Otázku, co z minulosti rekonstruované stavby zachovat, řeší architekti neustále. V případě „panského domu“ na severu Francie, toho už ale vážně moc nezbývalo. A proto si mohli dovolit víc než radikální zásahy, které proměnily podobu celého stavení.
Dobrat se na konci 17. století ve Francii hraběcího titulu nebylo zdaleka tak komplikované, jako dnes. A právě jeden takový novopečený šlechtic se usadil v Hauts-de-France, nedaleko Lille. K titulu mu tehdy připadl i statek s výměrou zastavěné plochy (jen v obytných budovách) 400 metrů čtverečních, a k tomu „parčík“ s dalšími 13 000 metry. Šlechtic, tituly i staletí už jsou dávno pryč, zůstala jen polo-ruina panského domu, který potřeboval rekonstrukci. Totální.
Minulost nechat za sebou
Na projektu stavebních úprav, rozšíření a rekonstrukce tzv. Residence G je trochu smutné, že původní šlechtické sídlo už dávno nepřipomíná ani v hrubých obrysech. Architekti tu „jen“ navraceli život budově omšelé, rozšiřovali její původně velmi úzké prostory a nízké stropy. Nahrazovali nedostatek oken široko-formátovými průhledy směrem do dvora, a pokoušeli se – kde to aspoň trochu šlo – zachovat cosi z původní stavby. Tyto části jsou proti zbytku patrné bíle cihlovou fasádou a dochovanými taškami. Zbytek je ale k nepoznání.
Budova, původně ve tvaru písmene U usazená kolem dvora, a doprostřed fantastické přírodní scenérie obklopené parku, oázy biologické rozmanitosti, byla na původním profilu rozšiřována. Přístavby pro čeládku a zemědělská stavení, která vytvářela objem někdejšího šlechtického sídla, nicméně byly nahrazeny „anonymně“ působícími dřevostavbami. Černavé opálení jejich fasády je činí proti cihlové stavbě skoro neviditelné.
Pohodlný rodinný dům
Nové prostory jsou plně vybaveny a propojeny s již existující budovou prosklenými chodbami. Také fasády nových obytných jednotek mají velká okna a vikýře (s černými hliníkovými rámy), které do prostorů vhánějí přirozené světlo a stírají hranice s venkovním prostředím. Při rehabilitaci a přístavbě této budovy se uplatňuje zdůraznění staré zástavby a zachování okolní přírody. Výsledkem počínání architektů je kompletní rekonstrukce, přístavby a přestavba objektu na moderní rodinný dům, doplněný o upravenou zahradu a bazén, technické místnosti a garáž.
Objekt se od minulosti téměř úplně oprostil. Ve své nové podobě ale mnohem lépe reaguje na místní proměnlivé klima, a poskytuje komfort prostorného bydlení početné rodině. Projekt Residence G není zrovna ukázka citlivého restaurování historického objektu. Jenže v tomto případě z původní složky skutečně mnoho nezbývalo. Architekti proto raději zvolili variantu, kdy na profilu někdejšího plánu vystavěli něco nového. Sice bez minulosti, ale s budoucností.
Materiály: Coldefy & Associés Architectes Urbanistes
Foto-kredit: Julien Lanoo