Koupit dnes krásnou stavební parcelu na dobrém místě za slušnou cenu je téměř nemožné. Přestože v posledních letech ceny nemovitostí mírně klesají nebo minimálně stagnují, pozemků se tento trend téměř nedotkl. Jejich ceny naopak pořád stoupají a pro mnoho lidí se dobrá stavební parcela stala nedostupným zbožím. Pokud k nim patříte i vy, nezoufejte, existuje ještě jedno řešení. Snadné ale není.
V nabídce realitních kanceláří se vedle stavebních parcel objevuje spousta polí, luk či sadů, které se prodávají s příslibem budoucí přeměny na stavební parcelu. Vypadají jako velmi výhodná nabídka, často jsou to krásná místa s dostatkem prostoru pro stavbu vysněného domu. Jestli se ale opravdu rozhodnete stavět na pozemku, který je aktuálně zapsaný do půdního fondu, budete muset absolvovat administrativně poměrně náročnou přeměnu na stavební parcelu. Co vše vás čeká, na co nesmíte zapomenout a čemu se raději vyhnout vám poradíme v našem článku.
Krok první: zjistěte, zda je pozemek vůbec možné přeměnit na parcelu
Ještě než pozemek vůbec koupíte, důkladně si ověřte, že nekupujete půdu, kterou z nějakého důvodu na stavební parcelu přeměnit nelze. Právní status pozemku lze zjistit na katastru nemovitostí nebo na příslušném městském či stavebním úřadě. Tam by vám měli potvrdit, že vaše pole či louka jsou zahrnuty do územního plánu obce v takzvané zastavitelné ploše. Platí, že pokud je pozemek mimo zastavitelnou plochu, nesmí se na něm kromě naprostých výjimek stavět. Na některých úřadech vám ale rádi vyjdou vstříc a pomůžou situaci vyřešit. A když už jste na úřadě, nezapomeňte se také zeptat na veškeré podrobnosti ohledně vlastnictví, možných zástavních práv či závazků vázajících se k pozemku.
Krok druhý: podejte žádost o vyjmutí z půdního fondu
Z půdního fondu lze vyjmout ornou půdu, zahrady, sady, vinice, louky apod.. Žádost o vyjmutí vašeho pozemku z půdního fondu musíte podat na příslušném úřadě města či obce. Nebojte se dopředu informovat, co vše musí žádost obsahovat a co je potřeba přiložit. Žádosti můžou být různé a neúplnou či špatně vyplněnou žádostí jenom prodlužujete lhůtu k jejímu vyřízení. Zaplatíte také správní poplatek, který se ke každému pozemku počítá zvlášť. Výsledná částka vznikne vynásobením bonity půdy, velikosti pozemku a koeficientu ochrany půdy.
Krok třetí: vyměřte přesné hranice parcely
Město či obec úspěšně vyjmulo váš pozemek z půdního fondu a vy máte parcelu, na které můžete konečně stavět. Než ale poprvé kopnete do země, čeká vás ještě přesné stanovení hranic pozemku v terénu. Geodetické zaměření je důležité pro získání přesných údajů o velikosti a tvaru pozemku. Díky nim bude možné pozemek v případě potřeby vhodně rozparcelovat na stavební parcely či jen realizovat jeho oplocení. Zaměřit a vytyčit pozemek je oprávněn ze zákona pouze geodet nebo geodetická kancelář. Počítejte s tím, že vytyčování může trvat i několik týdnů a něco bude stát.
Krok čtvrtý: kde jsou inženýrské sítě?
Pokud nejste úplný zálesák, budete ve svém novém bydlení potřebovat elektřinu, vodu a kanalizaci, případně i plyn. U pozemků, které ale původně nebyly určeny k zástavbě, bývá zasíťování většinou problém. Z toho důvodu je dobré ještě před zakoupením vyhlédnuté louky či lesa ověřit, kde konkrétně se v okolí inženýrské sítě nacházejí a zda je možné se na ně napojit (tzn. zda má síť dostatečnou kapacitu pro další přípojku), popřípadě jak dlouhé přípojky bude nutné vybudovat. Čím delší přípojky bude potřeba realizovat, tím bude zasíťování nákladnější a složitější administrativa. Na konci se koupě levného pozemku nemusí vyplatit.
Krok pátý: myslete na bezpečnost výstavby a ekologii
Každý pozemek má svá specifika a ne všude lze postavit cokoliv. To se samozřejmě týká všech stavebních parcel, ale chcete-li stavět uprostřed přírody, platí to dvojnásob. Před stavbou musíte zohlednit ekologické aspekty. Na pozemku můžou být chráněné přírodní prvky, v jeho okolí zase příroda, do které je potřeba co nejméně zasáhnout. Aby vaše stavba byla bezpečná a nečekalo vás žádné nepříjemné překvapení, proveďte inženýrsko-geologický průzkum, který zjistí půdní a geologický stav pozemku. Průzkum poskytne informace o nosných schopnostech půdy a možných rizicích spojených s geologickými podmínkami. Architekt a projektant poté dokážou navrhnut správnou a bezpečnou nosnou konstrukci vašeho budoucího domova.
Zdroj: mujpravnik.cz, estav.cz