zobrazit 2 fotky
Pokud uvažujete o bydlení v rodinném domku, ale nemůžete si z finančních důvodů dovolit investovat do novostavby „na klíč“, bude vaším východiskem zakoupení domu staršího. Ve většině případů pak budete muset ještě před nastěhováním provést rekonstrukci a úpravu domu dle vašich představ a požadavků.
Jak při nákupu a následné rekonstrukci staršího domu postupovat, čeho se vyvarovat? V následujícím článku vám nabízíme několik užitečných rad a typů.
Promyslete si , jak bude ovlivněn váš styl života.
Nákup a přestavba domu představují výrazný zásah do zaběhnutého stylu života rodiny. Je tedy velice důležité, abyste ještě před vlastním rozhodnutím celou situaci důkladně probrali v rodinném kruhu a uvědomili si, jaké starosti vás čekají a jaká omezení budete muset po určitou dobu překonávat. Budete se potýkat s nedostatkem času a financí, únavou, starostmi se sháněním materiálu a řemeslníků, nutností učit se i věci, které vám byly dříve úplně cizí, sníží se dočasně váš komfort a budete zřejmě muset bydlet v provizorních podmínkách.
Rekonstrukci domu nelze absolutně doporučit lidem bez kladného vztahu k manuální práci a kutilství. Ne všechny práce můžete zadat odborným firmám a pokud ano, bude vás to stát mnoho peněz. Důležité je také samozřejmě místo, kde se vámi vytypovaná nemovitost nachází. Pokud se například chcete stěhovat z města na venkov, měli byste si zjistit, jaká je občanská vybavenost v obci, zda je k dispozici spojení veřejnou dopravou, jaké budete mít sousedy a podobně.
Dům si důkladně prohlédněte s odborníkem
Než zakoupíte starší dům, musíte si jej nejprve pečlivě prohlédnout a prozkoumat, v jakém je technickém stavu. Při první zběžné prohlídce by se vaše pozornost měla zaměřit především na krov a zdivo. Důležité je, jestli dřevo krovu není napadeno dřevokaznými houbami nebo dřevokazným hmyzem.
Pomůže vám ostré kladívko. Pokud při poklepání zajede do dřeva jako po másle, je jasné, že něco není v pořádku. Stejně tak, pokud pod tenkou slupkou zdánlivě zdravého dřeva narazíte na vrstvu žlutého prášku. Na přítomnost červotoče vás také předem upozorní drobné otvory, které zjevně nejsou od hřebíků.
Při prohlídce zdiva by vám neměli uniknout případné trhliny na omítkách stropů a nosných zdí, nebo prověšení rákosových stropních omítek. To totiž většinou svědčí o porušené statice domu. Nezvyklý pach a vlhkostní mapy na stěnách přízemních a sklepních prostor jsou zase důsledkem porušené hydroizolace. Další více či méně závažná poškození domu vám pomůže odhalit nezávislý zkušený odborník, zabývající se diagnostikou staveb. V každém případě byste jej měli k dalším prohlídkám přizvat. Odborník provede důkladný technický průzkum. Na základě zjištěných závad pak navrhne způsob opravy a odhadne výši nutných investic.
Orientační odhad nákladů na rekonstrukci :
střecha 100 000 - 300 000 Kč
okna 70 000 - 280 000 Kč
topení 85 000 - 150 000 Kč
rozvody vody a odpady 60 000 - 110 000 Kč
septik nebo čistička 40 000 - 80 000 Kč
fasáda včetně zateplení 160 000-280 000 Kč
hydroizolace 30 000 -80 000 Kč
krov 80 000-150 000 Kč