Milovníkům takzvaných vánočních a velikonočních kaktusů představujeme příbuzného z rodu Epiphyllum, který nejenže v konkurenci ostatních nezapadne, ale mezi všemi vynikne. Opět jde o jednu z nejkrásněji kvetoucích rostlin světa, má však jednu libůstku, vykvete naráz pouze jednu noc v roce.
Američanka, která se stala v Asii fenoménem
Epiphyllum oxypetalum je vzrůstný, převážně terestricky, čili pozemně rostoucí zástupce rodu, jehož jedinci jinak patří nejčastěji mezi rostliny epifytické (rostoucí v korunách stromů). Slovo oxypetalum znamená, že rostlina má “ostré okvětní lístky“. V přírodě Střední a Jižní Ameriky (od Mexika po Brazílii) dorůstá tato keřovitá rostlina výšky až tři metry. V Guatemale jde o ohrožený druh, proto byl zařazen na Červený seznam ohrožených druhů. Jako zahradní květina se pěstuje i v subtropickém pásmu, v našich podmínkách ji lze pěstovat pouze jako letněnou pokojovku. Pozoruhodné je, že kvete pouze v noci a to jen jednu jedinou noc (rozvinou se všechny květy naráz), proto se taky tento sukulent stal v jihovýchodní Asii rostlinou kultovní a symbolickou. Například v Číně symbolizuje pomíjivý úspěch, v Indii je považována za posvátný květ stvořitele Brahmy, v Malajsii je považována za kouzelný květ víly Bakawali spolu s květy dalších druhů rodu Epiphyllum kvetoucími pouze jednu noc.
Informace o vánočních kaktusech najdete zde:
Popis rostliny
Rostlina tvoří vzhůru rostoucí větvící se výhony téměř kruhového průřezu, které nesou holé nenápadné areoly. A právě ty dosahují výšky až 3 metry v závislosti na světelných podmínkách. Areoly se na koncích rozšiřují do podoby plochých listovitých čepelí (fylokladií) širokých až 15 cm. Okraje čepelí jsou lehce zvlněné. Z nich vyrůstají květy a boční listovitá fylokladia dlouhá až 30 cm a široká až 12 cm.
Nádherné, bělostné květy mají dlouhou, charakteristicky esovitě prohnutou a mírně šupinatou trubku bez štětin. Vlastně to z boku vypadá jako fajfka. Květní poupata jsou růžová, nejprve rostoucí svisle dolů. A právě z nich se otevírají čistě bílé květy a to pouze na jednu noc. Určitě se vyplatí si tento okamžik ohlídat, kromě své krásy totiž také silně voní díky benzylesteru kyseliny salicylové. Rozvinuté květy jsou dlouhé až 30 cm a v průměru mají až 25 cm. Dokonce se může v podmínkách našeho středoevropského klimatu stát, že se při náhlém ochlazení v době rozkvětu květy zcela neotevřou a zůstanou tak po noci ještě celý další den. Květy jsou cizosprašné, po opylení se vytvoří protáhlý purpurový plod dlouhý až 12 cm.
Jak pěstovat Epiphyllum oxypetalum
Rostlinu pěstujte v dostatečně výživném humózním substrátu smíchaném rovným dílem s perlitem, případně pískem a nebo štěrkem jemné frakce, přičemž na dno nádoby umístíme drenáž. Koupit lze též speciální substrát určený pro kaktusy. Krátkodobě rostlina snese pokles teplot až k 0 °C, nižší teploty již ne. Při zazimování vyžaduje teploty 8 až 16 °C. U nás vykvete v pozdním létě a vyžaduje letnění (od teplot 15 °C i v noci) v závětří a na plném slunci, snese však i polostín. Každý rok je přitom třeba prořezávat staré odumírající a poškozené výhony, použít však musíme čistý, dezinfikovaný nůž. Jinak není rostlina příliš náročná, dokonce je vhodná i pro začátečníky a lidi s nedostatkem času. V létě tento kaktus určitě nenechávejte v interiéru, měl by zde příliš málo slunce a nedařilo by se mu.
Zavlažování v létě musí být častější než v zimě, obzvláště v teplých měsících s nedostatkem srážek a v době nasazení květů. Po zbytek roku stačí zálivka jednou za 10 až 14 dní. Vlhkost substrátu pro jistotu kontrolujeme, aby rostlina nebyla přelitá. Hnojíme mírně a v sezóně pravidelně hnojivem určeným pro sukulenty.