Ne nadarmo lesy lidem připomínají zelené katedrály. Při procházce lesní samotou oceníte celou tuhle stavbu. Sloupořadí kmenů, podepírající klenbu korun stromů, jež jsou pomyslnou střechou vzdušného obydlí. Dalo by se v něčem takovém opravdu bydlet?
Hned ze startu je třeba říct, že čínští architekti ze studia HAS Design (Jenchieh Hung & Kulthida Songkittipakdee) si to úplně nemyslí. To jim ale nebránilo v tom, aby jim motivy lesa posloužili jako velká inspirace pro jejich aktuální projekt. Projekt novostavby moderního domu totiž pojali jako stavební koncept interiéru lesa. A s pomocí tří prvků – popisují je trochu poeticky jako objem, prázdnotu a skořápku – dokázali uvnitř domu vytvořit nevšední „lesní“ atmosféru.
Kmeny, které se pnou do výšek, tu nahrazují pohledově výrazné sloupy a pylony. V interiéru obydlí nepřekáží, spíše jen strukturně zastupují zbytné stěny. Faktor výšky tu též nechybí. V několika sektorech domu jsou totiž cíleně zdvojeny výšky stropů a místnosti se tak vytahují do nezvykle vysokého profilu. Ten se táhne až ke „korunám“ podlaží, které zastiňují obytný prostor. Zní to zvláštně, ale vypadá to kouzelně.
Nepředvídatelné a nezvyklé formáty místností
Už proto, že plán interiéru prokládá s velkou mírou jistoty zastavěné části s volnými prosvětlenými objemy, na něž pak navazují „stinné“ kouty pokojů. Celý ten efekt posiluje to, že fasáda budovy využívá sekvenci obkladových skořepin, které rámují souvislý pohled. Do domu tak proudí světlo okny i úzkými proužky průhledů, a paprsky přichází často z nečekaných stran. Je to podobné, jako když prosvítá slunce korunami stromů.
A samozřejmě, nemůže chybět zeleň. Uvnitř moderně laděného interiéru je jí nad očekávání málo – jeho zařízení je minimalistické až spartánské – ale zeleň se tu drží za okny. Dvůr i zahrady kolem domu jsou jednou velkou džunglí. A ta svěží džungle se v každém výhledu přenáší do místností a pokojů. Výsledek je fascinující.
Velké množství otvorů ve stěnách, nezvyklé výšky i integrovaná prázdnota s pocitem určité nejednoznačnosti účelů místností dává celému prostoru volný a plynulý vizuální efekt, harmonickou a živou atmosféru. Analogie s procházkou lesem tu neselhává, tohle je skutečný architektonický les.
Kdybyste náhodou zavítali do národního parku Hefei – ten stál architektům modelem pro projekt – zažijete tam to samé. Ne, architekti z HAS Design si vážně nemyslí, že by se v takovém běžném lese dalo trvale bydlet. Ale v tomto netradičním obydlí to jde, a přitom vám z atmosféry lesa nebude chybět nic.
Materiály: HAS design and research
Foto-kredit: Fangfang Tian