Česko objevuje trend zelených střech. Česká firma vyrábí retenční a drenážní materiál pro zelené střechy z PET lahví a textilního odpadu.
Střechy, na kterých rostou bylinky a různé další rostliny, střechy s včelími úly a hmyzími domečky, střechy, kde se můžete projít po zeleném trávníku. Trend, který do České republiky přišel ze severní Evropy, není pouze ladící oku, ale především pomáhá životnímu prostředí a zlepšuje klima v domě i jeho okolí. Zelené střechy absorbují oxid uhličitý a produkují kyslík, v létě zabraňují přehřívání domů a v zimě zase promrzání. Firma Retex s odborníky z českých univerzit vyvinula revoluční materiál, díky kterému se zelené střechy stanou mnohem dostupnější.
Odpady, kterým dávají nový život
Před pěti lety se ve firmě Retex pustili do zkoumání vlastností recyklovaných textilní vláken. Vyrábějí z nich zvukově i tepelně izolační desky, které nacházejí široké uplatnění ve stavebnictví a v automobilovém průmyslu. „Testovali jsme materiály z našich odpadů, což jsou zbytky z netkaných geotextilií, a také naše suroviny, tedy roztrhané použité oděvy a technické textilie. Zaujalo to odborníky z Mendelovy univerzity a oslovili nás, že bychom mohli zkusit vyvinout materiál pro zelené střechy,“ popisuje začátky Pavel Třísko z Retexu. A tak se pustili do práce. K vývoji přizvali další specialisty, tentokráte z Vysokého učení technického. Výsledek úsilí nazvali AQUADESK. Společně tak přišli na recept, jak z vláken recyklovaných PET lahví a vyřazených textilií vyrobit materiál bez chemických přísad, který umí zadržovat vodu, je odolný proti mechanickému poškození a má vysokou užitkovou hodnotu.
Materiál, který pomáhá zadržovat tolik potřebnou vodu
Většinu toho, co člověk vyrobí a spotřebuje, se promění na odpad. V Retexu však vracejí použité materiály zpět do koloběhu života. AQUADESK má vynikající retenční a drenážní schopnost, funguje jako filtr UV záření, zároveň působí jako termoizolace i jako zvuková izolace. „Standardní deska má tloušťku 30 mm, umíme vyrobit i 20 mm, ale i 40 mm. Varianta této tloušťky dokáže na rovné ploše na sebe navázat až 28 litrů vody na jeden metr čtvereční. V době, kdy je nedostatek srážek a trápí nás sucho, je to jedno z možných řešení současných problémů,“ podtrhuje Marek Urban. Vlastnosti materiálu lze ovlivnit sklonem střechy. Čím menší úhel, tím větší retence, čím větší je sklon střechy, tím stoupá drenážní schopnost.
Velmi jednoduché použití i při stavbě svépomocí
Materiál AQUADESK poskytuje další výhodu – jednoduchou instalaci zvládne úplně každý a není zapotřebí žádná speciální kvalifikace. Zároveň s ním vyřešíte všechny detaily na střeše. Navíc po něm lze i při pokládce chodit a nehrozí jeho mechanické poškození, které by vedlo k zatékání do konstrukce. Ke snížené hmotnosti zelené střechy, která se skládá z několika vrstev, pomůže AQUADESK také. Umožňuje totiž kořenům rostlin prorůstání do své struktury, tím navíc dochází ke zpevnění, a především není potřeba tolik substrátu.
Červené a černé střechy budou ustupovat těm zeleným
Přichází vlna zájmu o zelené střechy. Nejen, že jsou atraktivní na pohled, ale jsou ekologické a doslova plné života. Díky firmě Retex mohou příznivci zelených střech nově používat recyklovaný materiál. Podle odborníků je právě tento krok směrem k budoucnosti zodpovědný k životnímu prostředí i společenským požadavkům. „Máme zkušenosti už z několika staveb, například v Praze na rezidenčním domě mají na zelené střeše včelí úly a hmyzí domečky, náš materiál použili také na zelenou střechu nové budovy Zbrojovky v Brně a na rodinných domech,“ vyjmenovává Pavel Třísko.