V posledním desetiletí výrazně roste poptávka po bytelných bunkrech, které mají své obyvatele ochránit před nepokoji, epidemiemi či živelnými katastrofami. Výstavbu úkrytů pod zemí pohání obavy z vývoje na planetě Zemi, poptávku ještě několikanásobně zvedly krize posledních let: coronavirová, uprchlická a napětí po napadení Ukrajiny Ruskem.
Podzemní bunkr má ochránit obyvatele před nukleární válkou i epidemií
Podzemní pevnosti by měly vzdorovat téměř jakémukoliv nebezpečí: od slunečních erupcí, přes globální tsunami, zemětřesení, až po nukleární válku. Musí být vybaveny nezávislým zdrojem vody, elektřiny či přívodem vzduchu. Někteří majitelé mají jednoduchý úkryt, ti bohatší do něj často zabudují i bazén, bowling, posilovnu či vinný sklípek. A zatímco někteří mají tyto prostory jen v záloze, jiní je běžně užívají jako jakoukoliv jinou součást bytu.
Připravte si nejméně několik milionů
Podzemní úkryty nejsou nic nového, v minulosti jen v tehdejším Československu existovalo více jak 6000 velkokapacitních úkrytů, které vznikly především jako reakce na studenou válku. V Americe zase slouží jako úkryty před častými hurikány. Dnes se ve většině staví sofistikovanější příbytky, které nabízejí specializované firmy. Pokud i vy plánujete výstavbu bunkru, připravte si nejméně několik milionů korun, protože jejich cena v tuzemsku se pohybuje od 3 milionů výše. A pokud toužíte po něčem útulnějším, než jsou jen betonové zdi a polní lůžko, nechte se inspirovat jedním útulným bunkrem, který postavili v hlavním městě Španělska.
Musí být bunkr vybaven pouze nouzově?
Když dostalo madridské kreativní studio WANNA zakázku na design podzemního úkrytu, položili si architekti otázku: Musí vybavení nouzového obytného prostoru být také nouzové? Jejich odpovědí je první opravdu útulný bunkr, ve kterém se budete cítit tak dobře, že se vám z něj nebude chtít vylézt ven.
Dokonalé spojení přežití a pohodlí
Podzemní bunkr o rozloze 21 m2, inspirovaný brutalistní architekturou, slouží nejen jako úkryt v extrémních situacích, ale také jako místo pro odpočinek a úplné odpojení od venkovního světa. Architekti se v projektu snažili propojit dvě zdánlivě neslučitelné věci: blahobyt a přežití. Tato konceptuální dualita vytváří dialog mezi protiklady. Na jedné straně pevná konstrukce přístupové chodby svým kamenitým vzhledem zprostředkovává bezpečí a nepřístupnost. Na druhé straně minimalistický a teplý interiér bunkru evokuje uvolnění a naději, poskytuje příjemný zážitek, který pomáhá obyvatelům se odpoutat od vnějšího chaosu.
Materiály hrají hlavní roli
Celý projekt zahrnuje promyšlenou souhru prostoru a materiálů. Maximalizací vertikálního prostoru si design zachovává pocit otevřenosti, přestože je pod zemí. Materiály využité pro stavbu bunkru a vybavení interiéru (vysokotlaké lamináty a mix inovativních povrchů) se vyznačují velkou všestranností, pokud jde o design, tvary, barvy i povrchové úpravy. Designéři si pohráli s výškou, dokonale využili čtyři a půl metru vertikálního prostoru. Pevnost konstrukce zajišťuje, že bunkr odolá vnějším tlakům, zatímco nepřímé osvětlení vytváří uklidňující atmosféru. Použití vysoce kvalitních, všestranných materiálů dále umocňuje estetickou a funkční stránku podzemního obydlí.
Interiér dýchá uklidňující atmosférou
Interiér je naladěn do různých tónů starorůžové a je kombinován s odstíny šedé a černé. Okamžitě po vstupu tak na vás dýchne útulná a utišující atmosféra, kterou ještě umocní krb zabudovaný do jedné ze stěn. Celému hlavnímu prostoru dominuje velká manželská postel, obklopená osvětlenými policemi. Další postel je pod stropem, dostupná po téměř neviditelných stupíncích ve stěně. Prostor zútulňují jemné detaily, jako jsou designové lampy, chlupaté potahy či něžná větev na vstupní stěně. Díky svému interiéru představuje tento bunkr inovativní přístup k nouzovým obydlím. Spojuje robustnost potřebnou k přežití s pohodlím a estetickým vzhledem nezbytným pro pohodu.
Zdroj: wannarockyou.com
Foto: Javier de Paz García