Už jsme si tak nějak zvykli, že architekti ze západu a Evropy si často rádi chodí pro inspiraci do Asie. Jenže v architektuře probíhá směna nápadů všemi směry. Proto by nás neměla překvapit realizace z vietnamského Da Latu, která v přesně opačném gardu velmi zdařile emuluje rysy typické pro západní, řekněme kanadský anebo norský severský srub.
Nejpozoruhodnější na tom je, že tenhle tradičně netradiční model je naprosto funkční, a vypadá skvěle. Nazvat stavbu Villa of the Star obyčejnou chatou nebo srubem by bylo hodně hrubé zjednodušení. Je stejně unikátní a nezvyklá jako čajový pavilon nebo chrámový v zahradě evropského zámeckého parku. Nese v sobě rysy, které důvěrně známe – ale u stavby z Vietnamu bychom je prostě neočekávali. A díky tomu má realizace velmi nevšední atmosféru. Koneckonců, je fajn někde vidět „exotiku“, která je nám přitom tolik blízká.
Dům v lese, les v domě
Architekti ze studia APS Concpet, pod vedením Hung Vo, se tu rozhodli rozpracovat tři faktory: konektivitu, lokalitu a udržitelnost. Stavba samotná je zasazená do malebného borovicového lesa, který je sám o sobě velmi inspirativním prostorem. A objekt s okolní krajinou splývá nejen šikminami svých střech, ale i materiálem. Kromě kameniva v obkladech, které koresponduje se skalnatými výchozy, i borovicovým dřevem, promlouvajícím z fasády. Krajinné prvky tu jsou součástí architektury a naopak.
Rekreační objekt je vsazen do terénu tak, aby jej nepoznamenaly silné deště (které tu umí odplavovat i kameny), a přízemí je posílené přírodní stěnou a kamennými schody. Obojí neovlivňuje přírodní stav lokality a současně zabraňuje erozi a sesuvům půdy. Kromě „vysoce lokálních“ materiálů se tu pracuje ještě s betonem, ocelí a pálenými cihlami. Dřevo borovice ale hraje prim, architekti si pochvalují kvůli odolnosti vůči vlhkosti, plísním, termitům, teplu – a pro celkovou stabilitu, trvanlivost a šetrnost k životnímu prostředí.
Tady se setkávají přátelé
Strop, stěny a podlaha jsou obloženy různě modifikovaným borovicovým dřevem, a jednotlivé způsoby opracování, moření a lakování vytváří zajímavou hru barev. Někde jen ubírá na monotónnosti, jinde přidává hloubku prostoru anebo světlo místnostem. Villa of the Star nabízí 335 metrů čtverečních užitného prostoru, a primárně funguje jako místo, kde se setkávají celé spřátelené rodiny.
Prostor členěný do tří podlaží tomu odpovídá. Je tu zázemí pro každou rodinu – s ještě o něco více oddělenou soukromou částí pro rodiče – a pak prostory společné, sdílené, otevřené všem. I z venku je tohle členění patrné. Z toho, jak stavba využívá velká prosklená okna pro společenské prostory, a okna menší pro pokoje intimnějšího charakteru. Zevnitř s tím pak korespondují podlahy, které jsou ve společných prostorách z broušeného betonu, a v rodinných pokojích pak dřevěné.
Drobností, kterou architekti zmiňují, je, že dispoziční řešení jednotlivých pokojů umožňuje obyvatelům odloučit se od zábavy a hluku, a v klidu se vyspat tak, aby je vzbudilo až svítání nového dne – mlha, zpěv ptáků, zvuk deště dopadajícího na listí před verandou. Pobyt tak přináší ozdravný a uklidňující zážitek.
Villa of the Star s jistou samozřejmostí vypadá a nabízí podobné zážitky a atmosféru pobytu, jako společná dovolená na chatě někde na hranici polárního kruhu. Není nepřiměřená ani přehnaná, zvláštní je jen tím, že její design je vpravdě západní provenience. A je příjemné vidět, že i ve vietnamském Da Lat dává toto stavební uspořádání smysl.
Zdroj: APS Concept
Foto-kredit: Quang Tran