My do nich investujeme pár hodin péče, snažíme se nezapomenout na pravidelné zalévání a jednou za sezónu je přesadíme, a ony jsou na oplátku vytrvale krásné. Většinou. Pěstování pokojovek je koníčkem, kde jsou role jasně dány a který plyne v ustáleném tempu. Takže nás už ani nenapadne, že by to mohlo být trochu jinak. A že by nám pokojové rostliny mohly kromě své krásy třeba taky přispět do rozpočtu. Jak?
Možností je povícero: můžete si samozřejmě přivydělávat domácím pěstováním bylinek, vyrábět rostlinné dekorace a designově upravovat a tvarovat pokojovky, soustředit se na rostlinnou fotografii nebo prodej semen. A všechny tyto činnosti lze povýšit na ekonomické, ziskové, když je spojíte s prodejem.
Úplně nejsnazší je ale domácí pěstování pokojovek na přímý prodej. Jen si vzpomeňte, jak to vypadá v profi-zahradnických prodejnách a květinářstvích. I ty nejzbídačenější malé kousky se tu prodávají za desítky korun, rostlé za stovky a ty skutečně rozvinuté/letité za tisíce. A přesně takhle k tomu můžete přistoupit i vy.
Stáří pokojovek má svou cenu
Příklad? Ne, klasický potos (šplhavnice zdobná, Scindapsus) skutečně nepatří na první pohled k rostlinám náročným na péči nebo vyloženě hodnotným. Vlastně si roste jako plevel v každé domácnosti, kde se ho spíš snažíme regulovat zastřiháváním. Jenže zrovna takový obyčejný potos, po 10 let nesestříhaný a široce rozrostlý do plochy, se dá prodat i za 2-3000 korun. Možná za víc. Po věkovitých květinách je totiž velká poptávka. S tím, že potos je skutečně „plevelným“ příkladem krajně nenáročné pokojovky, kterou můžete mít doma namnoženou klidně v desítkách, stovkách exemplářů. A můžete jen čekat na to, až se vám prodejem zhodnotí. Jak?
Potřebujete k tomu jen maličkost, a to přístup k nějakému internetovému tržišti, bazaru (abyste nemuseli své pěstěnce tahat osobně po burzách). Na on-line prodejní platformě konkrétní kousek popíšete a nafotíte, a nejspíš ho vzápětí budete balit k expedici nebo osobnímu odběru. Protože někdo nechce investovat deset let své péče, touží jen po snadno dostupné kráse rozrostlé pokojovky.
A pokud se vám podaří s vaší nabídkou prorazit i na zahraniční, cizojazyčná prodejní fóra, máte úspěch a nemalý zisk prakticky garantovaný. V prodejích pokojovek jsou prostě velké peníze, a vaše domácká „sbírka“ má často nepřiznanou hodnotu desítek tisíc korun.
Pokojové rostliny: sběratelská vášeň i výnosné hobby
Každé zboží má svého kupce, a stejně tak, jako někdo smění nemalou hotovost za kartičky hokejistů, poštovní známky nebo sbírku pivních tácků se najdou nadšenci, sběratelé pokojovek. Jen jich je řádově víc. Na příkladu potosu přitom byla patrná první významná „hodnota“ pokojové rostliny, a to její stáří.
Rozkošatělé dracény a palmy, velké skulpturální rostlinky s tvarovanými kmeny, obří sloní nohy. U těch všech znamenají léta tisíce korun. Jenže dalším podstatným faktorem prodejní ceny může být i otázka druhu. Specifického kultivaru, odrůdy. Které z „obyčejného“ (byť hezky rozrostlého) druhu dělají sběratelskou raritu.
Existuje například kultivar klasické šplhavnice, ovšem v širokolisté formě. I když vypadá „skoro stejně“, není to prostě klasický Epipremnum aureum. Protože jeho jednotlivé listy svými parametry připomínají spíše lopuch. A cirka desetiletý exemplář této pokojové rostliny, pokrývající už nejspíš plochu hezkých pár metrů čtverečních, jde v prodeji internetové aukce 8-12000,- Kč. Což je víc než slušný příspěvek do rozpočtu domácnosti.
