Svátek svaté Barbory je 4. prosince, ten den přejeme všem Barborám a Barborkám, Bárám a Baruškám, ovšem také trháme větvičky třešní, které by nám měly do Štědrého dne vykvést. A i když je dnes již 7.12., ještě pořád to v teple a na světle mohou stihnout.
Vykvétání Barborek je vlastně původně pohanským zvykem. Jednoduše jde o nařezání větviček třešní a nebo višní 20 dnů před Štědrým dnem a jejich vložení do vázy s vodou. V chladnější místnosti a poslední dny v teple vytápěné místnosti nám větvičky do Vánoc krásně vykvetou. Důležité je udělat na větvičkách šikmé, dlouhé řezy ostrým nožem a to je vše. V chladnější místnosti držíme vázu s větvičkami ponořenými ve vodě do 12. až 5. dne před Štědrým dnem. Poté je přeneseme do teplé místnosti. Pokud však větvičky nařežeme déle, umístíme je do tepla již po několika dnech, krátký pobyt v chladnější místnosti (třeba chodbě) jim na aklimatizaci bude stačit.
Rozkvetlé barborky nám o Vánocích symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista (nově, původně šlo o pohanský zvyk), po „pohansku“ pak připomínají právě proběhnuvší zimní slunovrat. Ten totiž nakonec způsobí zánik zimy a příchod dalšího jara ozdobeného květy. Právě zimním slunovratem vše začíná, den se opět začíná prodlužovat a sluníčka přibývá, byť máme před sebou ještě dlouhé, mrazivé dny.
Pověry též říkají, že se dívka, které barborka vykvetla, do roka a do dne vdá. Dělávalo se dokonce, že si dívky pojmenovávaly větvičky jmény chlapců, kteří jim byli sympatičtí. Ta větvička, která nejdříve vykvetla, to pak byl právě ten její. Toho si měla vzít. Takže nedávaly vlastně do vázy větvičky, ale třeba Pepu, Fandu, Václava ze sousedství a Jaroslava ze sousední vesnice.
Po novu můžeme kromě větviček třešní a višní pro barborku využít také různé slivoně včetně myrobalánu, ale i zlatici či forzýtii. Květní pupeny dřevin sice nyní hluboce spí, ale v teple je můžeme probudit.
Kouzlo barborky je v jednoduchosti, nemusíme řezat snopy větví, stačí jedna větvička s několika pupeny, nebo jen několik. V letitém sadu s mnoha větvemi stromky ztrátu oželí, navíc je stejně čeká při či po sklizni prořezávka, ale u mladých stromků by bylo příliš mnoho řezů na škodu. Určitě barborky netrhejte bezohledně v parku, vždycky najdete někde podél silnice za městem starou třešeň či přímo sad, kterému ztráta pár větviček vadit nebude. A pozor – ne každý strom či keř lze takto probudit (viz výčet dřevin výše).
Barborky s dobrým rodokmenem a tedy jistotu, že vykvetou, se dokonce prodávají. Nakonec pokud nechcete vyloženě dodržovat tradici, potěší vás o Vánocích v zahradnictví zakoupené kvetoucí prvosenky, modřence, hyacinty či krokusy, bramboříky, azalky a orchideje. A například výčet na Vánoce kvetoucích pokojových rostlin je poměrně pestrý (vánoční kaktus, vánoční hvězda – pozor, v jejím případě nejde o květy, ale listy, hvězdník apod.).
Při střihání barborek provádějte řez rovný a čistý, abyste co nejméně ublížili dřevině a rána se snáze hojila. Ideální je rány rovnou ošetřit štěpařským voskem. Až teprve doma, než dáte větvičky do vázy, je zdola seřízněte ostrým nožem dlouhým, šikmým řezem. Zvětšíte tak plochu pro příjem vody. Vodu totiž dřeviny nepřijímají pro vývoj pupenů dřevem, ale lýkem. Seříznuté větvičky samozřejmě před vložením do vázy s vodou nijak neošetřujte, abyste naopak nezabránili přísunu vody k pupenům. Jediným vhodným přípravek k ošetření je růstový hormon, ale je to zbytečné. A jelikož má v sobě pitná voda dostatek minerálů, stačí ji pravidelně měnit. Určitě nepoužívejte kapalné hnojivo. Pomáhá též rosení a vyšší vlhkost vzduchu, pupeny pak nezasychají.
A jaké další druhy spolehlivě vykvetou? Například všudypřítomné trnky a mandloně, které jsou v teplejších oblastech naší země pěstovány. Dále vilíny, jasmíny, dříny (tyto druhy jsou dokonce rychlejší v nakvétání než třešně), pěkně vypadá i rychlený modřín, líska, bříza a vrba. A kdo chce experimentovat, může vyzkoušet třeba kdoulovec a nebo kalinu. Vždy jde o dřeviny, které v přírodě a zahradách vykvétají do konce dubna! Nikdy ne později!
A co víc, pokud chcete dát větvičky rovnou do tepla a nikoli nejprve do chladnější místnosti, je právě nějaký ten den až týden po svátku všech Barborek, ideální čas. A jestliže chceme probuzení pupenů ještě více uspíšit, namočíme celé větvičky na několik hodin do teplé (pozor – nikoli horké) vody! Nakvétání větviček pak může být dokonce rovnoměrnější.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com