
Už mám doma zase plíseň, jak je to možné?
Máte krásné bydlení, a přesto vám v některých koutech vzniká plíseň. Používáte různé spreje na plíseň, větráte a stále tam je. Proč? A co se s tím dá dělat?
Máte krásné bydlení, a přesto vám v některých koutech vzniká plíseň. Používáte různé spreje na plíseň, větráte a stále tam je. Proč? A co se s tím dá dělat?
Při výběru foukané izolace pro střechu volíme na prvním místě materiál, jelikož právě vlastnosti materiálu definují budoucí funkčnost zvoleného izolantu. Na první pohled se nám sice může zdát, že jsou si různé foukané izolace z různých materiálů podobné, ale není to pravda. Zvolit izolaci foukanou minerální neboli kamennou vlnu, nebo skelnou vatu, izolaci celulózovou, dřevovláknitou, případně foukaný polystyren?
Zateplovat zdivo, nebo ne? Otázka, kterou si položí téměř každý stavebník. Je skutečně pravda, že současné úsporné domy se bez pořádné vrstvy izolace neobejdou? Odpověď je prostá: Není. S jednovrstvou konstrukcí lze dosáhnout stejně dobrých, případně lepších tepelněizolačních vlastností, jako v případě domů se zateplením. A to je pouze jeden bod dané problematiky, jednovrstvé zdivo HELUZ nabízí stavebníkům daleko více objektivních výhod.
Experimentální projekt SAMOROST proměnil ještě nedávné sci-fi představy v realitu. Částečně z podhoubí byl totiž postaven první obytný dům, vlastně domek, chatka. A vypadá kouzelně. Jako by z oka vypadl Pohádkám z mechu a kapradí. Jedno křídlo má Křemílek, druhé Vochomůrka. Mykokompozit je v případě nového unikátního domu dokonce klíčovým stavebním materiálem. A domek se nyní vydá na putovní tour po českých městech. Včetně například Prostějova, Českých Budějovic, Jihlavy a Pardubic. Inspirovat se tedy můžete i vy a domek si osahat.
Nakoupit si foukanou izolaci, zapůjčit příslušnou techniku a materiál nafoukat na potřebná místa svépomocí, to se vůbec nemusí vyplatit. A chybně může postupovat i sjednaný řemeslník. Foukaná izolace přitom patří k cenově nejdostupnějším způsobům zateplení. Musí však být vybrán správný materiál, musí být dodržena jeho objemová hmotnost, vrstva izolace musí být souvislá a dostatečně silná, musí být pro zateplení foukanou izolací zvolena vhodná konstrukce a hlavně zkušená realizační firma.
Kupodivu se zdá, že zateplené fasády chutnají kdekomu nejen z říše hub a plísní, ale i říše živočišné. Kromě obligátních hnízd vos a sršní a výskytu dalšího hmyzu se nově zateplené fasády líbí například i datlům, strakapoudům a žlunám. Ne že by jim ta chemie vyloženě chutnala, přesto však do fasád klovou, vytesávají svými zobáky otvory. Proč se to děje a co s tím?
Máte pod obytným prostorem nevytápěnou garáž nebo dílnu? Zajistěte si teplo od nohou i bez složitého zateplování podlahy. Izolujte ze stropní strany pomocí desek Isover Stropmax 31. Nemusí se lepit a díky speciální tkanině nepotřebují další povrchovou úpravu.
Zateplení objektu je v současné době jakousi samozřejmostí. Kdo by ostatně nechtěl ušetřit za vytápění. V době vysokých cen energií jednoduše každý. Zateplit stavbu je možné hned několika způsoby. Hodně oblíbená je v současné době stříkaná izolace. Právě proto jsem se v tomto rozhovoru zeptal právě na ni majitele společnosti Honter Jana Černého. Jeho firma vyrábí vysoce kvalitní stříkanou izolaci.
Polyuretanové izolace mají více než 50letou historii v různých odvětvích, jako je letecký průmysl, stavebnictví či zdravotnictví. Když přijde na izolaci vašeho domova, výběr správného materiálu a profesionální aplikační firmy je rozhodnutí, které může zásadně ovlivnit kvalitu vašeho bydlení na desítky let dopředu.
Akustické desky WOLF PhoneStar jsou určené pro odhlučnění podlahy, stěn a stropu. Jednoduše proto, že motivací pro odhlučnění bývá nepříjemný hluk. Obtěžující, nechtěný, nežádoucí. Jak pro nás, tak i naše okolí. Odhlučnění je vlastně ozdravný způsob, jak si udělat klidný a zdravý domov.
