště, což oceníme především u terasových prvků svažitých zahrad. Tyto výrobky z betonu umožňují i vytváření vypouklých a vydutých oblouků, zaoblení a rohů. Zvýšíme jimi však třeba i záhony.Zahradní opěrné zdi a zídky GEOGARDEN STONE se od základního typu GARDEN STONE liší pěti pozicemi otvorů pro spojovací kolíčky umístěných shora. Zdola pak mají osazovací drážku v místě třetího a zároveň největšího otvoru. Pokud se spojovací kolíky osadí do třetí pozice od líce, bude líc opěrné zdi svislý, pokud do čtvrté, bude líc opěrné zdi odkloněn od svislé osy o cca 10o a odszazení jednotlivých vrstev (řad) bude 18 mm. Pokud se kolíky osadí do páté pozice, bude líc zídky odkloněn o 20o a odsazení jednotlivých vrstev (řad) bude 36 mm. První dvě pozice zase slouží k předsazení před svislý líc o 18 či 36 mm. Takto dosáhneme nejen různých sklonů opěrné zídky, ale i jejího plastického tvaru.
Bloky jsou nabízené se štípaným či hladkým povrchem a ve více barevných provedeních. Zajímavostí je úprava „grind“ - opět se štípaným či hladkým povrchem.
Jak postavit opěrnou zeď GARDEN STONE
- Základ opěrné zdi je doporučen široký 50 cm a hluboký 15 až 20 cm. Na dno výkopu se ukládá 5 cm silná ložná vrstva písku či štěrkopísku. Teprve na ni ukládáme první (tzv. „utopenou“) řadu bloků. Je přitom nezbytné nivelovat první ložnou řadu do naprosté roviny, čehož dosáhneme za pomoci vodováhy a gumové paličky.
- Každá dokončená vrstva (řada) vyžaduje zhutněný zásyp. Ten se provádí až do vzdálenosti 30 cm za opěrnou zdí. Používá se zásypový štěrkopísek, v žádném případě nesmíme použít běžnou zeminu, hlušinu či ornici.
- Praktickou pomůckou je při výstavbě „montážní svěrka.“
- Každou další řadu vždy pokládáme odskokem o polovinu prvku spodní vrstvy, čili na vazbu. Jsou tak jednotlivé vrstvy díky zámku vzájemně zajištěné a my nemusíme používat pojivo.
- Výstavba tedy probíhá suchou cestou, bez malty či betonu.
- Jednotlivé bloky pokládáme odzadu zaklesnutím zámečku na zadní hraně bloků spodní řady a položením pohledovou částí směrem dopředu.
- Až poslední řadu lepíme mrazuvzdorným tmelem či silikonem, není to ale nutné.
- Položení je díky zámku přesné a zámek si přímo vynucuje odskok každé řady o 15 mm. Vznikne tak mírný náklon proti svahu a zeď je stabilizována.
- Každý blok váží 9 kg, manipulace je proto snadná a rychlá, na druhou stranu však dosáhne opěrná zeď dostatečné hmotnosti.
- Na sebe smíme skládat maximálně 9 vrstev, proto nesmí být zídka vyšší jak 90 cm, jinak by byla ohrožena její stabilita.
ZIQ ZAQ BLOK
Zaujme svým lichoběžníkovým tvarem, který umožní mnoho kombinací tvarů. Z těchto bloků postavíme rovnou zeď, ovšem i zeď různě tvarovanou do vypouklých či vydutých oblouků. Oblouk má vnitřní průměr 60 cm. Z bloků ZIQ ZAQ postavíme i schodiště, stínící zídku, hlukovou bariéru, zázemí pro posezení při grilování, nebo třeba dětské pískoviště. Ohraničit jimi můžeme trávníky a třeba okraje ploch se zámkovou dlažbou. Výška zídky může být až 120 cm. Obě čelní strany jsou u těchto bloků štípané a ostatní strany hladké. V povrchové úpravě grind je však blok štípaný ze všech stran a umožňuje tak různě tvarované zídky. GEOZIQZAQ BLOK pak umožňuje plastický výraz zídky díky pěti řadám otvorů shora a průběžnou drážkou zdola.GEOSTONE mini a CUP STONE
Tyto malé bloky jsou určené k dotváření zahradní architektury. Hlavní důraz je u nich kladen na estetický dojem. Vhodné jsou především do svažitého terénu, kde umožňují jemnější i hrubší členění. Bloky jsou nabízené štípané i hladké a do jejich otvorů můžeme vysazovat rostliny, čímž dosáhneme naprostého splynutí betonové zahradní architektury se zahradou. Proto mají bloky CUP STONE vyloženě truhlíkový tvar. Bloky mají zdola ozub pro snadnější usazení a shora drážku pro zavlažovací trubku. Tyto truhlíkové bloky použijeme samostatně i v kombinaci s dalšími prvky betonové zahradní architektury. Vytvoříme s nimi i opěrné stěny, které časem zarostou do otvorů vysazenou zelení a květinami. Jelikož truhlíky nemají dno, mohou kořeny rostlin volně prorůstat do spodních vrstev a zajistit si tak přísun vláhy. Pokud však nechceme bloky osázet rostlinami, můžeme je například vysypat štěrkem či oblázky. Bloky můžeme ukládat na běhounovou vazbu s převazbou o polovinu tvarovky v následující vrstvě, nebo na střih. Svah bude vyztužen stupňovitě, vytvoříme však i obloukový tvar.BARRIER BLOK
BARRIER BLOK, to jsou tvarovky určené k výstavbě opěrných stěn suchou cestou. Zajímavá je jejich důmyslná konstrukce a zvýšená stabilita vkládáním geomříží. Stejně jako s ostatními prvky betonové zahradní architektury můžeme díky suchému zdění bez betonu a malty stavět i za nepříznivých klimatických podmínek. Bezmaltové suché spoje umožňují relativně malé posuny a deformace mezi jednotlivými díly. Proto nedochází k poruchám stěn a nevzhledným trhlinám.KB PALISÁDY
Betonové palisády se používají k ohraničení vydlážděných ploch a záhonů, překonání malých výškových rozdílů terénu, ale i ke stavbě schodišťových stupňů. Snadno se jimi lemují i velmi nepravidelné tvary nebo obloukové segmenty zahrady. Palisády můžeme ukládat v jedné linii či střídavě s odsazením cca 2 cm. Kombinovat můžeme i barvy.Zdroj: www.kb-blok.cz