V uplynulém týdnu jste se ve stavební poradně zajímali například o nedodělky při kolaudaci stavby RD.
Dotaz na téma: Nedodělky ke kolaudaci stavby RD
Dotaz: Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit a odpověď na dotaz: v jakém stavu nebo co všechno by měl mít dům, který je možno kolaudovat (sociální zařízení, přípojky, schodiště atd., v jakém rozsahu)? Je nutné mít zařízenou kuchyň atd.? Děkuji za odpověď. DChNaše odpověď: Stavba by měla být schopna trvalého užívání a neměla by mít závady bránící užívání stavby. Drobné nedodělky, nebránící užívání stavby, nejsou překážkou pro její kolaudaci. Stavební úřad u nich pouze určí termín, do kterého budou odstraněny (dokončeny). Z uvedeného vyplývá, že jak přípojky na inženýrské sítě, tak schodiště (včetně zábradlí) i sociální zařízení musejí být do kolaudace stavby dokončeny. Co se týká absence zařizovacích předmětů a kuchyňské linky: většina stavebních úřadů je tolerují jako „nedodělek“, který nebrání kolaudaci stavby.
Další dotazy a odpovědi na téma "Kolaudace staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Oprava střechy chaty po pádu stromu
Dotaz:Dobrý den, prosím Vás o radu s následujícím: na chatu nám spadl strom a následně je nutná rekonstrukce střech s výměnou celého krovu a položení nové krytiny. Chata má 25 m2, je podsklepená a stávající sklon střechy se upraví z cca 10o na 35o, což umožní udělat podkrovní spaní. Je v tomto případě nutné ohlašovat nebo žádat o stavební povolení? Děkuji za odpověď. ST
Naše odpověď: Pokud nedojde ke zvýšení hřebene, jako nejvyššího bodu stavby, jedná se o „stavební úpravy“ stávající stavby. V souladu s ustanovením § 104 odst. 2 písm. a) stavebního zákona podléhají ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu.
Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro rekreaci" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Vydání souhlasu pro stavbu sousedova RD
Dotaz: Dobrý den. Soused si chce postavit rodinný dům. Chtěl vyjádření od všech sousedů. Většina mu povolení podepsala. Já odmítám. Hrozí mi nějaká pokuta? IHNaše odpověď: Za nevydání souhlasu ke stavbě pokuta nehrozí. Je na uvážení vlastníka sousedního pozemku, zda stavebníkovi souhlas s umístěním stavby (např. pro účely územního souhlasu, informování o stavbě, podkladu pro ohlášení stavby) vydá či nikoliv.
Další dotazy a odpovědi na téma "Povolování staveb pro bydlení" najdete ZDE.
Dotaz na téma: Realizace vjezdu na pozemek a umístění popelnic na místě pro parkování vozidel
Dotaz: Dobrý den, plánujeme postavit plot před naším baráčkem a já mám dotaz: můžeme vstup (branku) na pozemek umístit v oplocení jak to vyhovuje nám, to znamená, co nejblíže ke vstupním dveřím do domu, nebo jsme-li povinni se přizpůsobit tomu, jak je připravený vstup ze silnice (vlastníkem silnice je město)? Vstup ze silnice je připravený před naším pozemkem zcela vpravo, je široký tak, aby na pozemek mohlo vjet auto, takže pro velký vrata. Vedle tohoto vjezdu jsou ze zámkové dlažby udělaná 2 parkovací místa a na jednom z těchto míst nám město postavilo popelnice. Nám by samozřejmě branka vyhovovala přibližně uprostřed, vcházeli bychom tak, na pozemek z parkovacího místa. Dále by mě zajímalo, zda si město může postavit popelnice, kde chce, protože představa, že mám okno do kuchyně přibližně 2,5 m od popelnic, se mi ani trochu nelíbí. Mohu se proti tomuto umístění popelnic nějak bránit? DJNaše odpověď: Umístění nového vjezdu na pozemek podléhá schválení příslušného dopravního úřadu a povolení jeho realizace ohlášení příslušnému stavebnímu úřadu. Podkladem k žádosti o povolení je projektová dokumentace sjezdu vypracovaná oprávněnou osobou (autorizovaným dopravním inženýrem), odsouhlasená dopravním inspektorátem Policie ČR a vlastníkem komunikace. Co se týče umístění popelnic na vytvořených parkovacích místech: je nutné jednat s tím, kdo je zde umístil. Je s podivem, že jsou popelnice umístěny na místě, které bylo zřízeno pro potřeby odstavení vozidel. Jejich počet byl zřejmě stanoven na základě výpočtu dopravního inženýra, který touto skutečností není respektován.
Další dotazy a odpovědi na téma "Cest a komunikací" najdete ZDE.