zobrazit 5 fotek Řeklo by se, že postavit dům je docela hračka a dokázat to může úplně každý, ovšem každé řemeslo má své mistry. Při realizaci budov je takovým ´mistrem´ STAVBYVEDOUCÍ. Má nejvíc starostí s kompletním provedením díla a tedy zodpovídá za to, aby se nám ve vysněném domě dobře bydlelo.
Je-li stavební materiál složen mimo oplocené staveniště, zodpovídá stavbyvedoucí za to, aby tento materiál naopak nikoho neohrožoval. Pokud je pak materiál složen mimo oplocené staveniště, ušetříme tím samozřejmě i místo na samotném staveništi. Stavbyvedoucí musí také dát pozor i na ochranu materiálu před vlivy počasí.
Důležitou úlohou stavbyvedoucího vyplývající ze zvláštních předpisů je, že dohlíží nad bezpečností práce, obsazením pracovníky s příslušnou kvalifikací a řeší technickou stránku věci, například lešení staví pouze vyškolený lešenář, stejně tak výtahy či zvedací plošiny a tak dále. Mimo to také zajišťuje dodržování povinností směřujících k ochraně životního prostředí.
Stavbyvedoucí musí respektovat ověřenou projektovou dokumentaci a určitá omezení vyplývající například z konkrétních klimatických podmínek, od kterých se odvíjí třeba tuhnutí betonu. Dále zajišťuje odstranění závad, ke kterým může v průběhu výstavby dojít a tyto závady pak neprodleně ohlašuje stavebnímu úřadu.
Obsahové náležitosti uvádějí prováděcí právní předpisy. Do deníku se zapisují všechny důležité okolnosti týkající se stavby (časový postup prací, odchylky od dokumentace ověřené stavebním úřadem a další nezbytné údaje) a tyto denní záznamy provádí odpovědná osoba zhotovitele. Deník také slouží k záznamům orgánů státního stavebního dozoru a osoby určené k odbornému vedení realizace.
Pokud byste si však i přes tento zjednodušený návod nevěděli rady, jistě vám rádi pomohou na příslušných stavebních úřadech.
Zdroj: Stavební zákon, přednášky stavebnictví na JČU