Čekal snad někdo, že v konzervativním Česku budou lidé novinkám házet pod nohy okvětní lístky růží a olivové ratolesti? Digitalizace zde naráží v jakémkoli směru na obrovskou bariéru, lidé raději stojí nadále na úřadech fronty, byť v mnoha případech vůbec nemusí. A kdo říká, že daleko masivnější digitalizace úřadů už tu měla být dávno, ať raději nechodí do hospody, nebo alespoň mlčí. Někteří konzervativní Češi by se nemuseli štítit pod vlivem ethanolu ani lynčování. Odpor k novým věcem je v Česku takový, jako by vám někdo hodil do vany chcíplou krysu. A s digitalizací stavebního řízení je to stejné.
Konzervativní hradba jménem duše česká
V květnu letošního roku vyšel na seznamzpravy.cz článek “Hon za digitalizací narazil na bariéru. Konzervativní Čechy.“ Píše se v něm například, že “…místo využití řady možností online komunikace se státem lidé raději chodí osobně na úřady, chtějí vše zvládnout naráz a mít jistotu, že se jim to podaří.“ Přestože došlo v posledních letech k řadě důležitých kroků vedoucích k postupné digitalizaci úřadů, Češi to ignorují. A nejsou to zdaleka jen staré babičky a dědečkové.
Dále se v článku uvádí: “Data z nejnovějšího průzkumu agentury Ipsos pro dlouhodobý projekt Seznam Zpráv Jak se žije v Česku odhalují, že lidé zůstávají ve svém přístupu konzervativní. Nejčastěji respondenti uvedli (přes 55 procent), že s úřady komunikují osobně. A kupodivu i mladí ve věku 18 až 24 let častěji upřednostňují osobní návštěvu (40,5 procenta) před telefonickou komunikací (34,5 procenta). A naopak úřady s lidmi nejčastěji komunikují formou psaného dopisu (35,5 procenta), případně e-mailem (31,8 procenta).“
O hrnečku s pokličkou a datové schránce
Ano, žijeme v době, kdy dokonce i někteří čtyřicátníci nevěří po vzoru svých rodičů například ani bankám a bankovním účtům. Jeden můj známý měl v kuchyňské lince v jednom hrnečku s pokličkou našetřených 250 000 korun a hned v druhém vedle 10 tisíc na něco, co měl druhý den zaplatit. Tento systém doma zavedli jeho dnes již mrtví rodiče. Navíc nezamykali a on také ne. A v noci se mu těch 10 ztratilo. Zloděj musel být v šoku, když odkryl pokličku a našel “10 litrů“, rychle je vzal a utekl. Kdyby sáhl o hrnek vedle, mohl mít 25 krát tolik.
Nedávno jsem po telefonu tak trochu cítil mírný šok úřednice finančního úřadu, že jsem právě poslal potřebný dokument přes datovou schránku. Volala ona mně. Většina lidí chodí evidentně nadále na podatelnu a také úředníci upřednostňují osobní přístup, alespoň po telefonu. Nemůže se mi nikdo divit, že jsem si telefonát ověřoval, třeba si ze mě nějaký pitomec z mého okolí vystřelil. Vždyť mám datovou schránku! A jak myslíte, že by to v takovém prostředí dopadlo s digitalizací stavebního řízení, i kdyby od začátku “šlapala jako pověstné švýcarské hodinky?“ Nijak!
O podvodnících a zlodějích
Ale pojďme se ponořit do českého negativního bahna, které přináší ohromné návštěvnosti a tedy i mnohem více prostoru pro inzerenty a zisku pro majitele médií:
“To stát nečekal. Dosavadní dodavatel systému pro stavební řízení po něm žádá 360 milionů“, křičí palcový titulek na hrot24.cz. Ano, Česko je vyhrocené a taková zpráva zaručeně zaujme! Zloději! Oč ale jde? Ne, nejde o dodavatele nové systému, nýbrž o firmu Vita software, která dodává asi 85 procentům úřadů v Česku program, ve kterém úředníci vedou stavební řízení podle starého zákona. Od začátku tohoto měsíce ale platí nová legislativa a MMR v souladu s ní spustilo centrální informační systém stavebního řízení (IS SŘ). Vita software se samozřejmě snaží vymáčknout z končící zakázky co nejvíce, vlastně doslova vydírá, když odmítá poskytnout data ze starých stavebních řízení. Ale většina lidí se nedostane dál než na konec palcového titulku… Každý, kdo pracuje na jakékoli digitalizaci, je logicky zloděj a podvodník, který okrádá státní kasu. A ty peníze jdou z našich daní! Volební argument jako hrom. Kdo se chytí? ANO? Motoristé? SPD? KSČM či ČSSD v touze po návratu na výsluní?
