Svátek Barbory připadá na 4. prosince, a je s ním spojen starý lidový zvyk. Když si tento den svobodná dívka natrhá větvičky (nejlépe třešní) na památku panny a mučednice svaté Barbory (proto se jim říká barborky), může si předpovědět svatbu. Jak? A jak o barborky pečovat?
Rada pro vdavekchtivé
Pokud totiž větvičky utržené na Barboru rozkvetou na Štědrý den, dotyčná slečna se do roka vdá. A pokud jste si na Barboru větvičky nenatrhali? Nesmutněte a natrhejte si je co nejdříve po ní. Třeba to bude také fungovat.Svatá Barbora, mučednice z maloasijské Nikomédie
Barborky jsou oblíbeným vánočním symbolem připomínajícím mučednici z maloasijské Nikomédie, kterou podle legendy sťal vlastní otec - bohatý a krutý pohanský obchodník. A za co? Za to, že se nezřekla křesťanské víry! Cestou na popravu prý uchopila větvičku, která pak uprostřed zimy vykvetla.Staré tradice na svatou Barboru
Ovšem dřívější oslavy svaté Barbory vypadaly úplně jinak a zvyk trhání barborek je jediným, co z nich zbylo. Ženy se totiž oblékaly do bílých prostěradel a šátků, obličeje si posypávaly moukou a obcházely domácnosti, kde zpívaly píseň o svaté Barboře. Hodné děti byly při té příležitosti obdarovávané různými sladkostmi a jinými dary, zatímco zlobivé děti ženy šlehaly metlami. Tuto tradici však časem nahradil Mikuláš, který „naděluje“ spolu s andělem a čertem o den později (byť je svatého Mikuláše až 6.12.).Známé jsou však i jiné tradice kromě trhání větviček. Větvičky si dívka může například pojmenovat podle svých nápadníků, přičemž se stane nevěstou toho, jehož větvička vykvete nejdříve. Barborky také používaly pro předpovídání šťastného měsíce, šlo o to, kolikátý den po uříznutí větviček barborka vykvete. Tolikátý měsíc pak bude pro majitele (majitelku) větvičky právě tím šťastným.
Jak pečovat o barborky, aby vykvetly
Pro barborky vybíráme větvičky, které mají hodně květních pupenů. Vždy seřízneme dolní konce větviček tak, aby plocha, která přijímá vodu, byla co největší. Čili hodně šikmo. Větvičky poté vložíme do vázy s vodou a necháme je několik hodin přizpůsobit vyšší teplotě (například ve sklepě nebo komoře). Až pak vázu umístíme na světlé místo se stálou pokojovou teplotou. Větvičky barborek by nám měly vykvést do tří týdnů. Barborky nemají rády suchý vzduch a příliš vysokou teplotu, proto je neumisťujeme poblíž zdroje tepla a nejlépe se jim bude dařit v „rozumně“ vytápěné místnosti. Rády mají rosení a do vody můžeme přidat špetku rozpustného hnojiva běžně používaného pro řezané pokojové květiny (ale nemusíme).Vodu pravidelně vyměňujeme za čerstvou, ale odstátou (bez chlóru), aby stará voda nezahnívala. Tradiční jsou větvičky třešní či višní (vykvetou rychle), ovšem lze použít i větvičky broskví, švestek, slivoní a nebo jabloní, případně okrasných jabloní, magnólií, kalin a sakur.
Jak obejít tradici
A pokud jste na Barboru zapomněli? Nevěšte hlavu, i tradiční zvyk lze tak trochu obejít. Například velmi rychle nám žlutě vykvete zlatice (nesprávně nazývaná zlatý déšť, což je zcela jiný a prudce jedovatý druh), rychle též vykvete jasmín a vrba. Tedy – pokud vám v případě vrby nebude vadit míchání symboliky vánoční a velikonoční. Někdo prostě na tradice až tolik nevěří a nedodržuje je, ovšem krásně vykvetlé větvičky dřevin jsou v bytě vždy vítanou aranží, která se nemusí týkat zrovna jen Vánoc.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com