Položkový rozpočet nám poskytuje dokonalý přehled o tom, co bude na stavbě třeba provést, v jakém množství a za jakou cenu. Dokument slouží ke kontrole spotřebovaného materiálu, ale i stavebních prací. V praxi můžeme s tímto přehledem uhlídat i desítky až stovky tisíc korun.
Položkový rozpočet dále využijete k prováděcí dokumentaci, jako podklad žádosti o stavební povolení nebo také žádosti o stavební úvěr. Tento soupis prací a dodávek vám usnadní hledání dodavatele a zadávání zakázky, stejně tak ale následně i kontrolu celé realizace.
Jako příklad si vezměme okna. V položkovém rozpočtu najdete nejen jejich celkový počet, ale také počet rámů, kliček a dalšího příslušenství. Stejně tak jsou zde obsažené související práce, například zazdění a zapravení každého okna.
Jak položkový rozpočet vypadá
Jde o sestavu vytvořenou podle projektové dokumentace, která obsahuje číselné kódy položek a výpočet jejich množství. Tuto sestavu je možné dodat bez cen (tzv. slepý rozpočet) i oceněnou konkrétním oceňovacím systémem (např. euroCALC 2), případně individuální kalkulací.Jako příklad si vezměme okna. V položkovém rozpočtu najdete nejen jejich celkový počet, ale také počet rámů, kliček a dalšího příslušenství. Stejně tak jsou zde obsažené související práce, například zazdění a zapravení každého okna.
Struktura položkového rozpočtu:
- Zajímá vás, jak je položkový rozpočet strukturovaný?
- výkazový výměr stavební části
- ocenění stavební části
- specifikace technického zařízení
- ocenění technického zařízení
- specifikace - limitka materiálů
- specifikace - limitka profesí
- specifikace - limitka strojů
- specifikace - limitka dopravy
- slepý položkový rozpočet