Pokojovky jsme přitom byli dlouhodobě navyklí spíše měnit mezi sebou a darovat, ale prodej dodává domáckému pěstitelství skutečně grády. Protože když náhodou svého pěstěnce neprodáte, pořád vám zůstává odměnou krása za péči. Takže v žádném kroku netratíte.
Pandemie přidala pokojovkám na hodnotě
S „trhem“ kolem pokojových rostlin nebývale zamávala pandemie covid-19. Pro spoustu lidí se dosud nezajímavá a všední kulisa domácí zeleně stala jedinou přírodou, s níž mohli být po dlouhé karanténní týdny v kontaktu. Začalo jim záležet na tom, jaké kousky vlastně doma pěstují (a jaké jim ještě chybí). A tím se nebývale nastartovala „burza pokojových květin“. Pochopitelně, že ceny dnešních stálic na ní budou kolísat, ale pokud je už náhodou zrovna máte? Vlastně, víte přesně, jaké rostlinky doma máte, a jestli se mezi fádním nánosem vegetace neskrývá ekvivalent kartičky v Weynem Gretzkym nebo tříšilinkové žluté známky?
Zprávy ze světové burzy pokojových rostlin
Jen namátkou: hitem sezóny jsou aktuálně alokázie. Nic extrémního. Hlíznaté trvalky, které mají blízko k palmám. Jejich široké zvrásněné a často zajímavě vybarvené listy jim mezi pěstiteli vydobyly nemalou popularitu. Přezdívá se jim dračí šupiny a sloní uši. Takže se jejich cibulky prodávají kolem 200,- za kus (a přitom je velmi snadné je vypěstovat). Dospělé rostliny přitom nejdou pod 800,-. O trochu více, zhruba 1100-1500,- můžete dostat za rozrostlou voskovku (Hoya sp.). Ta s cenou moc nekolísá, a je po ní stabilní poptávka. Rostliny caladia (kaládia, užovníku) už jsou o něčem jiném.
S dospělou rostlinou se dostanete hravě nad 1500,-. S tím, že pokud náhodou disponujete kultivarem Bílá královna, můžete jej zpeněžit za cca 3000,-. Přitom je to kytka, kterou není těžké pěstovat ani množit. To je i případ Philodendron Minima. Ne, na jeho pěstění není vůbec nic těžkého. Je ale nesmírně populární, takže ve formě sazeniček za něj můžete rýžovat 1200,- od kusu (a dokážete jich z mateční rostliny vydobýt desítky). A to se vyplatí. Trumfovou kartou ve vaší ruce a zahrádce na okně jsou ale letos bezkonkurenčně monstery.
Květiny z tropických pralesů, které nás zaujaly svými síťovitě rozloženými listy. S klasikou rozrostlé krásky za 1200,- by to tak divoké nebylo, ale když se k tomu přidá i nějaký barevně zajímavý kultivar? Například bledozelená monstera Thai Constellation se prodává v ceně 4000,- za sazeničku. Podobně pak monstera Dubia (4500,-). Jde to ovšem i lépe: monstera Variegata (zeleno-bílo-bílá) dokonce za 11 250,-, a monstera Borsigiana variegata albo za 15 000,- za monstera Adansonii i 18 000,-. Skutečně, byť se tomu nechce věřit, za takový kousek v květináči, z nějž koukají jen tři nebo čtyři lístky, vám tohle někde zaplatí.
Rozrostlé Anthurium magnificum se v aukcích dlouhodobě prodává za 20 000,- a kultivar Philodendron Caramel-Marble za 25 000,-. Že to pořád nestačí? Pak jistě nepohrdnete semínky Aglaonema Pictum Tricolor. I když je tahle květinka s tříbarevnými listy maskáčového vzoru rozhodně hezká, dávat 1200,- jen za tři semena je pro našince dost extrémní. Pořád ale lepší, než platit 15 000,- za sazeničku. A jak pak vypadají opravdové vrcholy šílenství? Třeba rozrostlý Philodendron kultivaru Florida Beauty je k dostání za 140 000,-. Obsah květináče v ceně ojetého auta? To už dává vaší pěstitelské vášni dočista jiný rozměr.
Raději svou sbírku doma zkontrolujte. Možná v ní máte netušené klenoty. A byť byste je nechtěli prodávat, vědomí toho, jakou mají cenu, vás jistě zahřeje u srdce.