O promarněných šancích
Další palcový titulek na stejném bulvárním webu hlásá: Začíná platit nový stavební zákon pro pozemní stavby. Podívejte se, co všechno podraží. Rozumíte? Ne, co by se mělo či mohlo zlepšit, zjednodušit, ale co bude dražší. Na to slyší každý! A další titulek: DEVELOPEŘI: NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON JE PROMARNĚNOU ŠANCÍ. Aby nebyl, každý nový zákon je vlastně promarněnou šancí…
Pojďme dál, na echo24.cz září z displeje do dáli: Města se distancují od Bartošova nefunkčního stavebního řízení. „Systém vykazuje fatální chyby“ V perexu článku se píše: “Města napříč Českou republikou nešetří kritikou ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) i ministerstva pro místní rozvoj jako takového. Po třech týdnech od spuštění nového Informačního systému stavebního řízení, který je součástí novely stavebního zákona, totiž shledávají systém za neefektivní a nedostatečný, což podle vyjádření některých městských úřadů značně negativně ovlivňuje chod stavebních úřadů.“
Čert se ukrývá v detailu a někdy se i podepíše
Další titulek na tomtéž webu: Bartošův systém zavalil úřady a radnice prací navíc. „Vytočení projektanti a frustrovaní stavaři“. Perex článku je sáhodlouhý a na závěr se ukáže čert: “V posledních několika dnech se množí stížnosti na nový on-line systém stavebního řízení. Stavební úřady v Česku mají dál potíže s novým on-line systémem stavebních řízení, podle nich má řadu vad a spíše jim ztěžuje práci. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) přiznal potíže s přechodem do nového režimu řízení a radnicím slibuje skoro měsíc po spuštění systému podrobný manuál. Stavební úřady se potýkají s nárůstem počtu žádostí o stavební povolení původní "papírovou" formou za červen, před startem nového systému od 1. července. Radnice trápí nedostatek úředníků a obávají se jejich odchodu kvůli přetížení stavebních úřadů. "Stavební řízení pod taktovkou České pirátské strany je v totálních troskách," prohlásil exministr Karel Havlíček (ANO).V posledních několika dnech se množí stížnosti na nový on-line systém stavebního řízení. Stavební úřady v Česku mají dál potíže s novým on-line systémem stavebních řízení, podle nich má řadu vad a spíše jim ztěžuje práci. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) přiznal potíže s přechodem do nového režimu řízení a radnicím slibuje skoro měsíc po spuštění systému podrobný manuál. Stavební úřady se potýkají s nárůstem počtu žádostí o stavební povolení původní "papírovou" formou za červen, před startem nového systému od 1. července. Radnice trápí nedostatek úředníků a obávají se jejich odchodu kvůli přetížení stavebních úřadů. "Stavební řízení pod taktovkou České pirátské strany je v totálních troskách," prohlásil exministr Karel Havlíček (ANO).“
Těch klacků a šutrů házených pod nohy novému stavebnímu zákonu a digitalizaci stavebního řízení bylo totiž tolik, že i kdyby na tom pracovali géniové z jiné galaxie, nedopadlo by to lépe… A duše česká nenávistně dští síru i zmijí jed zároveň, načež se v skrytu potutelně chichotá. Já vám ukážu měnit zavedené pořádky! Stejně za vším stojí EU, ten ďábel!
Další palcovky, tentokrát na idnes.cz: „Paskvil a ostuda.“ Digitalizace staveb nefunguje, úředníci hrozí stávkou; Návrat k psacím strojům. Stínová vláda ANO kritizuje nový stavební zákon; Razítko na dům: zrychlení nepřijde, stížnosti nepomůžou. Experti hodnotí Bartošovu novelu…
25. 5. 2024 vyšel na seznamzpravy.cz článek: Jak jsme připravení? Vůbec, říkají úředníci k digitalizaci stavebního řízení. Ano, nebyli, nebylo jak, nyní je na každém zúčastněném zabrat, pomoci vychytat mouchy. Ale ono je určitě jednodušší křičet: „To všechno oni! A hlavně támhleten! My nic, my muzikanti, nás se to netýká.“
Vážení pánové a dámy, nebude lepší si raději zajít na panáka místo hromady jedu a druhý den zase pokračovat? Nebo opravdu patříme až tak moc na východ? Digitalizací státní správy se budeme řadit k vyspělým zemím blíže západu. Ale to asi ne, že?
- O předpokládaných a plánovaných přínosech digitalizace stavebního řízení se dočtete ZDE.
- Bližší informace o digitální technické mapě krajů najdete ZDE.
- Postřehy o startu digitalizace stavebního řízení 1.7. 2024 najdete ZDE.
Zdroj: seznamzpravy.cz, idnes.cz, echo24.cz, hrot24.cz, ČESKÉSTAVBY.cz