Dílna, kůlna, ateliér, pracovna, sklad, kancelář. Někdy prostě nepotřebujete celý nový dům, postačila by vám jen jedna jediná místnost navíc. A právě na tyhle situace myslí IMBY.
Zkratka IMBY znamená In My Back Yard, tedy „na mém dvorku“. Australští kutilové takto pojmenovali svou designově uchopenou modulární stavbu, skládačku ze dřeva, která vám prostor jedné takové chybějící místnosti nahradí. Kombinuje v sobě jednoduchost a eleganci, kvalitu dřeva i řemeslnou zručnost, tradice i digitální technologie a obnovitelné zdroje energie. Jak to jde všechno dohromady? Překvapivě dobře. IMBY je skládačkou dílků, z nichž snadno vystavíte malý domek. Anebo pokud to pojmete ve větším stylu, klidně celý dům.
Nápad nejen pro australské domácnosti
Stavebnice umožňuje nízkonákladové řešení zastřešeného prostoru, které si můžete nakonfigurovat a rekonfigurovat v reakci na měnící se podmínky, životní styl a momentální situaci. Podobných skládaček už pár ve světě funguje, a tak je na místě otázka, čím se ta australská liší. Je toho víc.
Jednak materiálem (jde o FSC certifikované dřevo borovice), jeho ošetřením (interiéry jsou lakované – impregnované, fasádní obklady jsou karbonizované, opálené), procesem výroby (digitalizace podporuje řezání přesnými CNC frézami) a úpravou (kazetové moduly pro obložení interiéru se nabízí s už integrovanou izolací). Konstrukční rám systému IMBY je modulární, rozšiřitelný podle prostorových potřeb a tvořený spojovacími čepy a zápustkami. Asi nejsilnější dojem ale zanechá u svých klientů tenhle systém svou jednoduchostí. Poskládat domek dohromady je skutečně hodně intuitivní záležitost, nemusíte se prát s nářadím ani složitými plány.
Pokud jste v dětství neprohráli s Legem nebo Sevou, IMBY vám potíže dělat nebude. A právě proto je tenhle systém v Austrálii tak populární. K dostání je jako před-hotovená skládačka menšího zahradního domku Katoomba, o trochu větší „chata“ Manyana. A když budete chtít, je tu i třetí neutrální spojovací sada. Za příjemné detaily lze považovat integrované principy architektonického plánování, jež vedou k minimalizaci nákladů na výrobu a maximální bez-odpadové efektivitě konstrukce.
Propracováno do detailů
Domky ze skládačky umožňují prostup přirozeného světla, příčné větrání. Disponují průhledy, vyvažují měřítko, tvar, objem a výšku. Proto není legislativně problém je zasadit do divoké přírody buše, na zahrádku nebo do městské zástavby. Tedy, podle australských vyhlášek. Ale vzhledem k tomu že se tu bavíme o objektech nepřesahujících většinou plochu 23 metrů čtverečních, neměl by to být problém ani v Evropě.
Tvůrci tohoto projektu si pochvalují, že dílenská výroba stavebních částí, probíhající mimo tovární prostředí, dosahuje vyšší úrovně kontroly nad efektivitou a přesností stavebního procesu. Klienti si zase libují, že mohou přidávat nosné žebroví (případně jej ubírat), a tím takřka libovolně formovat délku stavby. A ty obnovitelné zdroje? Ve formě střešních panelů solární farmy je výrobci rádi osadí, nebo dodají jako součást objednávky. Stavebnice tím získá částečnou nezávislost na okolí.
IMBY má své kouzlo. Jako nízkonákladová forma mini-bydlení to nejspíš nevyhraje, ale pro situace, kdy vám u domu chybí zázemí jedné místnosti - dílny, ateliéru nebo zahradního domku – je velmi slušným řešením.
Materiály: Adriano Pupilli Architects
Foto-kredit: Adriano Pupilli