Berte to s trochou nadsázky a zamyslete se nad tím. Huňaté kožíšky a zvědavé čumáčky čtyřnohých zvířat mají něco do sebe, ale nic se nemá přehánět. Služby, které vám nabídnou pokojové rostliny, je totiž skoro totožný. Jen vyjde laciněji, bez konfliktů a rizik.
Pokud opravdu zvláštní náhodou doma nepěstujete ve velkém indonéské raflézie (Rafflesia sp.), jejichž květy jsou považovány za nejsmradlavější na světě, nestane se vám to. Co? Že byste jako někdo, kdo doma pěstuje pokojovky, ve společnosti museli čelit kritice odéru, který vás na každém kroku doprovází. Nic zlého, ale spoustu páníčků a paniček od psů a koček poznáte i po čichu.
Ještě se nestalo, aby šplhavnice zlatá někomu znehodnotila oblečení, které si na druhý den nachystal do práce anebo třeba do divadla. Ještě se nestalo, že by se metrákem přilepených chlupů nějaká diefenbachie podepsala na oblečení návštěvy, která se u vás omylem posadila do křesílka. To, co tu a tam opadne z pokojových rostlin, vám zkrátka garderobu neponičí.
Psa dokážete naučit chodit vykonávat toaletu ven, ale pokud nechcete, abyste ze dvorku měli minové pole z bobků, čeká vás spousta uklízení. Naučit kočku chodit na jedno místo je o cosi snazší, ale čištění kočičího písku je o to intenzivnější zážitek. Květiny se drží svých květináčů, jinde než v podmiskách se jejich potřeby neodehrávají.
Psi potřebují pravidelně a opakovaně venčit. Za každého počasí, ať už je deštivá slota anebo tropické vedro. Pokojovky po vás nic takového nechtějí. Možná je jednou za sezónu můžete nechat vyletnit, ale jinak jsou jejich nároky na vaši energii minimální.
Že vás žádná pokojovka po návratu domů z práce neuvítá tak srdečně, jako kočka nebo pes? Ale jděte. Pokojovka vás bude čekat přesně na tom místě, kam jste ji položili. Se psem a kočkou se možná též shledáte za dveřmi, ale nikdy předem nevíte, co dělali před tím, než jste při odemykání zachrastili klíčem. Kytka vám nepřevrátí odpadkový koš a neroztahá ho po celém domě, kytka vám neusne v posteli.
Můžete jen odpočítávat, kolik vám vaše dracéna rozkousala bot, kolik kusů nábytku či čalounění zuby nebo škrábáním drápky poškodila? Žádné, že? Květiny se totiž chovají způsobně. Krášlí a zdobí. Domácí zvířata se proti tomu chovají vyloženě destruktivně, a jejich pojetí estetiky v domácnosti může být radikálně odlišné, do toho vašeho.
Že jsou rostliny příliš pasivní? Nepovídejte. Rostou, kvetou, pučí, voní. A když si s nimi povídáte, anebo jim pouštíte hudbu, prý rostou, kvetou, pučí a voní lépe. Pokud opravdu chcete, klidně můžete se svým cykasem vyrazit na procházku. Jen to nevyžaduje a není to vůbec zapotřebí. Se psem na procházku musíte, na výběr nemáte. Rostliny vám tak ponechávají možnost volby. Trávíte s nimi čas tak, jak chcete vy. S domácími mazlíčky trávíte čas tak, jak chtějí oni.
Krmení (které je třeba vybrat tak, aby bylo rozmazlencům po chuti), vodítka a obojky, pískací a žvýkací hračky (drahé, ale o to víc ignorované), míčky a myšky. Misky domácí a misky přenosné. Pelechy a pelíšky, přepravní boxy. Servis pro domácí mazlíčky vyjde na tisíce, ba, desítky tisíc ročně. Je to další velmi nákladný člen domácnosti. Rostlinám stačí jen voda a stálé místo.
Když rostlinu přelijete, anebo zahubíte suchem, nic se neděje. Nanejvýš si pořídíte další. Zkuste (ale raději to opravdu nezkoušejte) utopit doma psa nebo nechat kočku umřít žízní. To je drobet větší problém, co? Tohle do popelnice nebo na kompost jen tak nevyhodíte…
Už se vám někdy stalo, že by sousedé zlobně bušili na vaše dveře, že je vaše sbírka kaktusů budí ze spaním? Že jen co vytáhnete paty z domu, nepřetržitě štěkají nebo vyjí? Viděli jste někde inzerát s nájmem, do kterého vás majitel bytu nechce pustit s pokojovými květinami? Kolikrát jste museli s pavučincem nebo okrasnou kapradinou vyhledat pohotovost a radu rostlinolékaře?
Rostliny čistí vzduch v interiéru a obohacují vás kyslíkem. Zvířata vzduch znečišťují a kyslík vydýchávají. Zatímco domácí mazlíčci jedou v režimu neustále konzumace, spotřeby materiálu, rostliny něco produkují. Zvířata produkují nanejvýš tak trus.
Žádná rosnatka se vám s ulovenou mouchou chlubit nebude. Kočky cítí potřebu prezentovat vám každou polo-živou ulovenou myš, pes si rád přinese ten nejšpinavější hadr nebo vyhrabanou větev či kost.
Počet parazitů, který je z rostlin přenosný na člověka, se limitně blíží nule. Psi a kočky těch závažných zoonóz přenáší sedm desítek. Některé pokojovky mohou působit alergicky. Ale rozhodně přenáší méně alergenů, než domácí mazlíčci.
Chcete na dovolenou? Pokud se nechystáte na cestu kolem světa, najít někoho, kdo vám bude zalévat kytky, není kumšt. Zkuste si ale najít adoptivní péči pro psa nebo kočku. Ochota sousedů starat se o vaše zvířata je na rozdíl od kytek pramalá.
Zvířata tohle všechno vycítí a mají pokojové rostliny za konkurenci. Počty pokojovek, zničených domácími mazlíčky, jsou do desetitisíců. Počty zvířat zahubených pokojovkami jdou sotva do stovek. A jen v rámci přiměřené obrany, protože je někdo okusoval. Přitom žádná Adéla se nepustí ohlodávání psa nebo kočky. Vždycky je to naopak.
Objektivně – pokojové rostliny jsou opravdu lepší domácí mazlíček, než psi a kočky.
Zdroj: RD.com, MayHew.com, Hercampus.com, Plantz.com, NCBI.gov