Rádi byste si pořídili domácího mazlíčka, ale bojíte se, že na něj nebudete mít čas? Pak se nadchněte pro řasokouli. Přestože se doopravdy jedná o rostlinu, vyžaduje lásku a mazlení. Že si děláme legraci? Ne tak docela.
V přirozených podmínkách si s ní pohrávají i silnější vodní proudy. Díky pravidelnému otáčení získává světlo ze všech stran a díky omílání o dno a jiné drsné povrchy se z ní odstraňují nečistoty. V domácím prostředí jí tyto přirozené podmínky můžete nahradit – mazlete se s ní, otáčejte ji a dokonce ji i mačkejte.
Celým jménem se nazývá řasokoule zelená (Cladophora aegagropila, též Aegagropila linnaei). Svým vzhledem připomíná napůl mech a napůl řasu. Nemá žádné jádro a působí velmi dekorativně. Tento druh vlasovité zelené řasy má svou domovinu v některých jezerech na severní polokouli (např. na Islandu, v Japonsku, v Estonsku) nebo v jezeře Akan na japonském ostrově Hokkaidó, kde dorůstá největších rozměrů – v průměru 20-30 cm. Z Japonska si také přinesla své poměrně rozšířené označení marimo nebo torasanpe.
V původním prostředí prochází třemi vývojovými stádii. Prvním je epifytické, kdy rostlina upřednostňuje stinné místo na kameni. V druhé fázi utváří malé trsy vláken, které dohromady vytvářejí „mechový“ koberec na dně jezer. Až v poslední fázi získává svůj kulovitý vzhled a má tendence se pohybovat spíše u hladiny. Roste poměrně pomalu, její roční přírůstek většinou nepřesáhne 0,5-1 cm za rok. Pyšní se dlouhověkostí, v této třetí vývojové fázi dokáže přežít až do věku sta let.
Kde nového mazlíčka ubytovat
Doma pěstujte rostlinu v průhledné nádobě nebo v akváriu. K životu jí ale postačí klidně i samotná zavařovací sklenice nebo jiná (může být i uzavřená) dóza. Výběr nádoby tvoří vlastně tu nejkreativnější část přípravy útulného domova pro nového vodního mazlíka. Efektivně vypadá, pokud dno nádoby vysypete bílými kamínky nebo přidáte mušle. K doplnění se hodí také vhodně zvolený kořen nebo větev.
Pěstování řasokoule – hodně lásky a jednou za dva týdny vyměnit vodu!
Ideální podmínky jí zajistíte v měkké vodě, tedy v dešťové nebo převařené. Tu měňte jednou za jeden až dva týdny. Přidat do ní můžete trochu mořské soli, která poslouží nejen jako desinfekce, ale také pomůže rostlině, aby se znovu zazelenala. Voda by ideálně měla mít pokojovou nebo nižší teplotu. Nedělají jí problém ani teploty blížící se k nule.
Co se týče stanoviště, neumisťujte ji na světlé místo (rozhodně ne na okno!), začala by hnědnout. Lebedit si bude na stinném, tmavším místě. Aby si zachovala svůj kulovitý tvar, musíte se s ní „mazlit“ – alespoň jednou za dva týdny (tedy při výměně vody) ji pootočte a promačkejte. To pomůže rostlině vypudit vzduch a nečistoty. Když je v rostlině vzduch, drží se při hladině. Žádné hnojení ani krmení rostlina nepotřebuje.
Pokud řasoukoulí chcete vylepšit své akvárium, zjistěte si nejprve, pro které ryby by se mohla stát potravou. Taková ryba (např. ancistrus) by rostlinu mohla postupně rozebírat.
Jak řasokouli rozmnožit?
První možností je, že ji prostě rozpůlíte. Zničíte tím ovšem její typický kulovitý tvar. Druhou možností je, že budete zkrátka čekat, dokud sama neuvolní maličkatý kousek, z kterého se začne tvořit nový organismus. Chce to ale hodně trpělivosti, protože, jak jsme již zmínili, roste velmi pomalu.
Kde koupit řasokouli?
Seženete ji v lepších akvaristikách nebo na internetu. Specializované e-shopy ji zasílají poštou. Rostliny zvládnou bez následku i pobyt v sáčku bez vody až po dobu dvaceti dnů.
Řešíte problém se žloutnutím a hnědnutím?
Nejčastějším problémem bývá příliš moc, nebo naopak málo světla. Zkuste ji dát na jiné místo. Dále si sáhněte do svědomí, zda měníte vodu dostatečně často. Na vině bývá i nedostatek lásky, mazlení a masírování. Zkuste zvýšit čas strávený s tímto báječným organismem a určitě zaznamenáte zlepšení.
Horší je, když koule na nějakém svém místě úplně zhnědne a objeví se na něm sliz. To pomůže pouze amputace daného místa. Zbytek koule může žít vesele dát.