
Už mám doma zase plíseň, jak je to možné?
Máte krásné bydlení, a přesto vám v některých koutech vzniká plíseň. Používáte různé spreje na plíseň, větráte a stále tam je. Proč? A co se s tím dá dělat?
Máte krásné bydlení, a přesto vám v některých koutech vzniká plíseň. Používáte různé spreje na plíseň, větráte a stále tam je. Proč? A co se s tím dá dělat?
Proč záleží na kvalitě vzduchu, který dýcháme právě doma? Trávíme až 90 % svého času v interiéru. Přesto málokdo z nás věnuje dostatečnou pozornost tomu, co vlastně dýcháme. Kvalitní vnitřní prostředí přitom zásadně ovlivňuje naše zdraví, pohodu a výkonnost.
Společnost inVENTer uvedla na trh svůj nejnovější systém ovládání rekuperačních jednotek – inVENTer Connect. Tento pokročilý bezdrátový systém přináší revoluci v oblasti větrání, uživatelům nabízí maximální komfort, efektivitu a jednoduchost ovládání.
Společnost inVENTer představila tlumicí vnitřní kryt IB Silence pro decentrální větrání. Tento kryt snižuje hlučnost až o 4 dB(A) a zvyšuje normalizovaný rozdíl hladin akustického tlaku až o 2,8 dB, což zajišťuje optimální ochranu proti hluku. A to dokonce bez snížení objemového průtoku vzduchu.
Rosení oken, stálý problém, který trápí většinu domácností. Někdo naletí na reklamu na nějaký zaručený přípravek, který pak stejně nefunguje, jiný si dokonce zaplatí radu, často zbytečnou. Internet se jenom hemží doporučeními, která se zaměřují na množství pokojovek pohlcujících vlhkost, realita je ale jiná. Jak rosení oken předcházet, jak mu zamezit? Klíčem k úspěchu je poznání, čím vlastně rosení oken je a jak k němu dochází. A také poznání, že jde o zcela přirozený jev, který vlastně nemusí až tak škodit. Někdy je prostě nejlepší nedělat téměř nic a smířit se se stavem věcí. A hlavně větrat!
Větrání s rekuperací. Vyplatí se, či nevyplatí? Tato otázka je vlastně odpovědí na jiné. Například: Vyplatí se dýchat zdravý vzduch? Vyplatí se prevence před alergií? Vyplatí se chránit svůj dům před vlhkostí a plísněmi? Vyplatí se dobře spát bez bolestí hlavy? Už víte, kam tím míříme?
Údržba, servis a čištění topných systémů a rekuperací ušetří náklady na provoz zařízení, sníží spotřebu energií a také zajistí zdravější pobyt v interiérech, obytný komfort bez zdravotních rizik. A to především co se týká rekuperací, klimatizací a vůbec vzduchotechniky. Zaměřme se na topné systémy a rekuperace zvlášť. V prvním případě (topení) je nejdůležitější úspora energií, ve druhém (rekuperace) kromě úspory energií i zdravotní hlediska.
Jak doma dosáhnout vysoké kvality vzduchu bez toho, aby došlo k výrazným energetickým ztrátám? To je otázka, kterou si v souvislosti s blížícími se chladnými měsíci a vysokými cenami energií pokládá řada domácností. Odpověď na ni je přitom jednodušší, než by se mohlo zdát, účinnou pomoc přináší ventilátory a rekuperace Dalap.
Využití tepla z odpadní vody je v současné době aktuálním nástrojem, který umožňuje další snižování energetické náročnosti budov. Přinášíme vám vše, co o ní potřebujete vědět, ale báli jste se zeptat aneb nejčastější otázky a odpovědi na ně!
Že mít doma čistý vzduch je prospěšné nejen z hlediska osobní pohody ale i lidského zdraví, se rozumí tak nějak samo sebou. Když ale přijde na to, jak toho čistého ovzduší vlastně dosáhnout, přestává to být triviální. Zvlášť teď, když se počasí láme z léta do podzimu a jen s celodenním větráním oknem to nevyhrajeme.
