Za peníze si pohodu nekoupíte. Když ale stavíte chatu, můžete s ní předem počítat. Zhruba tak totiž postupovali britští architekti ze studia RX, když se pustili do nevšední záchovné rekonstrukce u Brabourne. Kde? Řekněme, že byste potřebovali hodně podrobnou mapu hrabství Kent, abyste na ní zmíněnou vesničku nalezli. A pak byste se nejspíš stejně museli doptat místních, protože přímo na lokalitu u jezera Downs, kde dnes chata stojí, autem ani na kole nedorazíte. Což jí v dnešním propojeném světě činí kouzelnou.
Trik, který by se mohl hodit
Hodí se ještě zmínit, že celá zdejší oblast jezer, rákosin a mokřadů je ze zákona vyhlášena AONB, tedy Oblastí výjimečné přírodní krásy. Něco jako náš Přírodní park, s tím rozdílem, že Britové tu ochranu přírody a krajiny berou o něco důsledněji. Takže uvnitř této rezervace si nemůžete na povolení, natož pak svévolně, postavit chatičku jen proto, že se vám tu líbí. Cesty k realizaci ale existují. Když si například, tak jako klienti architektů z RX, koupíte již existující rybářskou chatrč. Boudu sbitou z prken, která už je dávno na spadnutí.
Pokud je totiž zahrnuta v místním územním plánu, můžete ji – v původních dimenzích – obnovit a oživit. Z tohoto důvodu je tedy Chata u jezera rekonstrukcí, byť s původní sušárnou rybářských sítí má kromě čísla parcely jen pramálo společného. Klienti ale měli naštěstí dost rozumu na to, aby v rámci daného prostoru nevytvářeli nic, co by bilo do očí. Úplně jim stačila na místní poměry skromnější chata ztracená v rákosí. Místo, kde vás v létě občas potrápí komáři, probouzíte se do zpěvu ptáků a usínáte za kvákání žab. Divili byste se, jako moc dnes tyhle obyčejné věci lidem chybí.
Chata, která nepotřebuje vyniknout
Objekt se částečně opírá svými základy o břeh, dílem pak o vyvýšené dřevěnou plošinu nad hladinou, která volně přechází v malé molo pro pramici. Řešený je jako klasická rámová dřevostavba, s odhaleným trámovím. Směrem k panoramaticky nejvýživnějšímu výhledu na vodu se otevírá širokým celostěnným oknem s posuvnými prosklenými dveřmi (má zabudovaný ochranný UV filtr, takže jej ptáci vidí a nebourají), druhé podobně velké okno směřuje směrem k břehu a vesnici za kopcem.
Materiálově je stavba řešena jako kombinace dřevěných fasádních obkladů, doplněná o tenké příčky, z „lokálního“ dubu letního. Podlahová příčka je vytvořena z betonové lité desky, navazující na izolaci a podlahovou krytinu. Střecha a střešní lišty jsou obloženy patinovaným bronzem, který trochu kontrastuje s přírodním dřevem. To je odhalené a neošetřené, aby mohlo reagovat na podmínky okolí, šednout a stát se nenápadnější. Nemá vynikat, ale ztratit se a zůstat tajemstvím pro všechny, kromě svých občasných obyvatel.
Na samotě u jezera
Programové řešení interiéru je velmi prosté: otevřený plán přízemí zabírá prostorná společenská místnost, s posezením situovaným naproti oknu. Je tu krb na dřevo, což je ten hlavní důvod, proč tu v podvečer trávit čas. Spací prostor se nachází ve sníženém podkroví, přístupný po schůdcích. Ty také funkčně i vizuálně oddělují malý kuchyňský kout. A víc? Když si odmyslíte malý venkovní dřevník, tak už vlastně nic. Koneckonců, co jiného také k relaxaci potřebujete?
Autem k Chatě u jezera nedojedete, takže si s sebou přinesete jen to, co poberete do batohu. Hlavní je, že starosti necháte za dveřmi. Nejste na konci civilizace, pro nákup se dá zajít do vesnice. Je tu klid a vše je přirozené, dávající smysl. Na městským životem pocuchané nervy učiněný balzám, který by si na pár dní přál asi zažít každý.
Materiály: RX Architects
Fotokredit: Ashley Gendek