Vlhkost v domě je nepřítelem číslo jedna pro každého majitele nemovitosti. Způsobuje plísně, poškozuje konstrukci a ohrožuje zdraví obyvatel. Co je příčinou vlhkosti? Jak se s ní vypořádat? A které chyby rozhodně nedělat? Inspirujte se doporučeními odborníka, která zazněla v našem podcastu.
Střechy včetně hydroizolace čelí drsným podmínkám. Neustálé změny počasí často vedou k praskání, odlepení a delaminaci asfaltových pásů či PVC fólií. Řešení takových poruch nabízí PUR membrána od Weber – vyspravíte s ní poškozená místa hydroizolace a zajistíte ještě lepší odolnost proti vodě.
Národní technická knihovna hostí od 17. října do 17. listopadu unikátní výstavu zaměřenou na fascinující cestu podhoubí z lesa až do podoby reálného stavebního materiálu. A skutečných domů. Zážitková výstava byla pojmenována “Do hloubi houby“ a vlastně se stala jedním z hlavních milníků projektu SAMOROST.
Na stavbě se může stát cokoli, obzvláště když ji potřebujeme rychle zastřešit. Ovšem od okamžiku konstrukce krovu až do položení střešní krytiny může uplynout spousta času. A když nechcete pod střechou srážkovou vodu, je nejlepším řešením co nejrychlejší položení kvalitní hydroizolační fólie. Ta totiž dovede, pokud zvolíte vhodný materiál, udržet sucho pod střechou i bez střešní krytiny až po dobu půl roku, nejméně pak 3 měsíce.
Může křik vyděšených dětí posloužit jako zdroj energie? Ten nápad je tak náležitě trhlý, že se dokonce dočkal i animovaného zpracování. Hlavní zápletku filmu Příšerky s.r.o. – šel do kin v roce 2001 – si takhle možná ještě pamatujete. Film to byl úspěšný, hezkých pár milionů dětí (a dospělých) ho vidělo. A některé z nich inspiroval i k něčemu jinému, než k hledání bubáků pod postelí a ve skříni.
Bydlíme ve starém kamenném domě (tedy přesněji kombinaci kamene, hlíny a cihel), ale za více dní trvajících veder se už začíná zahřívat byt v patře i zde. Fajn je nadále jen ve vlhčím přízemí včetně průjezdu. Ale to jsou pouze drobné trable, které vždy docela rychle pominou. Jakmile totiž Česko zasáhnou tropická vedra, začne se přehřívat až polovina obytných domů. A kde chybí klimatizace, tam je vedro i v kancelářích, obchodech, restauracích a jiných provozech. A mnohem větší, než je u nás.
S klimatizací je to stejné jako s vytápěním. Měnit topný systém za nový, úspornější, aniž by byla zateplena obálka domu a bylo tak zamezeno tepelným ztrátám, nemá valný smysl. A jelikož zateplení pomáhá i v létě, pro změnu s přehříváním budov, je před instalací klimatizace také nezbytné. Výrazně sníží dobu provozu klimatizace a s tím související náklady. Bez zateplení nemá smysl klimatizovat, stejně jako měnit topný systém.
Vnitřní zateplení Remmers iQ-Therm 2.0 můžeme využít v případech, že zateplení fasády není možné, není povoleno třeba kvůli historické hodnotě budovy, nebo není v silách rozpočtu zateplit celou budovu zvenčí. Zateplit tak můžeme pouze část domu, případně třeba místnosti, které nejsou tak často využívané.
Atika ploché střechy se dá zjednodušeně popsat jako vyvýšené zakončení fasády, které dokresluje celkový vzhled budovy. Je to konstrukce vystupující nad rovinu střechy, jenž musí splňovat několik kritérií jako je stabilita, funkčnost, trvanlivost a požární odolnost. Nejčastěji je atika zděná, dřevěná, betonová, příležitostně se setkáváme i s ocelovou. Ovšem při nedostatečné izolaci dochází k vytvoření liniového tepelného mostu, a to může mít za následek tvorbu plísní v interiéru. Vhodná tepelná izolace vzniku tepelných mostů naopak zabrání.
Sádrokartonový Absorbér Rigitone slouží k designovému řešení prostorové akustiky v interiéru. Lze ho jednoduše zavěsit ke stropní konstrukci, či přímo na stěnu, jako klasický obraz. Kromě toho, že umí funkčně pohlcovat zvuk a napomáhat tak prostorové akustice, nabízí i jedinečné dekorativní vlastnosti.