Přestože nové obklady a dlažba mají tu moc vdechnout kuchyni styl, především jde při jejich výběru o náš vkus, o naši představu. Novou kuchyň děláme i na 20 a více let, proto by nás její řešení nemělo rychle omrzet. A právě tím nejhorším, co můžeme udělat, je nechat si vnutit styl, který se nám vlastně ani moc nelíbí, ale je prostě nyní v módě.
Vybírejte to, co se vám líbí
Každý by si prostě měl především vybrat právě to, co se mu opravdu líbí, nikoli co se líbí příbuzným, sousedům, širokému okolí. A vůbec už opravdu nemá smysl řídit se módními vlnami. Tím, co právě „letí,“ „frčí.“ Vlny se rychle převalí a koupelna, to přece nejsou nové šaty, které nosíme rok či jednu sezónu a pak založíme hluboko do šatníku. Je prostě třeba udělat si právě takovou kuchyň, která se vám líbí, odráží vaši osobnost. Jedině taková kuchyň vypadá dobře a dobře slouží právě a jen vám.Levnější i dražší obklady
Platí přitom, že kuchyňské obklady mohou být klidně i výrazně dražší, neobkládáme zde totiž velké plochy. Tedy většinou. Nejdůležitější jsou obklady za pracovní plochou kuchyňské linky. Zato dlažba, pokud se pro ni v kuchyni rozhodneme, může být položena na celé kuchyňské podlahové ploše. Pokud se nám líbí obklady drahé, ale nemáme na ně dost peněz, lze obklady vhodně nakombinovat, čili se toho, co se nám opravdu líbí, nemusíme zcela vzdát a zbytek ploch doplníme dlaždicemi levnějšími, většinou neutrálnějšího vzhledu. Typickým příkladem je kombinace běžnějších obkladů a mozaiek, ale i ručně vyráběných kousků s obklady sériově vyráběnými.
Poradí architekt či designér
Pokud si při výběru z ohromného množství druhů dlaždic nevíte rady, je nasnadě oslovit bytového architekta či designéra. Ale pozor, odborník by vás měl především pouze pošťouchnout, vytáhnout z vás vaši představu a té se držet. Klient by si prostě měl především uvědomit, co sám chce a nikoli nechat se vmanipulovat do nějaké 'módní vlny.' V žádném případě výběr kuchyňských dlaždic neuspěchejte, výběr je opravdu široký a nejistota vytváří chaos. A při špatném výběru snadno spláčeme nad výdělkem.Rozmístění vybavení kuchyně
Důležité je též vhodně naplánovat a respektovat rozmístění ploch, nábytku a spotřebičů. Prostě nemá smysl běhat od ledničky daleko ke dřezu a pracovní ploše linky, potřebujeme též dostatek místa u sporáku a podobně. Vaše nová kuchyň je především jenom pro vás!Styly kuchyňských dlaždic
Když se rozhlédnete po internetu a po literatuře, bude vás z toho doslova bolet hlava. Řazení a názvy stylů se liší, každý má o jejich členění jinou představu, jednotné pojítko jako by snad ani neexistovalo. Ano, některá slova se často opakují – například retro, ovšem právě například retro styl zahrnuje ohromnou šíří různých dalších stylů – rustikální venkovský či městský, klasicistní, romantický, barokní atd. Používají se též výrazy jako styl historizující, zámecký, vintage, ale i naopak minimalistický a moderní, který má opět široký záběr. Setkáme se i s pojmy industriální, jungle a jinými. Je to prostě neskutečný chaos a kdybychom si chtěli ve stylech udělat pořádek, čeká nás práce mravenčí, hodná zaměstnance muzea historie umění. V každém případě ale musí styl vybraných dlaždic odpovídat stylu, v jakém chceme realizovat celou kuchyň. Přeplácat prostor nesmysly, které do něj nepatří, je snadnější, než se vůbec může na první pohled zdát.
Tak například venkovské kuchyně ve starých chalupách prostě vyžadují klasiku a hlavně se nepouštět do velkých experimentů. Ideální obklady zde mají rozměry 10 x 10 cm, ovšem slušivá je ve starých kuchyních třeba i mozaika, ale v kombinaci s jednoduchostí a čistými liniemi ostatního vybavení. I barevnost zde volíme především jednodušší, sáhneme nejvýše po dvou barvách. Zajímavě v takových kuchyních působí například ozdobné jednobarevné kachle s reliéfem, které doplňují obyčejné obklady. Ovšem rozměr a barva by měly sedět. Určitě se vyvarujte překombinování a různých zbytečných výstřelků. Venkovská kuchyně musí být útulná, hřejivá, příjemná. Zajímavým řešením mohou být obklady položené „na koso,“ ale musíme počítat s pořádným prořezem, zato dynamika prostoru pak bude neskutečná. Též lze kombinovat různé formáty dlaždic.
Oproti stylům klasickým dovolí styly moderní vlastně úplně vše. Od jednoduchých, hladkých ploch a linek, až po luxusní 3D obklady. Navíc povolí i neskutečné experimenty s broušeným kamenem, sklem, nerezem apod. Obklady mohou být velkoformátové, ale i mozaikami z miniaturních dlaždiček různých tvarů, třeba i kruhů, trojúhelníků apod. Nemusíme se bát decentních ani divokých barev a jejich kombinací. Ale samozřejmě určitý vkus a cit to chce. To si laik snáze vybere dlaždice v nějakém rustikálním stylu než hypermoderní řešení.
Pokud je moderní kuchyně vybavena jednoduše, čistě a hladce, naopak s tím může dobře korespondovat obklad tradiční, nebo například vybraný vzor patchworku, případně jemného modrotisku. Bombasticky též vypadají dlaždice patinované, vytvoří z chladu a strohosti pocit útulnosti.
Pokud je moderní kuchyně vybavena jednoduše, čistě a hladce, naopak s tím může dobře korespondovat obklad tradiční, nebo například vybraný vzor patchworku, případně jemného modrotisku. Bombasticky též vypadají dlaždice patinované, vytvoří z chladu a strohosti pocit útulnosti.