Radermachera čínská je nejznámější druh rodu radermachera, který byl do Evropy dovezen v 80. letech 20. století z Tchajwanu. Sice se v bytových podmínkách zřejmě nedočkáme nádherných květů, přesto ale stojí tato stálezelená rostlina za pěstování. Tvarem své koruny a zdobnými listy hravě strčí do kapsy jiné tropické a subtropické druhy, které v bytech běžně pěstujeme jako pokojové rostliny. Pěstovat ji lze dokonce i jako bonsaj. Rozšiřte svou sbírku pokojovek, respektive pokojových miniatur dřevin.
Radermachery ve své domovině
Rod radermachera (Radermachera) z čeledi trubačovité (Bignoniaceae) zahrnuje 16 druhů rozšířených v tropické a subtropické Asii. Od Dekánské plošiny v Indii, přes jižní Čínu, až po jihovýchodní Asii, kde roste nejvíce druhů. Chybí na Papui Nové Guineji. Radermachery rostou především v primárních i sekundárních tropických lesích v nadmořských výškách do 1500 metrů nad mořem. Najdeme je však i v narušené vegetaci a na svazích hor. Některé druhy (především Radermachera glandulosa a Radermachera gigantea) rostou v Indonésii jako pionýrské dřeviny v sekundárních lesích. Zabírají třeba stanoviště na opuštěných plantážích, po sesuvech půdy a na čerstvém sopečném popelu.
U nás nejznámější radermachera čínská
Radermachery jsou stálezelené (řidčeji i opadavé) stromy se vstřícnými složenými listy, výjimečně i keře. Nejznámějším druhem je u nás radermachera čínská (Radermachera sinica), které se lidově říká pokojový jasan nebo čínská panenka (anglicky China doll).
Radermachera čínská (Radermachera sinica) pochází z hor tropů a subtropů Číny a Tchaj-wanu, kde dorůstá výška až 30 metrů a průměru kmene až 1 metr. U nás se ale dočkáte maxima přibližně 1,5 metru, nejkrásnější je však tato rostlina v podobě pravidelně zaštipované bonsaje. Zaštipováním se bohatě větví.
Listy má radermachera čínská zpeřené, dlouhé 20 až 70 cm a široké 15 až 25 cm, vlastní lístky vyrůstající po dvou až třech párech mají vejčitý tvar s protaženou špičkou a lesklý tmavě zelený povrch. Pokud se vám poštěstí dosáhnout kvetení, přibližně 7 cm dlouhé trubkovité květy budou bílo žluté až narůžovělé, resp. nejčastěji bílé se žlutooranžovým vnitřním žilkováním. Existuje i vnitrodruhový taxon 'Kaprima' se žlutozelenými listy.
Pokojová rostlina zdobná listem
Teplomilná radermachera čínská se v našich podmínkách pěstuje nejčastěji jako pokojová rostlina zdobná listem, případně velmi pěkná bonsaj. Roste vzpřímeně a bohatě se rozvětvuje, pokud navíc rostlinu pravidelně zaštipujeme (zastříháváme), rozvětvování je o to bohatší. Pro zašpičatělé a tmavě zelené lístky zpeřených listů je typická bohatá žilnatina. Lístky jsou navíc roztřepené a vícetvaré.
Nenáročná na pěstování, snese i suchý zimní vzduch
Radermachera čínská není náročná na pěstování, dokonce výborně odolává suchému vzduchu v interiérech s ústředním topením, vyžaduje však hojnou zálivku, substrát musí být stále vlhký, nikdy nesmí vyschnout, nesmí však být ani přemokřený. Na dně nádoby je proto důležitá drenáž. Vhodné je i občasné rosení listů. Šťavnaté listy ztrácejí vypařováním mnoho vody. V příliš suchém či naopak přemokřeném substrátu rostlině listy opadávají.
Pozor na slunce a teploty
Stanoviště potřebuje světlé, nikdy však ne přímé letní slunce, světlo preferuje rozptýlené a snese i mírný stín. Ideální jsou vnitřní okenní parapety oken orientovaných na západ a východ. U jižně orientovaných oken potřebuje před přímými slunečními paprsky v poledních hodinách zastínění. Na zimu ale musíme najít stanoviště co nejsvětlejší. Při letnění musíme dbát na to, že rostlina není mrazuvzdorná a v zimě dokonce nesnese nižší teploty jak 12 oC, dlouhodobě nižší jak 15 oC. Letníme proto až později na jaře a zazimováváme co nejdříve (letníme od konce května do září). V zahradě, na balkóně či terase musíme rostlině zajistit polostín. Ve vegetačním období (od dubna do srpna) hnojíme každých 14 dní běžným tekutým hnojivem pro pokojové rostliny komplexního složení.
Při jarním přesazování můžeme odebrat stonkové řízky
Radermacheru čínskou si nelze splést s jinými pokojovými rostlinami. Přesazování je vhodné každoročně na jaře, resp. v předjaří, substrát volíme běžný. Zároveň je možné získávat i stonkové řízky, které ochotně zakořeňují. Z chorob a škůdců hrozí v příliš teplém prostředí napadení mšicemi, molicemi, štítenkami a třásněnkami.
Zdroj: rostliny.net, celysvet.cz, botany.cz, Wikipedia, kytkasem.cz, e-bonsai.cz, balkonovekvetiny.cz, ČESKÉSTAVBY.cz