Slovo pampeliška se používá (a dokonce i oficiálně) pro více rostlinných druhů jednoho rodu, ovšem právě ta, která je zapotřebí k výrobě pampeliškového medu, se správně jmenuje smetánka lékařská. Jak si pampeliškový med připravit a proč?
Pampelišky čili smetánky (Taraxacum) představují rozsáhlý komplex apomiktických rostlinných druhů z rodu pampeliška (Taraxacum). Zajímavé je, že dříve byl považovaný za jediný druh právě pampeliška (smetánka) lékařská (Taraxacum officinale). Výraz pampeliška je však dnes v případě smetánky lékařské považován pouze za lidový. Tato žlutě kvetoucí rostlina je u nás prakticky všudypřítomná a je velice odolná. V zahradách nezdolný plevel, kdy stačí jen úlomek kořene a rostlina vyroste znova. Roste kromě zahrad také loukách, polích, podél cest i škvírami v dlažbě či asfaltu.
Velmi důležité jsou široké zdravotní účinky této byliny. Obsahuje hořčiny, třísloviny, inulin (na podzim až 40%, na jaře pouze okolo 2%), triterpeny, steroly, aminokyseliny, kaučuk (až 25%), fytoncidy, minerály (především měď, draslík a mangan) a jiné látky. Najdeme v ní i značné množství vitaminu C a kyseliny křemičité. Květy obsahují flavonoidy, karotenoidy, silice apod. Léčivý je kořen, list i nať s kořenem, ale také květy, ze kterých se právě vyrábí pampeliškový med.
Smetánka lékařská působí příznivě na tvorbu žluči a vylučování slin, má diuretické účinky, pomáhá při chorobách žlučníku a cukrovce (snižuje hladinu krevního cukru), pozitivně také podporuje trávení. K léčebným účelům se používá již od antiky, kdy byla dokonce prostředkem proti pihám a žlutým skvrnám na kůži, mlékem smetánky se pro změnu léčily záněty očí, čerstvou šťávou z lisované smetánky vodnatelnost a překrvení jater. I v současném lidovém léčitelství najde smetánka využití při jaterních potížích, ale i revmatismu, při chronické únavě, degradaci kostí a chrupavek. Pomáhá prý též vyvolat menstruaci a uplatní se při léčbě močových kamenů.
A co víc, rostlina obsahuje také sacharid důležitý pro diabetiky, výše zmíněný inulin. Získává se z mladých listů, které ještě neobsahují mléko a to tak, že se z nich připravuje jarní salát s vysokým obsahem vitaminu C. Pražené kořeny jsou navíc náhražkou kávy stejně jako kořeny čekanky. A květy? Právě z nich se připravuje kromě vína i léčivý pampeliškový med. Ten oceníme při kašli a nachlazení i jako prevenci těmto problémům. Je ale třeba sbírat rostliny co nejhlouběji v přírodě a na místech, kde se neprovádí chemické postřiky.
Pampeliškový med je extrémně levný (za včelí již dnes dáte klidně i 250 korun za jeden kilogram), k jeho přípravě potřebujeme především mnoho čerstvě natrhaných květů pampelišek v plném rozkvětu, cukr a vodu. Recept na pampeliškový med je velmi jednoduchý a každý si jej doma snadno vyrobí. Je velmi chutný i vonný, sladký a má ho rád snad každý, kdo ochutná. Vlastně však nejde o med, nýbrž sirup z pampeliškových květů.
Postupujeme tak, že z květů pampelišek odstraníme důsledně zbytky stonků, které pouští hořké mléko. Květy pak rozložíme třeba na plech vyložený pečicím papírem, případně sušicí síto. Vyleze tak veškerý hmyz. Květy poté pro jistotu ještě můžeme několikrát propláchnout studenou vodou, připravíme se tím však o cenný pyl. Hmyzu zbavené květy nasypeme do hrnce a zalijeme vodou, tu přivedeme k varu a vaříme cca půl hodiny. Poté obsah přecedíme a do získaného čistého nálevu přidáme cukr, na kolečka nakrájený citron a šťávu ze dvou citronů (je důležité odstranit pecky). Použít lze místo na kolečka nakrájeného citronu také pomeranč a nebo pomeranč i citron. Volíme zásadně chemicky neošetřené ovoce, případně citrusy alespoň důkladně umyjeme. Tradiční bílý cukr je též možné nahradit hnědým třtinovým a nebo palmovým či kokosovým.
Nálev s cukrem a citrusy znova přivedeme k varu a vaříme tak dlouho (1,5 až 3 hodiny), dokud směs nezhoustne. Čím déle sirup vaříme, tím je hustší. Stačí vždy nechat malou kapičku zchladnout na talířku. Ještě horký med nalijeme do připravených pečlivě umytých sklenic, opatříme je víčky a postavíme obrácené vzhůru dnem. Víčka se tak lépe chytnou. Před slitím samozřejmě odstraníme kousky citrusů. Při potřebě většího množství medu musíme dodržet poměry surovin, stejně jako při menším množství.