Vaření v zahradě je současným trendem a vůbec nejde je o grilování pořízení grilu či krbu, ale plnohodnotnou náhradu kuchyně umístěné v domě. Pokud je prostě hezky, ale při zastřešené kuchyni i za horšího počasí, můžeme pokrmy připravovat na čerstvém vzduchu. Nepotřebujeme digestoř a vše si můžeme přizpůsobit tak, jako bychom vařili uvnitř.
Pokud prostě máte ve své zahradě dostatek místa a trochu peněz, není nic jednoduššího, než si postavit venkovní kuchyň. Vaše vaření, ale i posezení s rodinou a přáteli, tak získá zcela nový rozměr. Ovšem právě stavba venkovní kuchyně má svá specifika. A začít můžeme již tím prvním -. výběrem vhodného místa.
Nesmíme totiž zapomenout, že budeme potřebovat alespoň přívod elektřiny a pitné vody. Potřebu plynu lze vyřešit plynovou bombou, ale bez elektřiny a vody to prostě nepůjde. S přívodem vody pak souvisí i odpad, i když ten lze nahradit větší nádobou pod sifonem dřezu, kterou budeme pravidelně vynášet.
Navíc je též třeba brát ohled na sousedy, některým prostě může venkovní kuchyně v sousedství své zahrady vadit. Může být problém s dýmem při grilování, ale i se samotným provozem tohoto prostoru, hlukem. Obzvláště oslavy bývají hlučné. Musíme si také uvědomit, že venkovní kuchyně vyžaduje poměrně dost místa, samozřejmě ale s ohledem na její vybavení a vůbec naše představy o její velikosti.
Místo by též mělo být snadno přístupné, propojené se zahradou. Ideální je též zastřešení venkovní kuchyně například pergolou s polykarbonátovou krytinou, aby nebyl náš pobyt zde závislý na počasí. Střecha navíc ochrání vybavení kuchyně před rezivěním a jinými způsoby degradace způsobenými srážkami. Zcela ideální spojit venkovní kuchyni s posezením. Pokud již někde máte postaven krb či někde pravidelně grilujete, orientujte se na toto místo.
Kvůli potřebě přivedení vody a elektřiny je častým řešením umístění kuchyně u domu, odkud tyto sítě vyvedeme. Prostě je třeba brát ohled na stávající vodovodní síť a rozvody elektřiny. Teplou vodu sem vyloženě vyvádět nemusíme, ale studená pitná voda je nezbytná. Přivedení elektřiny má pak dva hlavní důvody – elektrické spotřebiče a osvětlení, aby nás neomezoval za teplého počasí soumrak. Na pracovní plochu venkovní kuchyně je třeba dobře vidět, stejně jako na tu v domě.
Dřevěné prvky venkovní kuchyně je třeba dostatečně ošetřit alespoň impregnací. Za silných dešťů jim může uškodit i vysoká vzdušná vlhkost, byť máme venkovní kuchyni zastřešenu.
Po skončení sezóny je pak třeba myslet na zazimování venkovní kuchyně. I pokud je zastřešena, je přesto dobré uklidit spotřebiče, které venku nebudeme v zimě potřebovat. Mráz navíc vadí veškeré elektronice. A samozřejmě je třeba zazimovat i přívod vody, aby nám vlivem mrazu nepopraskal.
Je nasnadě důkladně promyslet volbu materiálů pro venkovní kuchyni, podmínky zde budou zcela jiné než v domě. Třeba mramor má vysokou roztažnost, což je nežádoucí pro vysoké teploty. Různé lisované deskové materiály pro změnu snadno degradují i jen při vyšší vzdušné vlhkosti. Například ideálním materiálem pro pracovní desku a obezdívku venkovní kuchyně je třeba žula. Vůbec je třeba volit materiály, které nejsou náchylné na vysoké teploty a navíc dobře odolávají mrazům. Třeba laminátové dřevotřískové desky se pro venkovní kuchyni vůbec nehodí.
Ovšem venkovní kuchyně má stejně jako grilování líc i rub. Řešení prostě může být maximalistické včetně plnohodnotné kuchyňské linky a vyřešených odpadů, ale i minimalistické. Jak? No, základním prvkem je oheň a již z dětství víme, že i jídlo se dá uvařit v kotlíku na ohni a buřt opéci na klacku. Proto i samotná představa venkovní kuchyně bude pro mnoho lidí velice odlišná. Někdo zde potřebuje sporák, jinému stačí plynová bomba s hořákem. Někdo chce dokonce i teplo vodu, jiní nepotřebují ani dřez, především nějaký stůl na odkládání věcí a přípravu potravin. Péct a grilovat pak můžeme třeba i na rozpáleném kameni. Je to prostě na každém.
A to ještě neřešíme styl venkovní kuchyně, architekturu a design.