Tohle bude opravdu divoké. Polští architekti totiž oslňují skutečně netradičním projektem. Nikoli klasickým rodinným domem, ale tím, co se nachází pod ním. Navrhli totiž univerzální model víceúčelového rodinného bunkru.
Malovat čerty na zeď nikdo nechce, zvlášť dnes je na to dost zvláštní doba. K ospravedlnění záměru polských architektů z BXB studio je ale třeba dodat, že svůj modelový projekt podzemního bunkru začali rozvíjet v trochu klidnějších časech, už v roce 2012. A jejich tvůrčí myšlenka se odvíjela od toho, že nechtějí navrhovat „klasický NBC“ – tedy bunkr schopný odolávat hrozbám nukleárním, biologickým a chemickým - ale bunkr jako domácí víceúčelový prostor.
Přičemž investici do něj ospravedlní, že je možné jej plnohodnotně využívat, i když zrovna venku nezuří všeničící apokalypsa nebo smrtící virová pandemie. Třeba jako garáž, náhradní ložnici pro hosty, domácí kino, netradičně koncipovanou pracovnu, nahrávací studio, rodinné wellness, archiv vína nebo investičních lihovin. Ta konfigurace se náhradních programů se může měnit, aniž by to kompromitovalo tu sebezáchovnou funkci.
Investice do výstřednosti
Tvůrci projektu přitom nikterak nezakrývají, že mít pod domem také dílo určené k překonání konce světa je poměrně drahou záležitostí. Ale je to v podstatě nákladově stejné, jako vlastnit luxusní jachtu, kolekci obrazů starých mistrů anebo sbírku sportovních aut. Ani to totiž není moc ekonomické. A rozdíl je v tom, že kdyby to náhodou „ruplo“ – došlo by k nějakému kataklyzmatickému scénáři ze sci-fi filmů – jachta, obrazy ani sporťáky život vám a vaší rodině nezachrání. Tenhle bunkr by ale mohl.
Bunkr, tak jak je načrtnutý a rozplánovaný architekty z BXB studio, nabízí 400 metrů čtverečních užitné plochy. Kromě nezbytné procesní vybavenosti – například dekontaminační komory anebo dveří schopných ustát několika-kilotunové exploze na povrchu – je ukázkou vybrané estetiky, pokročilého designu, chytrých technologií a zakázkových řešení. Není to zšeřelá a tmavá železobetonová nora, ale vcelku pohodové místo.
Součástí vnitřního vybavení je tak například umělý rytmus střídání dne a noci, anebo vizuálně oživené stěny, které dokáží vytvářet obraz nejrůznějších scenérií. Můžete se uvnitř cítit skoro stejně jako ve vysokých horách anebo u moře.
„Projektem jsme reagovali na to, že drtivá většina takových bunkrů nebyla nikdy prakticky použita, což jejich hodnotu v očích klientů pochopitelně snižuje,“ vysvětlují architekti. „Proto jsme navrhli podzemní sestavu, která je schopna plnit funkce NBC bunkru, ale dá se smysluplně využívat i v naprosto civilním životě, jako trochu jiná součást rodinného domu.“
Poláci se kam schovat nemají
Druhým takovým inspirativním „popostrčením“ pak byl ne zrovna uklidňující fakt, kolik by se v případě nějakého kolapsu, pandemie, přírodní kalamity nebo války mohlo v té které populaci evropské země skrýt v takových bezpečných bunkrech skrýt.
Švýcaři jsou za vodou, i Finové se kvůli svým neklidným sousedům na východě mohou skrýt prakticky všichni. Švédové mají kapacity pro 70 procent své populace, Norové asi padesátiprocentní. Ale Polsko? Podle posledních propočtu by se krytů dočkalo jen 3,8 procenta populace. Což je svým způsobem zajímavá motivace k pořízení osobního rodinného bunkru. Architekti nesází na lacinou senzaci anebo výrobu paniky, svůj projekt prezentují jako luxusní doplněk domácnosti.
Zdroj: BXB studio
Foto: BXB studio