V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o zpracování studie zastínění a rekonstrukci stávajícího statku.
Dotaz na téma: Stavba RD (požadavek souseda na zpracování studie zastínění)
Dotaz: Dobrý den, byť byla tato problematika již řešena několikrát, přesto se obracím s dotazem: plánuji výstavby RD na pozemku širokém cca 20 m. Sousedův dům stojí od hranice pozemku cca 2,5 m. Pokud postavím dům od hranice 5 m, má právo soused požadovat zastiňovací studii nebo stačí pouze dodržet vzdálenost 7 resp. 7,5 m? (Ve vzdálenosti oněch 7,5 m bude pouze garáž výšky cca 3 m a samostatný dům bude stát od hranice cca 9 m, tj. vzdálenost cca 11,5 m). A za jakých okolnosti je vlastně tato studie nutná? Děkuji. TNaše odpověď: Rozhodnout, zda je nutné posoudit možné nadměrné zastínění sousedních pozemků a staveb navrhovanou novou stavbou musí při posuzování žádosti o umístění stavby či ohlášení stavby příslušný stavební úřad. Požadavek na pořízení této studie může vyplynout v průběhu územního řízení i z námitek účastníků řízení. V této fázi stavební úřad musí posoudit, zda je zastínění sousedního pozemku nebo stavby navrhovanou stavbou možné a pokud ano, vyzve stavebníka k pořízení této studie. V případě, že je prokazatelné, že vzhledem k umístění navrhované stavby není možné sousední pozemek nebo stavbu zastínit, může stavební úřad v řízení rozhodnout i bez pořízení studie.
Další dotazy a odpovědi na téma "Odstupových vzdáleností staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Rekonstrukce stávajícího statku
Dotaz: Dobrý den, kupujeme starý statek, ve kterém je několik budov k totální rekonstrukci - zcela určitě stržení celé střechy a pravděpodobně i některých obvodových zdí. Pokud zachováme půdorys i výšku staveb (přesto v podstatě dojde k demolici a opětovně výstavbě) i účel užití původních staveb, je k takové rekonstrukci zapotřebí stavební povolení? Jedna stavba se nachází přímo na hranici pozemku, druhá je dostatečně daleko od hranice, nicméně se jedná o stavbu určenou k ustájení zvířat (tedy podléhající stavebnímu povolení). A co v případě, že budeme chtít snížit střechu (v současnosti je sedlová, ale k našemu účelu by postačovala rovná s mírným sklonem) a rozšířit půdorys? Bude administrativně jednodušší se snažit o rekonstrukci, nebo o demolici a novou výstavbu? PMNaše odpověď: Nejprve je důležité si ověřit, zda je Váš záměr v souladu s územním plánem příslušné obce. A to z důvodu, aby územní plán po odstranění stávající stavby nevylučoval novou zástavbu, nebo aby účel užívání nové zástavby nebyl v rozporu s požadavky územního plánu. Následně: pokud budou odstraněny pouze některé nosné konstrukce stávající stavby, jedná se o změnu stavby, která podléhá schválení stavebního úřadu ve smyslu stavebního zákona. V případě, že bude stavba kompletně odstraněna a na jejím místě realizována stavba nová, podléhá odstranění stávající stavby „ohlášení odstranění stavby“ a následné umístění a realizace stavby nové rovněž schválení stavebního úřadu.
Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Umístění stanu s výdřevou (sklad nářadí) v lese
Dotaz: Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda je nutno ohlašovat stavebnímu úřadu stavbu vojenského stanu o velikosti 6 x 6 m s provedenou vnitřní výdřevou do výšky 2 m, stojícím na soukromém lesním pozemku? Stan je využíván jako místo pro skladování nářadí a zařízení pro pracovníky, kteří mají na starosti hospodaření v daném lese. Děkuji za odpověď. DGNaše odpověď: V tomto případě záleží na názoru příslušného stavebního úřadu, zda bude takto vybavený stan považovat za „stavbu“, resp. za výrobek plnící funkci stavby. Pokud ano, bude jeho umístění a realizace podléhat vydání územního souhlasu. Pokud ho za „stavbu“ požadovat nebude, tak jeho umístění a realizace schválení podléhat nebude.
Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování drobných staveb" najdete ZDE.