zobrazit 6 fotek Téměř neslyšitelné otevírání a zavírání zásuvek s tlumeným dojezdem, zásuvky bez úchytek, otevírající se pouhým dotykem, plnovýsuvné šuplíky s nastavitelnými přepážkami pro snadnou přehlednost – toto vše je v mnohých českých kuchyních již realitou. Jak daleko jsou ve vývoji nových technologií pro výsuvné a zásuvné systémy tři hlavní evropští výrobci nábytkového kování Blum, Hettich a Mepla-Alfit?
Přibližme si některé z technologií souvisejících s výsuvnými a zásuvnými systémy, jež jednotliví výrobci nabízejí.
Brzdící mechanismy pro zavírání
Technologie tichého a měkkého zavírání od Blumu se nazývá Blumotion. Uživatelé jej ocení nejen u zásuvek, ale i při zavírání dvířek či výklopů skříněk. Jde o adaptivní systém, jehož účinnost se zvyšuje úměrně tomu, jakým švihem dvířka či zásuvky zavíráte. Platí zde, že čím ráznější pohyb, tím silnější účinek Blumotion. Na tom, zda jsou šuplíky prázdné či zcela naplněné přitom nezáleží. Na systému pístových tlumičů jsou založené také konkurenční Silent system od Hetticha (tlumení lze podle potřeby seřizovat regulačním šroubem) a Soft-close od Meply. Přestože se jednotlivé systémy svými vlastnostmi velmi podobají, nejdůmyslněji má tuto technologii vymyšlenou právě první zmiňovaný Blumotion od Blumu.
Nastavitelné přepážky uvnitř zásuvek
K přehlednosti obsahu zásuvek a využití každého centimetru čtverečního pomáhají pohyblivé přepážky či vložené misky. Ty zároveň zamezují poničení nádobí či pomíchání a vysypání potravin při prudkém otevření či zavření šuplete.
Variabilní systém vnitřního dělení společnosti Blum se skrývá pod názvem Orga-line. Tento systém dělení zásuvek je vyroben z ušlechtilé oceli a skládá se z mnoha misek (pro nízké předměty) a příčných i podélných dělení (pro vysoké předměty) různých velikostí, což umožňuje nalézt pro každý předmět vhodné umístění. Platí, že je možné sady v každé zásuvce vždy uspořádat podle individuálních potřeb uživatelů. Jednotlivé misky a rozdělovníky je také možné omývat v myčce.
Otevírání dotykem, zavírání zatlačením
Všichni tři výrobci již mají ve své standardní nabídce bezúchytkové skříňky a zásuvky otevírající se pouhým dotykem ruky či kolena v jakémkoli místě jejich čela. Trendy směřují k těmto bezúchytkovým mechanikám především proto, že přinášejí nový, dříve nepoznaný komfort a jsou estetičtější. Hlavní nevýhodou takových systémů je ale fakt, že automatické otevírání poklepem funguje jen jednosměrně – pro zavření se musí zásuvka či skříňka normálně zatlačit. Nežádoucímu otevření pak zamezuje integrovaná zarážka, použít však lze přímo i dětskou pojistku. Tuto technologii najdete u Bluma pod názvem Tip-On, u Hetticha pod pojmem Easys a Mepla-Alfit má Timpatic.
Otevírání i zavírání zásuvek dotykem
Říkáte si, co kdybychom omylem najednou otevřeli dva křížící se šuplíky (například u rohových skříní)? I na toto výrobce myslel a některé zásuvky navzájem ´naučil komunikovat´ – zabrání se tak jejich případné srážce a poničení.
Nábytkové kování samozřejmě nenachází uplatnění jen v kuchyni. Najdete ho u vestavěných skříní a dalších výsuvných, zásuvných a závěsných systémech v kancelářích i domácnostech. Právě v kuchyňských zásuvkách a skříních však výrobci nábytkového kování a jejich nové technologie nejvíc přispívají ke zefektivnění všech kuchyňských aktivit a to zejména díky snadnějšímu a ergonomičtějšímu přístupu k nádobí i surovinám.