Cabana nabízí kompaktní a funkční bydlení, slibující nadčasový komfort života v unikátních lokalitách. Kde přesně? Tam, kde si ji necháte postavit. Jedná se totiž o modulární stavbu, kterou je možno i po konstrukci v jedné lokalitě časem přesunout na jinou.
Stabilní charakter, mobilní typ, netradiční provedení. Zhruba tak lze popsat „objekt“ Cabana, který na svých 33 metrech čtverečních nabízí skutečně nevšední prostor k obývání. Architekti z brazilského ateliéru Liga Arquitetura e Urbanismo si dali hodně záležet na tom, aby nejen jihu Ameriky, ale celému světu, mohli nabídnout něco mimořádného. „Je to útočiště před chaosem moderního života, navíc navržené tak, aby se vešlo do jakéhokoliv prostoru a konfigurace,“ chválí si tvůrci. A dodávají, že důsledně zvážili realizační potenciál této stavby i z hlediska dopadů na životní prostředí. Tak, aby její zásah byl co nejmenší.
Věřit tomu můžeme, ale nemusíme. Po materiálové skladbě tu totiž kromě ryze udržitelných materiálů, jako dřevo, nebo recyklovatelných součástí – kov a sklo - narazíme na cementové desky. Které pověst „eko“ staviva zrovna nemají. Architekti ale doplňují, že jejich užití bylo plně v souladu s požadavky na lokálně dostupný strukturně těsnící materiál. Jehož uhlíkovou stopu kompenzovali vysázením stromů. A kromě toho v celém stavebním procesu, jež se odehrával z větší části dílensky, off-site, programově minimalizovali vznik stavebních odpadů, spotřebu procesní vody a monitorovali uhlíkové emise. Zkrátka a dobře, Cabana vznikala v souladu s aktuálními trendy.
Chytrá a praktická řešení
Upřít jí přitom nelze, že na opravdu skromné ploše dala vzniknout bydlení s ložnicí, obývacím pokojem, koupelnou, pracovnou a kuchyňským koutem. Poměrně luxusně koncipovanému obydlí, jež ve své podstatě plně pokryje potřeby dvou stálých obyvatel. Projekt Cabana lze tedy chápat jako novou cestu, kterou se mohou ubírat nejrůznější chaty a víkendové bungalovy, ale také skutečné domy určené k trvalému obývání. Skromnost zastavěného prostoru přitom mírně vyvažuje i terasou, jež ze dvou stran objekt obstupuje, a rozšiřuje užitný denní prostor. Ideálem je pro ty, kteří preferují aktivní životní styl, naplněný prací a pohybem. Lidi, kteří raději věci prožívají, než aby je hromadili a vlastnili.
Stavební řešení Cabana sází při termálním, světelném a akustickém komfortu na minerální vlnu (rockwool), která izoluje strop a stěny. S tím, že podstatnou měrou je výplň mezistěn fixována PVC rámy (jejichž izolačně-těsnící schopnosti jsou rovněž na výši). Orientace oken a průhledů umožňuje křížové provětrávání a minimalizuje poptávku po energeticky náročné klimatizaci. Ostatně, energetická efektivita a úspornost jsou hlavními rysy celé stavby. Osvětlení je tu provedeno formou LED podhledů a svítících pásků, vytápění zajišťují kamna na dřevo. Konstrukce je odolná, schopná snášet nejrůznější klimatické podmínky.
Do hor i do města
Původním záměrem architektů totiž bylo, že Cabana bude žádána především v lokalitách odlehlých, odloučených. I proto se skládá z jednotlivých dílků, modulů, které (pozor) jsou schopni dopravit na místo stavby dva lidé manuálně. Čistě teoreticky si tedy můžete na svou parcelu někde v kopcích u lesa nanosit součástky na stavbu během několika túr. Pochopitelně, že tuhle dobrodružnou cestu asi nezvolí každý. A pro takové případy je tu informace, že se materiál na stavbu tohoto obydlí vleze do jedné dodávky. Minimální logistika, a absence těžké techniky souvisí s celkovým pojetím bydlení, které nezatěžuje životní prostředí.
Cabana může vzniknout jako mobilní jednotka, nebo jako stavba bez základů (pak je ale třeba ji usadit na ocelový rám). Svoboda a volnost stavby bez betonových patek nebo základů pak umožňuje tomuto domu vyrůst prakticky kdekoliv.
Materiály: Liga Arquitetura e Urbanismo
Foto-kredit: Luiza Ananias