V dnešní době je stále důležitější dbát na kvalitu vzduchu, který dýcháme, a na energetickou úsporu našich domovů. Řešením pro nás může být rekuperace, nebo správně řečeno řízené větrání se zpětným ziskem tepla. Jak již název napovídá, jedná se o technologii, která dokáže efektivně splnit požadavky jak na kvalitu bydlení, tak na úspory energie. Pokud se rozhodujete, zda si rekuperaci pořídit, zde jsou důvody, proč by tato investice mohla být pro vás tou pravou volbou.
Společnost AKIRE® byla založena v roce 2017 s vizí přinést nové technologie v oblasti úspor energií. Od vzniku společnosti je vývoj zaměřený na zařízení, které bude majiteli šetřit náklady, bude pracovat s vysokou účinností a svým provozem nebude nijak zatěžovat uživatele. Každá úspora energie přináší také ve svém důsledku ochranu ovzduší. Musíme konstatovat, že náš záměr se podařilo zrealizovat a jsme průkopníky v oboru získávání tepla z odpadních vod unifikovaným zařízením.
Když budete na internetu hledat informace o výběru a montáži klimatizace, stejně jako o přípravě na montáž, nenajdete jednu zásadní. Klimatizace totiž o dost zvyšuje energetické nároky budov, spotřeba elektřiny klimatizačními jednotkami je v ročním rozpočtu důležitou položkou. Otázka tedy nezní, zda, jak a jakou klimatizaci instalovat, ale jak zajistit, aby spotřebovala co nejméně elektřiny a její provoz byl efektivní.
„Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“ Ano, tento článek můžeme s čistým svědomím začít slovy fiktivního českého génia Járy Cimrmana. S jedním zásadním dodatkem, totiž že v době, kdy žil, digestoře neexistovaly.
S klimatizacemi je potíž. Jsou sice dostupným řešením pro momentální nepohodlí spojené s horkem, ale v dlouhodobém horizontu problém jen zhoršují. Protože k oteplování a horku, které z interiéru potlačují, zvenčí fakticky přispívají. Jaká se nabízí lepší řešení? Třeba systémy pasivního chlazení.
Horké léto není zase tak velkou novinkou. S vlnami veder se potýkali už naši předci, a nejen v Evropě. Přitom přišli v průběhu historie s celou řadou nejrůznějších adaptací. Jak to tedy dělali za veder dříve? A nedal by se náhodou nějaký z těch nápadů použít i dnes?
Zateplené domy je nutné celoročně větrat. Jak ale zajistit doma stále čerstvý vzduch, a přitom nevypouštět drahé teplo okny ven? Jak větrat pohodlně a bez starostí s co nejnižšími náklady? Je to možné – s komfortním větráním s rekuperací tepla. S rekuperačním větráním se navždy zbavíte plísní, zajistíte konstantní přívod čerstvého vzduchu s optimální teplotou po celý rok, a ještě ušetříte za energie. Podívejte se, kolik ušetříte, a co všechno instalací rekuperačního větrání získáte.
Všechny cesty vedou do Říma, říká se. A že to bylo nějakých cest, které se v centru kdysi největšího a nejlidnatějšího města světa sbíhaly. Tolik zpevněných povrchů v poměru k zastavěné ploše na jednom místě pak přirozeně vyvolává představy o tom, že v takové starověké metropoli bylo v létě opravdu pořádné horko. Vždyť neměli ani klimatizace! Jenže zdání klame.
Vynálezci a propagátoři již téměř nábožného evropského Green Dealu došli tak daleko, že neexistuje jiný kandidát na post předsedkyně Evropské komise než Ursula von der Leyenová. Nikdo jiný si to už na krk ani nevezme a znovuzvolena také byla. Jenže zapomínají na jednu podstatnou věc. Když totiž opomenou chladnější oblasti světa, které jsou s výjimkou některých částí Evropy a Severní Ameriky minimálně osídlené, většina lidí planety má problém s vedrem, přehříváním.
Silné bouře, vichry a tornáda, krupobití, sucha, mrazy a sněhové kalamity? Kdepak, nejnebezpečnějším klimatickým extrémem jsou extrémní vedra. I naprosto zdravý sportovec náhle sejde při svém tréningu z cesty, někde upadne a umře na přehřátí. Někdy ho najdou až po mnoha dnech a týdnech. Zjistit přitom počet obětí extrémních teplot je podobný problém jako tomu bylo při covidu. I tento tichý zabiják má mnoho tváří.