„Vaření je únavná dřina, připadám si jak po směně v kamenolomu!“ „Vaření je super, moc mne to baví.“ Ano, když dva dělají totéž, nemusí to vnímat stejně. Je ale docela možné, že za prvním výrokem se skrývá problém špatně rozvržených kuchyňských zón, příliš mnoho zbytečných kroků a desítky pohybů a shybů, které jsou vyčerpávající. A přitom stačí málo – při plánování kuchyně vyhledat informace o kuchyňských zónách. My pro vás tyto informace máme.
Kuchyňské zóny – co vlastně tento pojem znamená?
Plánování kuchyně vychází z několika základních kritérií. Prvním je prostor, ve kterém chceme kuchyni realizovat. Druhým jsou naše požadavky na funkčnost kuchyně, obvykle jsou dány počtem členů domácnosti nebo životním stylem (velké rodinné obědy, časté oslavy nebo večírky pro hosty vyžadují větší provoz kuchyně). Dalším kriteriem jsou naše představy o dispozičním řešení kuchyňské linky i její vybavenosti různými přístroji. A pátým kriteriem jsou naše finanční možnosti. Ale ať už chceme velkou linku pro pětičlennou rodinu nebo jako singles potřebujeme linku jen malou, vždy je důležité správné rozvržení kuchyňských zón, které by měly proces přípravy pokrmů a všechny související činnosti usnadňovat a splňovat logické postupy práce v kuchyni.
Každá kuchyňská zóna je určena pro specifickou část kuchařské činnosti. Jaké to jsou, napovídají jejich názvy.
Mytí a čištění
V této zóně musí být nejen dřez a myčka, ale také odpadkový koš, ideálně několikadílný na tříděný odpad, dále pak prostory na uložení čisticích prostředků, tablet do myčky, houbiček a stěrek na nádobí, lopatky, smetáčku, kartáčů na hrubé očištění nádob a podobně. V mycí zóně také čistíme a oplachujeme potraviny ( maso, zelenina, ovoce).
Jak uspořádat kuchyňské zóny?
Základním pravidlem je, že nejfrekventovanější body – tedy varná část, lednice a dřez by měly tvořit pomyslný trojúhelník. Měly by být od sebe vzdáleny tak, aby pohyb kuchařky nebo kuchaře mezi těmito zónami byl co nejmenší, doporučována je délka každého ramene mezi 130 až 250 centimetry. Dalším pravidlem je, že praváci mají zóny ve výše uvedeném pořadí uspořádány zleva doprava, leváci naopak zprava doleva. Rozmístění jednotlivých zón také samozřejmě závisí na celkovém tvaru kuchyně - lineární jednořadá, lineární dvouřadá, kuchyně ve tvaru L, U nebo G, kuchyně s ostrůvkem.
Plocha přípravné zóny by měla být dlouhá nejméně 1 metr, prostor zóny úložné by měl mít délku nejméně 70 centimetrů. Také kolem varné zóny by měla být plocha dostatečně velká pro odkládání nádob s právě uvařenými pokrmy. S pokrmy, jejichž vaření bylo v naší dobře uspořádané kuchyni snadné a zábavné. Dobrou chuť!
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com