Margaritky mají více názvů, například pařížské kopretiny a kopretiny křovité, oficiálně se však jmenují kopretinovec dřevnatý. Na Kanárských ostrovech, což je španělské autonomní území kousek od Maroka, kvete kopretinovec prakticky po celý rok, stejně jako v oblastech s podobným klimatem a délkou dne. Toho sice v našich podmínkách dosáhneme obtížněji, přesto však budou tyto půvabné květiny v létě zdobit i naše záhony. A v případě teplého zazimování i mnohem déle.
Výborně rostoucí a snadno tvarovatelné keře
Kopretinovec dřevnatý (Argyranthemum frutescens) je dnes pěstován jako jednoduchý, poloplný i plnokvětý, v široké záplavě barev. Vytváří výborně rostoucí a snadno tvarovatelné keře, kdy si dokonce můžeme během jednoho roku vypěstovat z jednoho výhonu rostlinu na kmínku. Bohužel tyto keře nevydrží naše zimy, jsou citlivé na pozdní jarní mrazíky i ty časné podzimní. Proto je musíme pěstovat v nádobách a venku nechat jen za teplého počasí. Při poklesu nočních teplot na 5 °C musíme nádoby s rostlinami ukrýt do teplejšího prostředí. Do volné půdy je můžeme vysít, ale budou zde pouze letničkami, jinak však jde o vytrvalý druh. Výborně se též množí řízkováním. Roste v přírodě Kanárských ostrovů Tenerife, Gran Canaria, La Gomera, El Hierro a snad i La Palma.
Zazimování studené a nebo teplé
Hrnkované rostliny uložíme na podzim nejlépe na místo o teplotě cca 10 oC a na světlé stanoviště, zde si přes zimu odpočinou, aby mohly od konce května zase zdobit naši zahradu. Ideální je pak také přitápěná zimní zahrada a poloteplý skleník, kde nás mohou těšit celoročně. Pokud dostanou vhodné podmínky, chovají se jako v místech svého původu. Rostliny pěstované v nádobách vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování. Spolu se světlem a teplem jsou to základní předpoklady úspěšného kvetení.
Radikálním řezem až na dřevo obnovíme kvetení
Zálivka a hnojení jsou též důležité proto, aby rostliny nezačaly zdola ztrácet listy. A pokud je během léta sestříháme, do šesti týdnů nám začnou znova kvést. Kvetení naopak výrazně omezí, pokud by trpěly nedostatkem světla. Navíc se budou výhony rostlin prodlužovat, měknout a budou lámavé. Lze to však napravit zvýšením množství světla, ochlazením a nebo omezením zálivky.
Řez můžeme provádět až na pevné dřevo, jelikož dřevnatící části tohoto polokeře ochotně obráží. Na jaře je čas na přesazování zhruba v březnu spojené s výměnou substrátu. Po dalších šesti týdnech začneme hnojit vhodnými tekutými hnojivy (typ plod a květ) a nebo hnojivými tyčinkami s podobným účinkem.
Margaritky na záhonech
Pokud rostliny vysejeme či řízky vysadíme na záhon, je třeba nejprve záhon pohnojit Cereritem (cca 3 týdny před výsadbou či výsevem). Velmi důležité je, že zvolená hnojiva nesmí obsahovat chlór. Další přihnojení pak provedeme až v půlce července, případně po intenzivnějších deštích. Při nich se totiž stává, že jsou živiny vymyté až do hloubky, kam kořeny rostlin nedosáhnou.
Škůdcům margaritky chutnají
Ze škůdců na margaritkách najdeme mšice, molice a svilušky. Proto při odstraňování suchých květenství rostliny prohlížíme a když objevíme škůdce zasáhneme. Napadení v prvotním stádiu můžeme odstranit i jen nůžkami, později je třeba zasáhnout přípravkem proti savému hmyzu a žravým škůdcům. Margaritky škůdcům prostě chutnají. Lze koupit klasické chemické i biologické přípravky.